5.10.15.

O wyzwaniach biznesowych młodych mam, franczyzie i zachowaniu work-life balance opowiada przedsiębiorczyni Anna Beck

Natalia Duma

„Uważam, że wszystkie kobiety powracające na rynek pracy mogą spróbować współpracy na zasadzie franczyzowej” – przekonuje Anna Beck i opowiada, jak krok po kroku założyć własny biznes oparty o ten model biznesowy.

Dlaczego zainteresowała się Pani branżą odzieży dziecięcej?

Zauważyłam, że w moim regionie nie było sklepów marki 5.10.15., postanowiłam więc wypełnić tę lukę. Ponadto uważam, że branża odzieży dziecięcej jest bezpieczna i stabilna, przecież dzieci będą rodziły się zawsze, zatem mogę być spokojna o klientów.

Stale rozwija Pani swój biznes. W tej chwili prowadzi Pani już trzy sklepy pod szyldem 5.10.15. na terenie jakich miast prowadzi Pani swoje działania biznesowe? Czy myśli Pani o otwarciu kolejnych sklepów?

W tej chwili prowadzę trzy sklepy: jeden w miejscowości Golub-Dobrzyń oraz dwa sklepy w Toruniu mieszczące się Galeriach Handlowych, jeden w CH Bielawy, drugi został niedawno otwarty w CH Plaza. Planuję także otwarcie kolejnych salonów pod szyldem marki 5.10.15 już niedługo. Mój model biznesowy opieram na formule franczyzy.

Na czym polega franczyza?

Definicja franczyzy mówi o prowadzeniu własnego biznesu pod szyldem innej marki wedle jej wytycznych i z jej wsparciem. Taka współpraca daje obopólną korzyść franczyzobiorcy i franczyzodawcy. Dla mnie, przede wszystkim to poczucie bezpieczeństwa.

Skąd pomysł na własną firmę w takiej formule?

Od siedmiu lat prowadzę swój biznes, jestem kobietą przedsiębiorczą, otwartą na nowe wyzwania. Chciałam spróbować czegoś nowego, tym razem właśnie na zasadzie współpracy franczyzowej. Myślę, że sklep pod szyldem marki 5.10.15. może otworzyć każda kobieta, także taka, która nie ma doświadczenia w biznesie i kierunkowego wykształcenia, bo otrzymuje od franczyzodawcy wsparcie od samego początku, w tym wiele szkoleń.

Coraz więcej sieci proponuje współprace franczyzowe. Dlaczego zaufała Pani akurat tej marce?

Po zbadaniu lokalnego rynku, zauważyłam, że mało jest sklepów z dobrej jakości odzieżą dziecięcą. Zdecydowałam się na tę markę, bo jest polskim producentem, który istnieje na rynku od ponad 25 lat. Ma więc nie tylko ogromne doświadczenie, ale także rozbudowaną sieć klientów, którzy jej ufają.

Młode mamy obawiają się, że prowadząc własny biznes, trudno będzie im pogodzić pracę z opieką nad dziećmi i obowiązkami domowymi. Jest Pani mamą dwójki dzieci. Jakie są Pani doświadczenia w tej kwestii?

Nie ukrywam, że prowadzenie własnej firmy jest trudnym zadaniem, wymaga poświęcenia i zaangażowania. Należy być bardzo zorganizowaną osobą, co swoją drogą w dużej mierze pomaga w ułożeniu planu dnia. Jestem przykładem na to, że można pogodzić obowiązki właściciela firmy z obowiązkami związanymi z byciem mamą. Zachęcam wszystkie mamy, aby podjęły wyzwanie, jakim jest otwarcie własnego biznesu, gdzie będą mogły rozwinąć skrzydła i samorealizować się, bo przecież szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko.

Co mogłaby Pani doradzić kobietom, które po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym chcą otworzyć własny biznes i zastanawiają się nad współpracą franczyzową?

