Olga Kozierowska (foto by Joanna Paxton) o tym, jak zaszokował ją raport o dołowaniu

„Przeczytałam dziś raport, który mną wstrząsnął”

Olga Kordys Kozierowska

Co trzeci uczeń na pytanie, jak często czuję się z siebie dumny, odpowiada „nigdy” lub „rzadko”. Przeczytałam dziś raport, który mną wstrząsnął. I nie wiem czy dlatego, że mam troje dzieci i bardzo nie chciałabym być rodzicem, który wychowa zalęknionych dorosłych, czy dlatego, że wiem, jak to jest, bo to przeżyłam… Historie ocenianych, rozliczanych i uciszanych dzieci na nowo rozbudziły emocje. Siedzę i czuję to w brzuchu.

 

Czy wiesz, jak brzmią zdania o właściwościach arszeniku? Może takie słyszałaś/słyszałeś?

Nie zmyślaj. Nie przesadzaj. Nie pyskuj. Nic nie rozumiesz. Tuman. Daj to, nie tak, źle, zostaw, poprawię ci to! Dziewczynki tak się nie zachowują. Przestań się mazać. Nie zadawaj pytań, ucz się! Niczego nie szanujesz. Czy niczego nie możesz zrobić dobrze? Idiotka. Debil. Dlaczego cztery, a nie pięć? A Zosia taka mądra, a ty? A Tomek taki odważny, a ty?

Wiesz jakie są tego skutki?

Kilka faktów:

Dziecko, które słyszy, że non stop popełnia błędy automatycznie i nieświadomie tłumaczy to sobie na: „nie zasługuję na miłość”, „jestem okropna”, „nic nie znaczę”.

Jako dorosły będzie miało problem z budowaniem relacji opartych na ufności i bliskości. Będzie ich pragnęło – jak niemal każdy – ale równocześnie, w obawie przed zranieniem, będzie też od nich uciekało.

W mózgu dziecka, które za popełnianie błędów jest strofowane i wyśmiewane, następuje zatrzymanie produkcji dopaminy. Gdy mózg nie produkuje dopaminy, proces nauki ustaje.

Nadopiekuńczość wobec dzieci dewastuje ich poczucie własnej wartości jako dorosłych. Takie dzieci w wieku 9 lat mają problemy z regulowaniem swoich emocji, gorzej radzą sobie z nauką, a jako dorośli nie mają poczucia sprawczości, ich granice są przekraczane.

Zbyt wysokie wymagania rodziców, niekonsekwencja w ich egzekwowaniu, przebodźcowanie, nieograniczona konsumpcja informacji, syndrom FOMO to wszystko sprawia, że dla nastolatka świat staje się wrogiem. Polska zajmuje 2. miejsce w Europie pod względem liczby prób samobójczych zakończonych zgonem.

Nie pozwólcie, by Wasze dzieci zmieniły marzenia w troski.

Więcej o raporcie przygotowanym przez Akademię przyszłości zajdziecie tutaj: https://akademiaprzyszlosci.org.pl/raport-o-dolowaniu/