Ludzie w biurze trzymają się za ręce

Z kim pracujemy? Pięć pokoleń pracujących ramię w ramię

Obecnie na rynku pracy równocześnie funkcjonuje aż pięć pokoleń – wszystko dlatego, że starzejące się społeczeństwa wprowadziły do miejsc pracy demograficzną różnorodność. Jak to może wpłynąć na Twoją karierę? Przeczytaj fragment najnowszej książki "Praca marzeń. Stwórz karierę, którą pokochasz", która została okrzyknięta karierowym antidotum na bolączki każdego.

Poplątana kariera

Swego czasu robienie kariery przypominało wspinaczkę po drabinie – zdobywanie kolejnych szczebli było przewidywalne, liniowe i ludzie dobrze wiedzieli, co się wydarzy w następnej kolejności. Obecnie ze wszystkim wiąże się znacznie większa niepewność. Każdy z nas wie, jakie to uczucie, gdy praca nas stresuje i przytłacza, człowiek zaczyna wtedy szukać wolności i spełnienia jak najdalej od niej. Koncept poplątanej kariery przyszedł nam do głowy jako sposób na opisanie nowej rzeczywistości. Wszystkie dzisiejsze kariery są poplątane i dlatego niezmiernie ważne jest, aby nadać własnemu rozwojowi zawodowemu właściwy priorytet i zaprojektować karierę, która będzie odpowiadać twoim potrzebom.

Jest wiele powodów, dla których nasze kariery stały się poplątane.

W ostatniej dekadzie nastąpiły zasadnicze zmiany co do tego, z kim, nad czym, gdzie, kiedy i po co się pracuje, a dodatkowo środowisko pracy uległo dramatycznej przemianie. Zanim zagłębimy się w temacie pięciu umiejętności, które musisz posiąść, żeby odnieść sukces, przyjrzyjmy się największym zmianom zeszłego dziesięciolecia oraz ich znaczeniu w kontekście twojej kariery. Kwestia tego, z kim, nad czym, gdzie, kiedy i po co pracujemy, wciąż się zmienia. Przeanalizujmy każdy z tych czynników, aby pokazać, dlaczego są dla ciebie ważne.

Z kim pracujemy? Pięć pokoleń pracujących ramię w ramię

Obecnie na rynku pracy równocześnie funkcjonuje aż pięć pokoleń – wszystko dlatego, że starzejące się społeczeństwa wprowadziły do miejsc pracy demograficzną różnorodność. Do tego każda osoba z każdej generacji znajduje się na innym etapie kariery, ma inne potrzeby i oczekiwania. Uniwersalne podejście do rozwoju zawodowego przestało mieć zastosowanie, wyparła je bowiem potrzeba spersonalizowanego modelu, który dostrzega, że wszyscy kierują się przy budowaniu kariery inną motywacją.

Tradycjonaliści (wiek: 75+ w 2020 r.)

Chociaż spokojnie mogliby już przejść na emeryturę, dobry stan zdrowia, rozwój technologiczny oraz elastyczność miejsc pracy pozwalają temu pokoleniu dłużej cieszyć się karierą.

Baby boomers (wiek: 55–74 l. w 2020 r.)

Kariery reprezentantów tej grupy do niedawna prawdopodobnie miały formę linearną, na późnym etapie życia dostali oni jednak szansę, by zdobyć nowe umiejętności oraz przeszkolić się na potrzeby „drugiej kariery”.

Pokolenie X (wiek: 44–54 l. w 2020 r.)

Raczej skromna liczebnie generacja, zróżnicowana etnicznie i lepiej wykształcona niż pokolenie baby boomers – aż 60 procent ma dyplom uczelni wyższej. Cechują ją nastawienie: „po ciężkiej pracy należy się ostro zabawić”, tolerancja dla innych oraz pomysłowość.

Pokolenie Y (wiek: 25–43 w 2020 r.)

Najszybciej rosnące pokolenie na dzisiejszym rynku pracy – w 2020 roku reprezentuje już 75 procent wszystkich zatrudnionych. To pierwsza generacja, która mocno skupia się na odnalezieniu sensu pracy. Jej reprezentanci są obeznani z nowoczesnymi technologiami i gotowi na szybką zmianę pracy.

Pokolenie Z (wiek: poniżej 25 lat w 2020 r.)

Jego członkowie to dzieci internetu, skłonne do multitaskingu i mające duże oczekiwania, choćby w kwestii elastycznych godzin pracy.

Co to dla ciebie oznacza? Zapanuj nad własnym rozwojem zawodowym

Ścieżki kariery znikają

Większe zróżnicowanie zatrudnionych wpływa na twoją karierę na dwa istotne sposoby. Pierwszym z nich są rosnące oczekiwania oraz potrzeby pracowników, by aktywnie kontrolować przebieg swojej kariery. Wcześniej pracodawcy wykonywali za nas całą robotę, rozrysowując ścieżki rozwoju zawodowego i perspektywy awansu. Mówili nam, co mamy zrobić i gdzie się udać, teraz jednak musimy odpowiadać na te pytania samodzielnie.

Miłej podróży, krótka nie będzie!

Po drugie, żyjemy i pracujemy dłużej – przez całe życie w pracy spędzamy przeciętnie aż 90 tysięcy godzin. Jeśli obecnie masz trzydzieści lat, będziesz pewnie pracować przez kolejnych czterdzieści w takim czy innym charakterze. Choć ta wizja może niektórych przyprawić o ciarki na plecach, przypomina nam także, jak ważne jest, aby kariera dawała poczucie spełnienia, rozwoju i satysfakcji.

Nikomu nie zależy na twojej karierze tak bardzo jak tobie. Skłonność do refleksji, samoświadomość oraz nieustanna potrzeba rozwoju to dziś warunki konieczne pomyślnej kariery.

Okładka książki "Praca Marzeń"

Powyższy fragment pochodzi z książki „Praca marzeń. Stwórz karierę, którą pokochasz” autorstwa Helen Tupper i Sarah Ellis, które są założycielkami wielokrotnie nagradzanej firmy zajmującej się rozwojem kariery. Prowadzą nominowany do nagród, najpopularniejszy w Wielkiej Brytanii podcast skupiający się na tematach kariery i biznesu.

Praca na całe życie, pięcie się po szczeblach kariery, toksyczny wyścig szczurów – to wszystko należy już do przeszłości. Żyjemy w świecie, w którym częste i płynne zmienianie ról, branż czy lokalizacji staje się normą. Ta nowa rzeczywistość może być stresująca i przytłaczająca, ale jeśli wiesz, jak się w niej poruszać, okazuje się pełna możliwości, wolności i sensu.

Jednak aby w pełni skorzystać z wolności, jaką oferuje nam współczesny rynek pracy, każdy z nas musi najpierw odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Jakie są moje mocne strony? Co jest dla mnie ważne w życiu? Co mnie napędza i motywuje? Gdzie chcę się znaleźć w przyszłości? Bez względu na to, na jakim etapie swojej drogi zawodowej jesteś, dzięki poradnikowi „Praca marzeń. Stwórz karierę, którą pokochasz”:

  • rozpoznasz i zaczniesz używać swoich mocnych stron,
  • zdefiniujesz wartości, które cię motywują,
  • zyskasz pewność siebie,
  • zbudujesz lepsze sieci kontaktów,
  • dowiesz się, jak wykorzystać swoje możliwości.

Zdjęcie główne do artykułu: Business image created by Freepik