Problem uzależnienia
Bardzo często alkohol jawi się kobietom jako ta wyczekana „chwila dla siebie”, najszybszy sposób „na rozluźnienie” po ciężkim dniu. Stres może odgrywać znaczącą rolę w inicjowaniu i utrzymywaniu spożycia alkoholu u kobiet. Wyniki badań [1] pokazują, że kobiety, które przeżyły dwa lub więcej stresujących wydarzeń życiowych w ciągu ostatniego roku, były 4 razy bardziej narażone na uzależnienie od alkoholu, natomiast mężczyźni tylko 2,5 raza. Spędzając większość czasu w domu, kobiety chętniej sięgają po alkohol. Brak potrzeby dojazdu do pracy, zamknięcie, zwykła chęć „urozmaicenia” sobie izolacji w domu lub chwilowego odsunięcia bieżących problemów sprawiły, że w dobie pandemii osoby pozostające w domu piją więcej napojów alkoholowych w porównaniu do ich ilości przed pandemią. Ta sytuacja sprawiła, że na uzależnienie od alkoholu narażone są też osoby, które nigdy nie miały problemu z tym nałogiem. Kobiety często zaczynają nadużywać alkoholu, aby poradzić sobie ze skutkami kryzysu, takiego np. bezrobocie. Jak podają statystyki, Polki piją coraz więcej i coraz częściej, w szczególności młode kobiety. Według PARPA poziom ich picia zbliża się do poziomu picia mężczyzn. A to dość charakterystyczne, że kobiety częściej piją w samotności, nie potrzebują towarzystwa. Samotność jest dla nich największym wyzwalaczem.[2] Mężczyźni piją, aby doświadczyć przyjemnych emocji, kobiety zaś aby zmniejszyć odczuwanie tych negatywnych.[3] Badania wskazują także na to, że kobiety uzależniają się szybciej [4]. Powołuje się na badania Urzędu Miasta oraz swoje zawodowe doświadczenia Katarzyna Andrusikiewicz, psycholożka, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień i współuzależnienia, ekspertka i trenerka w ramach programu „Mama – Warszawianka na rynku pracy. Wsparcie kobiet zagrożonych lub dotkniętych problemem uzależnienia od alkoholu.”
Jakie wsparcie można uzyskać w ramach programu?
Ten 3 miesięczny bezpłatny program finansowany jest z środków miasta Warszawa. W jego ramach uczestniczki wezmą udział w konsultacjach zawodowych (redakcja CV, przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej, negocjowanie warunków zatrudnienia, diagnoza kompetencji i mocnych stron) oraz w inspirujących warsztatach pozwalających zdobyć nowe umiejętności i budujących ich pewność siebie.
Zyskają wiedzę dotyczącą powrotu na rynek pracy i ułatwiającą decyzję odnośnie dalszej kariery zawodowej. Wzmocnią swój dobrostan, zobaczą jak macierzyństwo wzbogaciło ich doświadczenie, jakie kompetencje nabyły na urlopie wychowawczym lub rodzicielskim, jakie są ich talenty i jak je promować. Zdobędą też informacje na temat możliwości pomocy dla osób zagrożonych lub dotkniętych problemem uzależnienia od alkoholu. Udział w projekcie umożliwia networking i dostęp do wszystkich wydarzeń Sieci Przedsiębiorczych Kobiet i darmowych materiałów edukacyjnych.
Do kogo skierowany jest program?
W programie mogą wziąć udział matki – mieszkanki miasta stołecznego Warszawy.
Jak się zgłosić?
Rekrutacja do pierwszej grupy szkoleniowe trwa do 12 stycznia 2022.

Bibliografia
[1] MacKenzie R. Peltier, Terril L. Verplaetse, Yann S. Mineur, Ismene L. Petrakis, Kelly P. Cosgrove, et. al. (2019). Sex differences in stress-related alcohol use. Neurobiology of Stress, Volume 10.
[2] https://stopuzaleznieniom.pl/artykuly/czy-jestem-uzalezniony/czy-kobiety-trudniej-leczyc-o-leczeniu-alkoholizmu-wsrod-polek/
[3] Peltier M.R., Verplaetse T.L., Mineur Y.S., Petrakis I.L., Cosgrove K.P., Picciotto M.R., McKee S.A., Sex differences in stress-related alkohol use, Neurobiology of Stress, 10 (2019) 1000149.
[4] https://stopuzaleznieniom.pl/artykuly/czy-pije-ryzykownie/jak-pandemia-wplywa-na-zdrowie-psychiczne-polakow-po-uzywki-siegamy-czesciej-mowi-ekspert/