Kobieta z laptopem (Foto. Canva Pro)

Gdzie praca szuka człowieka?

W czasie kryzysu pewne jest zawsze to, że nie dotyka on wszystkich w równym stopniu. Są branże i profesje, które wówczas wręcz zyskują na znaczeniu. Także dla Ciebie może to być wskazówka, na co zwrócić uwagę podczas szukania pracy.

Nie ulegaj stereotypom

Nie warto ulegać stereotypom i zakładać, że np. praca w IT czeka wyłącznie na absolwentów kierunków ścisłych. Poznając profile pracodawców, przeglądając ogłoszenia i zakresy obowiązków czy uczestnicząc w wydarzeniach branżowych, można dowiedzieć się więcej o danym zawodzie i być może w ten sposób dostrzec pomysł na siebie.

Jakie branże zyskały w czasie pandemii?

974 294 – tyle ofert zamieścili pracodawcy na Pracuj.pl w 2021 roku. To zdecydowanie najwyższy wynik w historii serwisu, wskazujący na znaczne ożywienie rekrutacyjne w Polsce. Wyraźnie zwiększyło się zapotrzebowanie na pracowników IT i kompetencje cyfrowe, ale także na pracowników fizycznych czy specjalizacje wcześniej dotknięte przez pandemię.

Wzrosła rola niektórych branż, co wynika m.in. ze zmiany przyzwyczajeń klientów i konsumentów. Wśród takich obszarów znajdują się m.in. media internetowe. Do tej kategorii zaliczają się też platformy streamingowe służące rozrywce i oglądaniu filmów czy seriali. Nie wszystkie mają siedzibę za granicą, kilka funkcjonuje również w Polsce. Do kategorii mediów można zaliczyć cały przemysł związany z grami komputerowymi. Czy wiesz, że firma CD Projekt Red jest dziś wyceniana wyżej niż bank PKO BP? Tak zmienił się świat. Pewne tendencje było widać już przed pandemią, ale ta tylko przyspieszyła niektóre trendy.

Zyskała również branża medyczna. Akcje koncernów farmaceutycznych poszły do góry, za czym często idzie poszukiwanie specjalistów. W tej kategorii zyskali również producenci środków higienicznych, na które zapotrzebowanie znacznie wzrosło w czasie pandemii.

Duży rozwój przeżyła branża EDTech, czyli wszystkie firmy, które zajmują się szkoleniami online. W kilka tygodni system edukacyjny musiał przecież przejść do przestrzeni wirtualnej. Dzięki temu w sieci pojawiło się mnóstwo dodatkowych szkoleń, które pozwalają użytkownikom rozwinąć kompetencje i zwiększyć ich szanse na rynku rekrutacyjnym.

Wielki krok do przodu zrobiła branża e-commerce. Klienci nagle przestali odwiedzać centra handlowe i nawet ci nieprzekonani zaczęli kupować przez Internet. Zyskały zarówno duże platformy, jak i sklepy internetowe, które zwiększyły obroty, a tym samym zaczęły szukać nowych pracowników. Prognozuje się, że ten trend nie zniknie wraz z końcem pandemii. Okazało się bowiem, że zakupy online są wygodne, a w wielu przepadkach bariera strachu klientów została przełamana.

Za branżą e-commerce w ślad poszła również branża e-grocery, czyli wszystkie podmioty zajmujące się dostawą zakupów do domu. Czy wiesz, że po raz pierwszy dochody firmy Uber w segmencie dostarczania jedzenia przekroczyły te wynikające z usług transportowych? Oczywiście wpływ na to miał także drastyczny spadek tych ostatnich, ale jest to pewien sygnał, który pokazuje światowe trendy.

Gdzie najwięcej ofert pracy?

A jak wygląda zapotrzebowanie na pracowników, patrząc przez pryzmat ofert zamieszczanych w 2021 roku na Pracuj.pl? Na czele zestawienia najchętniej poszukiwanych specjalistów utrzymali się ponownie jak rok wcześniej eksperci ds. handlu i sprzedaży. Dotyczyło ich 27% wszystkich ofert na Pracuj.pl. Zainteresowaniu pracownikami w tym obszarze służyła niewątpliwie bardziej stabilna niż w 2020 r. sytuacja sklepów wielkopowierzchniowych czy galerii handlowych, a także rosnący nacisk firm na realizację ambitnych celów sprzedażowych. Na drugiej pozycji znaleźli się specjaliści IT, do których kierowanych było 22% wszystkich ofert w serwisie. Na wynik ten złożyły się oferty dla specjalistów w zakresie rozwoju oprogramowania oraz administracji IT. Trzecie miejsce należało do pracowników obsługi klienta. Kierowano do nich 145 157 ogłoszeń, czyli 15% wszystkich zamieszczonych w serwisie w 2021 r. Na czwartym miejscu znalazła się praca fizyczna, której dotyczyło 12% ogłoszeń. Wysoka pozycja tej specjalizacji to optymistyczny sygnał zwłaszcza w kontekście problemów, z którymi fachowcy mierzyli się na początku pandemii.

Powyższy fragment pochodzi z bezpłatnego e-booka „EmpowerMom. Mamo, wzmocnij się przed powrotem na rynek pracy” stworzonego w ramach programu aktywizacji zawodowej kobiet sukcestoja.pl przez ekspertów i ekspertki Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką oraz Grupy Pracuj.

Takiego e-booka jeszcze nie było. Dzięki niemu dowiesz się m.in.:

  • jak macierzyństwo wzbogaca Twoje CV,
  • jakie kompetencje zdobywasz opiekując się dzieckiem i będąc menadżerską domu,
  • gdzie możesz znaleźć kursy, dzięki którym zdobędziesz nowe umiejętności nie wychodząc z domu,
  • jak i gdzie poszukiwać nowej pracy,
  • jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.

W e-booku znajdziesz zadania, ćwiczenia, porady doświadczonych ekspertów, a także uzupełniające materiały wideo, które pomogą Ci powrócić na rynek pracy po dłuższej przerwie.