Powrót na rynek pracy po macierzyńskim

Jak wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim?

Dominika Jajszczak

Macierzyńskie to nie „urlop”, choć wiele osób tak to nazywa. To intensywny czas w życiu kobiety. To moment, w którym cały nasz świat wywraca się do góry nogami, zmieniają się nasze priorytety, zainteresowania, to jak spędzamy czas wolny.

Powrót do pracy

Według badań Pracuj.pl z 2018 roku o powrocie ojców i matek z urlopu najczęściej decydują finanse (48%) oraz chęć rozwoju zawodowego i obawy związane z dłuższą przerwą w karierze (48%). Kobiety najczęściej wybierają urlopy trwające 6-12 miesięcy, a mężczyźni – dwutygodniowe. Rodzice chętnie korzystają także z dedykowanych benefitów.

Przed pandemią

Według badania Pracuj.pl do świadczeń, których najbardziej brakuje rodzicom w miejscu pracy należą m.in.: żłobek i przedszkole przy miejscu pracy, wyprawki szkolne, becikowe, pokrycie kosztów opieki okołoporodowej. Oczywiście pandemia mogła wiele zmienić i zweryfikować, jednak warto przypomnieć, że według najnowszego badania (wiosna 2021) Fundacji Projekt PL ponad 42% prywatnych przedsiębiorców na działania prorodzinne nie przeznacza ani złotówki.

Mamy na rynku pracy

Według badań WP Kobieta i panelu Ariadna z 2021 roku 40% Polek nie wykonuje jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Jakie są tego powody? 40% z nich deklaruje, że nie może obecnie znaleźć pracy, 24% woli zajmować się domem i tak też uzgodniła ze swoim partnerem, zaś 14% wychowuje dzieci i nie ma komu powierzyć opieki nad nimi. 13% respondentek zadeklarowało, że nie musi pracować, bo mąż lub partner dobrze zarabia, 7% przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym, a 2% respondentek mąż lub parter nie pozwala podjąć się pracy.

„Głównym powodem, przez który kobiety nie mogą znaleźć pracy, czy teraz w tym trudniejszym okresie pandemii, czy w ogóle w każdym czasie, jest niskie poczucie wartości i brak pewności siebie, a to przekłada się bezpośrednio na mniejszą aktywność na rynku zawodowym i mniejszą skuteczność w szukaniu pracy. Gdy nie wierzymy w siebie, w swoje kompetencje, w to, że jesteśmy wystarczająco dobre, to nie aplikujemy na stanowiska, które nas interesują, bo zawsze znajdzie się jakiś warunek, którego według nas nie spełniamy. A gdy już idziemy na rozmowę kwalifikacyjną to umniejszamy swoje doświadczenia i sukcesy, nie umiemy dobrze się zaprezentować, nie umiemy dobrze o sobie mówić, chwalić się sukcesami, mówić o mocnych stronach, argumentować, dlaczego akurat my jesteśmy świetnymi kandydatkami na oferowane stanowisko. Teraz dodatkowo pandemia rzuca nam kłody pod nogi, bo mając dzieci w przedszkolu, które jest co chwilę zamykane, i na nauce zdalnej w domu, odkładamy siebie na później i tak jakby trochę szukamy, trochę odpuszczamy, bo a nuż znajdziemy, a tutaj dzieci i dom na naszej głowie i jak to połączyć.”

Urlop macierzyński i kariera zawodowa

Dłuższa przerwa w pracy związana z wychowaniem dziecka bardzo często odbiera mamie jej pewność siebie, a obawa przed powrotem na rynek pracy potrafi skutecznie wstrzymać rozwój jej kariery zawodowej. Większość mam nie zauważa kompetencji, które nabywa podczas urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego. Też tak masz? Obejrzyj nagranie z webinaru w ramach programu Sukces TO JA, który Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką współorganizuje z Grupą Pracuj. Webinar poprowadziła Olga Kozierowska.