Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Poczytaj mi, mamo

Poczytaj mi, mamo

bajkoterapia

Bajkoterpia to coraz popularniejsze narzędzie pomagające w walce z dziecięcymi lękami. Co dobrego bajki mogą zrobić dla dzieci? Jakie bajki im czytać radzi Anna Kaszubska.

Bajkoterapia staje się coraz szerzej znanym narzędziem pomagającym w pokonywaniu dziecięcych lęków. A przyznać trzeba, że nasze dzieci coraz częściej zmagają się z lękami, utrudniającymi im, a nawet uniemożliwiającymi prawidłowe funkcjonowanie, hamując ich harmonijny rozwój i zabierając beztroskie chwile.

Jako rodzice i opiekunowie powinniśmy zdawać sobie jednak sprawę z istotnej różnicy pomiędzy lękiem a strachem u dziecka. Strach jest uczuciem potrzebnym, zapewniającym bezpieczeństwo, zatrzymującym przed podejmowaniem zbyt ryzykownych zachowań. Lęki natomiast sprawiają, że prawidłowe funkcjonowanie zostaje zaburzone. Czym innym jest strach dziecka przed groźnie wyglądającym psem, a czym innym lęk uniemożliwiający mu spokojne wyjście do parku czy pójście do szkoły ulicą obok domów strzeżonych przez psy sąsiadów. Pamiętajmy także o tym, że niektóre lęki pojawiają się u dzieci na określonych etapach rozwoju i stanowią grupę tzw. lęków rozwojowych, jak lęk separacyjny czy przed ciemnością.

Czy trzylatek powinien już zacząć uczyć się angielskiego lub chińskiego? Oto cztery podpowiedzi jak nie dać się zwariować i mądrze wykorzystać potencjał dziecka.

Warto także znać trzy główne źródła dziecięcych lęków, którymi są środowisko rodzinne, placówki edukacyjne oraz media. Są to pojęcia niezwykle pojemne. Zawierają w sobie relacje rówieśnicze, bliższe i dalsze relacje rodzinne, wszelkie kłopoty, z którymi zmagają się rodziny, jak zdrowie czy finanse, przekazy płynące z mediów zaburzające poczucie bezpieczeństwa, przekazujące treści niezrozumiałe dla dzieci, a także przeciążające je natłokiem bodźców i informacji, których dzieci nie są w stanie przetworzyć, przez co funkcjonują w stanie permanentnego stresu.

To, co zawsze możemy starać się robić, to poznać dobrze swoje dziecko. Obserwować je, słuchać, co ma nam do powiedzenia zarówno słowami, jak i gestami czy zachowaniem. Być czujnym, uważnym, wrażliwym dorosłym, patrzącym na dziecko z miłością. Minimalizować bodźce, zapewniać możliwie stabilną sytuację, atmosferę spokoju, bezpieczeństwa i zaufania zarówno w domu jak i w placówkach edukacyjnych.

Przeciętny nastolatek nie rozstaje się z telefonem. Małe dzieci przyklejone są do tabletów. Nowe technologie to wyzwanie dla rodziców, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa. Dowiedz się więcej o tym, co zrobić, by dziecko w sieci było bezpieczne!

Jakbyśmy się jednak nie starali, nie uchronimy dzieci przed wszystkimi zagrożeniami tego świata. Dlatego warto poznać piękną i skuteczną metodę pracy z dziecięcymi lękami, która pozwala lepiej i szybciej sobie z nimi radzić. Jest to metoda, która pomaga dziecku, a ponadto buduje dobrą, mocną i bliską relację z dorosłym, z czego obie strony czerpią korzyść. Zachęcam do zapoznania się z metodą terapii za pomocą bajek, czyli bajkoterapii.

Terapeutyczna moc bajek nie została odkryta w ciągu ostatnich lat. Tak naprawdę ta moc uwalniająca od lęku znana jest odkąd ludzie przekazują sobie opowieści. Początkowo jednak to nie dzieci były ich odbiorcami, a dorośli, tłumacząc sobie w ten sposób rzeczywistość, rządzące nią prawa, niezrozumiałe zjawiska, ucząc się świata dzięki przenoszeniu w inne środowiska i okresy historyczne. Dziś bajki opowiadane dzieciom uczą moralności, sensu egzystencji, wzorców zachowań, ludzkich wyborów, rozbudzają wewnętrznie, rozwijają i kształtują osobowość, dostarczają radość, uwrażliwiają na cierpienie i niesprawiedliwość, dają radość i nadzieję.

A jak bajki mogą rozprawić się z dziecięcymi lękami?

Poprzez umiejętne stworzenie bohaterów, dobranie tematu i tła bajki możemy osiągnąć efekt terapeutyczny prowadzący dziecko od nazwania lęku, poprzez wzmocnienie poczucia własnej wartości i uczenie pozytywnego nastawienia do odwrażliwienia, stanowiącego sukces terapii. Zachęcam do udziału w warsztatach z bajkoterapii, by móc tworzyć piękne i dobre bajki skutecznie rozprawiające się z lękami dzieci. To wspaniałe wyzwanie, prostsze niż mogłoby się wydawać, przynoszące satysfakcję, radość i korzyści zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Nasze umiejętności stworzenia terapeutycznej historii, spotkanie bajkowej magii i myślenia magicznego dzieci stworzą jedyne w swoim rodzaju bajki o zbawiennym działaniu uwalniającym od lęku.

W dobroczynne działanie bajek uwierzyli także twórcy, profesjonaliści i amatorzy, których zjednoczył projekt Wydawnictwa Sofijka „Książka charytatywna dla dzieci”. Jego pomysłodawczyni – Monika Jędrzejewska – Wiergiles, która jest przedsiębiorcą społecznym – pragnie, by książka z pięknymi i wspaniale zilustrowanymi bajkami trafiła wszędzie tam, gdzie gromadzą się dziecięce lęki – do szpitali, domów dziecka i innych instytucji opiekuńczych. Ponadto zachęca osoby piszące dotychczas „do szuflady” do pokazania światu swojej twórczości.

Książka pełna budujących historii, przygód, pokonanych trudności i dobrych zakończeń oraz wesołych wierszyków już wiosną trafi do dzieci, by być przy nich w trudnych chwilach, nieść uśmiech, wzmacniać, dawać siłę, wiarę i nadzieję.

***

Wydawnictwo Sofijka czeka na teksty osób piszących dla dzieci do 8 stycznia 2017 roku pod adresem: kontakt@sofijka.pl. Do projektu zaprasza także ilustratorów, partnerów akcji i sponsorów. Fundusze na druk będą zbierane przez portal crowdfundingowy, więc każda pomoc będzie mile widziana.

Więcej o akcji można się dowiedzieć na stronie Wydawnictwa Sofijka: sofijka.pl oraz oraz na: sofijka.strikingly.com.

Można też dołączyć do wydarzenia na Facebooku

Anna Kaszubska – pisarka, pedagog, wykładowczyni, animatorka, blogerka i mama trzech córek. Tworzy teksty piosenek, eseje, książki dla dzieci i dorosłych. Współpracuje z największymi wydawnictwami w Polsce.
Prowadzi warsztaty z bajkoterapii, literackie oraz wielokulturowe dla dzieci młodzieży i dorosłych na terenie całego kraju.
Więcej o jej działaniach na annakaszubska.pl i facebook.com/bajkowamozaika.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!