potencjał młodych dziewczyn w świecie technologii

Odkryjmy potencjał młodych dziewczyn w świecie technologii zamiast skazywać je na bezrobocie

Dominika Jajszczak

O tym, jak zachęcać młode dziewczyny do poszukiwania pracy w branży nowych technologii oraz o tym, jak wykorzystać ich potencjał zamiast skazywać je na bezrobocie i zasiłki opowiada Jowita Michalska, założycielka i CEO Digital University.

Dominika Jajszczak: Czemu tak ważne jest wspieranie młodych dziewcząt w kreowaniu swojej kariery zawodowej, zwłaszcza tych w trudnej sytuacji materialnej czy osobistej?

Jowita Michalska: Żyjąc w dobrych warunkach w dużych miastach, mając dobrą pracę i dobrze adaptując się do nowych technologii, mając wsparcie od rodziny i bliskich – nie zdajemy sobie sprawy, jak trudne i wyboiste jest życie osób w ciężkiej sytuacji materialnej, z małych miejscowości, z domów dziecka, pozbawionych jakiegokolwiek wsparcia. Zwłaszcza młode kobiety z tych środowisk są w wyjątkowo ciężkim położeniu, często z małymi dziećmi, bez poczucia własnej wartości i bez perspektyw, a gdy któraś z nich ma chęci, duszę społecznika i bardzo dobre oceny w nauce to i tak podcina się jej skrzydła zachęcając do kształcenia się w zawodach podstawowych, które jak już dziś wiemy, jako pierwsze ulegną automatyzacji i nie będzie w nich miejsca dla ludzi. My takich dziewczyn szukamy, chcemy im powiedzieć, że są wiele warte, że nam na nich zależy, że damy im szansę, a jeśli będzie potrzeba to nawet wiele szans, że poprowadzimy je za rękę do świata technologii i do naszego świata, gdzie czekają propozycje pracy, normalne godziwe zarobki, akceptacja i wsparcie.

Uniwersytet Sukcesu jest kompleksowym programem przygotowanym przez wybitnych ekspertów od rynku pracy i nowych technologii oraz dużych firm takich jak NN czy Amazon, które wsparły go swoim doświadczeniem i ofertami pracy. Ten program jest bardzo ważny, dlatego, że trafia do grup, którym nikt nic nie oferuje, które są wykluczone z nowego świata, który nadchodzi wielkimi krokami. Tych kobiet jest dużo i to one zasilą świat osób bezrobotnych na zasiłkach czy rentach, a przy odrobinie determinacji można im pomoc stać się pełnoprawnymi członkiniami społeczeństwa. Będą mogły zasilić kadry firm technologicznych, gdzie brakuje kobiet i gdzie przyjmą je z otwartymi ramionami. I to jest taka sytuacja win-win, której nie sposób nie wykorzystać!

Jak dużo z nich myśli o karierze zawodowej, w której będzie mogło regularnie wykorzystywać nowe technologie? Polska branża IT to nadal domena mężczyzn. Według badań kobiety stanowią około 30% wszystkich programistów.

Uczestniczki programu to młode kobiety, które chcą zmienić swoją przyszłość. Znajomość nowych technologie mogą im ułatwić ich karierę zawodową. Dziewczyny, które wybierają Akademię Programistki wiążą swoją przyszłość z branżą IT (ok. 40% Uczestniczek). Kurs jest dla nich wyzwaniem, wymaga zaangażowania własnego i poświęcenia czasu, aby go ukończyć. Bardzo pozytywny jest fakt, że coraz więcej firm z branży technologicznej realizuje wiele działań, aby zachęcić właśnie kobiety do pracy w IT. Natomiast Uczestniczki, które wybierają Akademię Digital Marketerki zyskują praktyczną wiedzę i umiejętności, jak wypromować swoje działania i pasje dzięki narzędziom cyfrowym poznanym na akademii. Ten kurs jest równie wymagający jak dla programistek. Obie grupy wspieramy umożliwiając im stały, codzienny kontakt z doświadczonym Mentorem na indywidualnych konsultacjach. Wspieramy je na każdym etapie programu.

Za nami już dwie edycje Uniwersytetu Sukcesu. Teraz kolejny krok przed nami – ewaluacja projektu. Chcemy sprawdzić, jak radzą sobie nasze podopieczne po zakończeniu programu. Czy udaje im się wykorzystywać wiedzę i umiejętności zdobyte w programie? Bardzo ważne dla nas jest, aby udział w projekcie dawał im realną zmianę i szansę na lepszą pracę.