Uważam, że wszystkie kobiety powracające na rynek pracy mogą spróbować współpracy na zasadzie franczyzowej, ponieważ pozostają pod opieką centrali, co oznacza, że mają jej wsparcie od samego początku. To idealny pomysł na biznes dla osób, które nie pracowały do tej pory na własną rękę, nie wiedzą na czym polega tego typu rodzaj pracy. Łatwiej i bezpieczniej jest działać ze wsparciem doświadczonego partnera.

Jakie są formalności związane z franczyzą i otwarciem sklepu w takiej formule? Na co musi się przygotować początkująca businesswoman?

Pierwszym etapem jest wybór miejsca, w którym chcemy otworzyć salon, co wiąże się ze zbadaniem rynku oraz akceptacją centrali. Kolejne wytyczne dostajemy z centrali na zasadzie checklisty i harmonogramem otwarcia salonu. Trzeba się liczyć również  z wkładem własnym  na przeprowadzenie takiej inwestycji. (Wszystkie szczegóły są dostępne tutaj: https://www.51015kids.eu/franczyza/). Początkująca businesswoman może się także spodziewać dużej dawki wiedzy – 5.10.15. organizuje wiele szkoleń, które później można np. wpisać do swojego CV, co jest niewątpliwym atutem. Musi być także przygotowana na dużą ilość pracy, którą należy wykonać prowadząc własny biznes. Na szczęście na każdym etapie może liczyć na wsparcie franczyzodawcy.

Jakie wsparcie otrzymuje Pani od swojego franczyzodawcy? 

Każdy salon dostaje wsparcie od Area Managera, który pomaga w zarządzaniu sklepem. Poza tym, po stronie 5.10.15.  jest np. pomoc w doborze odpowiedniej lokalizacji, inwestycja w towar, ustalanie akcji reklamowych i promocyjnych, koszty przecen kiedy nadchodzi czas wyprzedaży. Takie podejście umożliwia pełne zaangażowanie i kiedy potrzeba natychmiastową reakcję całej sieci sprzedaży, co finalnie uwalnia mnie od ryzyka związanego z zarządzaniem towarem.

ANNA BECK

Czy uważa Pani, że osoba bez doświadczenia i kierunkowego wykształcenia może otworzyć własny sklep z 5.10.15.?

Oczywiście, że osobie z doświadczeniem zawodowym jest nieco łatwiej, ale jestem przekonana, że ktoś z pasją i własnym planem życiowym także doskonale poradzi sobie z wyzwaniami, które są związane z otwarciem własnego biznesu.

Czy może Pani polecić taką formę działalności młodym mamom?

Jak najbardziej mogę polecić taką współpracę zarówno młodym mamom, jak i kobietom dojrzałym. Współpraca z marką o ugruntowanej pozycji na rynku, która posiada w swojej sieci ponad 220 sklepów oraz wypracowany, dobrze działający system wsparcia franczyzobiorcy, na każdym etapie daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Co daje Pani w pracy najwięcej satysfakcji, a co bywa wyzwaniem?

Najwięcej satysfakcji daje mi bezpośredni kontakt z klientem, któremu jestem w stanie opowiedzieć o zaletach i korzyściach płynących z zakupu naszych produktów.  Jestem szczęśliwa oraz spełniona, kiedy zadowolony i uśmiechnięty klient wychodzi z zakupów i mówi „dziękuje za miłą obsługę, na pewno wrócę”. Wyzwaniem natomiast jest otwieranie kolejnych punktów sprzedaży. Tu mam na myśli wyzwanie w skoordynowaniu wszystkich prac, logistyki i równoległą, bieżącą pracę w funkcjonujących już sklepach.

Jakie są zalety współpracy na zasadzie franczyzy?

Największą zaletą jest forma wzajemnego partnerstwa oraz praca według standardów doświadczonej marki, jaką jest 5.10.15., wspomniane wcześniej poczucie bezpieczeństwa i poczucie, że w każdej chwili mogę liczyć na pomoc centrali. Pomimo, że prowadzę swój biznes, nigdy nie pozostaję sama.