Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Prawo do kontaktu z dzieckiem po rozwodzie – co musisz wiedzieć!

Prawo do kontaktu z dzieckiem po rozwodzie – co musisz wiedzieć!

Jak znaleźć równowagę między życiem zawodowym i prywatnym

 

Przy rozwodzie to sąd ustala, jak często drugi rodzic może spotykać się z dzieckiem. Zobacz, co musisz wiedzieć na temat prawa do kontaktu z dzieckiem po rozwodzie.

Przy rozwodzie to sąd ustala, jak często drugi rodzic może spotykać się z dzieckiem. Orzeczenie w tej kwestii może również mieć charakter ugody. Zawiera ono przede wszystkim prawa i obowiązki każdego z rodziców, np. prawo do widywania dziecka w określone dni, do kontaktowania się z nim telefonicznie, do zabierania na wakacje, czy weekendy. Sąd nakłada również na rodzica, u którego potomek będzie mieszkał – obowiązek umożliwiania kontaktów z nim.

CO ZROBIĆ Z KREDYTEM HIPOTECZNYM PO ROZWODZIE? CZYTAJ WIĘCEJ

Respektowanie prawa do kontaktów w praktyce sprawia wiele trudności. Rodzic, który nie pozwala na kontakt z dzieckiem wbrew ustaleniom sądu działa wbrew prawu. Jego zachowanie może być podstawą do skierowania sprawy do sądu opiekuńczego, na podstawie kodeksu postępowania cywilnego. Sąd ten wydając postanowienie może zasądzić karę pieniężną za każde niewywiązywanie się z obowiązku – dotyczy to zarówno rodzica, który na stałe opiekuje się dzieckiem, jak i tego, który jest upoważniony do kontaktów z potomkiem.

Sąd zasądzając karę pieniężną bierze pod uwagę sytuację majątkową niewywiązującego się rodzica i dopasowuje ją tak, aby gwarantowała umożliwienie normalnych kontaktów z dzieckiem. Oceni również, czy zachowanie rodzica nie ma negatywnego wpływu na dziecko. Zanim dojdzie do wydania postanowienia, sąd ma obowiązek wysłuchania uczestników – może do niego dojść na rozprawie, jak i w formie oświadczenia na piśmie.

Z prawomocnym postanowieniem rodzic może udać się bezpośrednio do komornika, aby wyegzekwować nałożoną kwotę. Nie ma potrzeby występowania o nadanie mu klauzuli wykonalności.

Na obydwa postanowienia – grożące ukaraniem karą pieniężną i nakładające ją przysługuje zażalenie. Możliwe jest odwołanie się od wysokości nałożonej kwoty, jak i od oskarżeń o nienależyte wykonywanie prawa do kontaktu.

***

Patrycja Król, ukończyła studia prawnicze na UMK w Toruniu. Obecnie pracuje w kancelarii notarialnej.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!