Dzięki Waszej inicjatywie kobiety w wieku 18-25 lat mogą skorzystać m.in. z bezpłatnych szkoleń dla przyszłych programistek, digital marketerek, specjalistek od social mediów czy influencerek. Na jakie wsparcie mogą jeszcze liczyć Uczestniczki programu?

Głównym celem Uniwersytetu Sukcesu jest wzmocnienie kompetencji zawodowych niezbędnych na rynku pracy, dlatego oferujemy wsparcie w zakresie związanym z umiejętnościami cyfrowymi. Ponadto chcemy wzmocnić u naszych Uczestniczek poczucie własnej wartości, wiarę w swoje możliwości.

Dzięki naszym Partnerom angażujemy najlepszych Ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Absolwentki projektu zdobywają umiejętności i kwalifikacje, które wzmacniają ich pozycję na rynku pracy. Spotkania z Ekspertami z zakresu Digital Marketingu, Programowania oraz Cybersecurity pozwalają im oswoić się z nowymi dziedzinami i mają ułatwić decyzje odnoście dalszego kierunku nauki.

Uczestniczki biorą udział w warsztatach z zakresu prawa: form zatrudnienia, praw autorskich, własności intelektualnej. Uczą się przygotowywać profesjonalne dokumenty aplikacyjne, trenują rozmowy rekrutacyjne, poznają swoje mocne strony. Na każdym etapie otrzymują wsparcie psychologiczne, które jest bardzo ważnym elementem programu. Każda z nich ma również możliwość półrocznej indywidualnej pracy z Mentorem. Dla Uczestniczek przygotowaliśmy dodatkowe wsparcie ułatwiające im przyszłe poszukiwanie pracy m.in. profesjonalne sesje zdjęciowe do CV czy warsztaty z zakresu psychologii ubioru i kolorów. Biorą również udział w spotkaniach networkingowych, na które zapraszamy przedstawicieli Partnerów, Trenerów, Mentorów oraz przedstawicieli lokalnych firm i organizacji, które poszukują specjalistek z zakresu programowania i digital marketingu.

Dlaczego Uniwersytet Sukcesu to program szczególnie potrzebny w pandemii?

Najbardziej narażone na utratę pracy wskutek pandemii są młode kobiety w wieku 18-34 lat. Sektory najmocniej dotknięte restrykcjami to turystyka, handel detaliczny, hotelarstwo, gastronomia i kultura. Według Eurofund w krajach unijnych 61% pracowników tych branż to kobiety. Są jednak branże, które mimo pandemii zdołały zachować stabilność, a nawet zanotowały wzrosty. Z danych GUS z III kwartału 2020 w branży IT wynagrodzenia wzrosły. Dlatego zwłaszcza teraz ważne jest, aby młode kobiety przygotowały się do pracy w IT, gdzie zapotrzebowanie na specjalistów z roku na rok rośnie.

Skąd pomysł na hasło przewodnie „Twoja cyfrowa przyszłość” tegorocznej edycji Uniwersytetu Sukcesu?

Uczestniczki Uniwersytetu Sukcesu to kobiety, którym w życiu jest trudniej. Z kolei świat technologii do niedawna kojarzył się wyłącznie z branżą IT, w której przeważnie dominują mężczyźni o ścisłych umysłach. Kierując się tym sposobem myślenia trudno wyobrazić sobie kobiety ze środowisk wykluczonych w świecie technologii. W Uniwersytecie Sukcesu pokazujemy inną perspektywę. Oferujemy wsparcie w zakresie kompetencji cyfrowych, bo ich posiadanie może realnie zmienić życie naszych Uczestniczek. Tym bardziej, że świat się zmienia, a ten nowy, cyfrowy nadchodzi wielkimi krokami o czym wspomniałam wcześniej. Hasło tegorocznej edycji Uniwersytetu Sukcesu ma zwrócić uwagę na to, że cyfrowa przyszłość jest dla wszystkich, nie jest dla wybranych, nie jest też kwestią wyboru. Jest naszą przyszłością, a zatem to również Twoja cyfrowa przyszłość!

***

Zobacz, jak wziąć udział w Uniwersytecie Sukcesu tutaj: https://uniwersytetsukcesu.com/