jak być asertywną

Realizuj cele metodą małych kroków Kaizen

Aneta Wątor

Czy lęk przed porażką uniemożliwia Ci działanie? Odwlekasz realizację celu, bo przecież co, jak się nie uda? Obawiasz się innych ludzi, ich opinii i krytyki? Obawiasz się skrzywdzenia i odrzucenia? Jeśli wciąż oddalasz swoje cele na później, od kilku lat bezskutecznie wmawiasz sobie, że od kolejnego poniedziałku zaczniesz odchudzanie – mam coś dla Ciebie.

Poznaj filozofię, dzięki której japońskie korporację osiągnęły spektakularny sukces.

Filozofię, którą zastosujesz zarówno w życiu prywatnym jak i w biznesie. To filozofia małych kroków – Kaizen. Dzięki niej w końcu zaczniesz realizować swoje cele i plany, na przykład zrzucisz zbędne kilogramy.

Kaizen nie jest metodą, która działa “teraz, już, natychmiast”.

Do realizacji celów metodą małych kroków potrzebujesz codziennego działania malutkimi krokami, małego postępu każdego dnia, konsekwencji, cierpliwości i wiary w siebie. Kaizen uczy jednego, abyś każdego dnia poprawiała się chociaż odrobinę. Pomyśl jakie małe kroki możesz wykonywać każdego dnia, aby ułatwić sobie odchudzanie? Mam dla Ciebie kilka wskazówke:

Bieganie? Tak! Zacznij od 5 min dziennie!

Jeśli chcesz zacząć biegać, nie zaczynaj z dnia na dzień biegać godzinę dziennie. Tak duży cel bez przygotowania jest jak skok na głęboką wodę, co oznacza bardzo duże prawdopodobieństwo, że celu nie uda Ci się zrealizować. Jeśli uda Ci się biegać przez 60 minut, zakwasy spowodowane słabą kondycją sprawią, że porzucisz swój cel. Metoda KAIZEN w tym konkretnym przypadku zakłada planowanie i działanie małymi krokami.

Zaplanuj, że za miesiąc będziesz biegać 1 godzinę dziennie i wypisz jakie małe zadania, małe kroki możesz dziś wykonać, aby zrealizować ten cel. Możesz rozpocząć od 5 minut biegu i z dnia na dzień biegać 2 minuty dłużej. Tak rozplanowane kroki będą łatwiejsze do zrealizowania, a co za tym idzie – jeśli uda Ci się przebiec zaplanowane kilka minut, wzrośnie Twoja motywacja do wytrwałego działania.

Świadome jedzenie? Tak! Zacznij od koncentracji.

Kiedy idziesz do restauracji lub jesz przygotowany przez siebie posiłek w domu, nakładaj sobie porcję jak zawsze. Delektuj się każdym kęsem, jedz wolniej, ale bardziej świadomie. Staraj się koncentrować na jednej rzeczy w tej jednej chwili: na jedzeniu. Uważaj, by nie dekoncentrować się poprzez rozmowę z koleżanką w restauracji czy włączony telewizor. Im więcej spraw Cię rozprasza, tym więcej jesz, gdyż nie koncentrujesz się na posiłku. Wybieraj produkty, które dobrze wpłyną na twoje samopoczucie.

Zadawaj sobie pytania:

  • Jak będę się czuła po tym posiłku?
  • Jak to co jem wpłynie na moje ciało?
  • Jakie składniki mineralne spożywam z tym posiłkiem?

Wybieraj zdrowie!

Mniej jeść? Tak! Zostaw mały kęs na talerzu.

Pamiętaj o koncentracji, zdrowym jedzeniu i zostawianiu choć małego kęsa na talerzu. Kiedy zostawiasz niedojedzony posiłek, podświadomie informujesz mózg, że jest już najedzony i nie potrzebuje więcej. Rzadziej chwytasz wtedy za deser i inne smakołyki.

Schudłam 7 kilogramów w 9 miesięcy dzięki tym prostym krokom, wiem, że to działa. Choć nie wymagam od Ciebie byś wierzyła mi na słowo. Zachęcam, byś spróbowała. Tylko tyle, spróbuj.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 12 zasad asertywności. Zobacz dlaczego warto wprowadzić je w życie!

To co najbardziej lubię w tej metodzie, to fakt, że niweluje lęk.

Nie boisz się, bo twój cel jest tak mały, że mózg nie tworzy oporu przed zmianami. Lęk jest niszczycielem naszych celów i marzeń, powoduje brak działania. Brak działania to brak rezultatu, a ten prowadzi do braku wiary w siebie. W konsekwencji jesteśmy swoim największym wrogiem, krzywdzimy siebie, odrzucając możliwość sukcesu. Żyjemy życiem, w którym nie jesteśmy sobą. Żyjemy życiem, w którym nie chcemy być. Robimy to tylko ze strachu przed odrzuceniem, ze strachu przed samotnością. Smutne, prawda?

Boimy się innych, a sami jesteśmy swoim największym wrogiem.

Odrzuć lęk, nie bój się porażki. Sama jestem mistrzynią w popełnianiu błędów. Każdego dnia popełniam małe błędy, akceptuję to, wybaczam sobie, ale zawsze zapisuje w swoim dzienniku, jak zachowam się kolejnym razem, kiedy podobna sytuacja będzie miała miejsce. Dzięki temu kolejnym razem unikam podobnych błędów.

Każdy człowiek dostał w prezencie od życia wolną wolę, dyscyplinę, a przede wszystkim swój własny mózg. Nie karm się wymówkami i ograniczającymi przekonaniami, idź po swoje złoto. Zachowuj się jak swoja przyjaciółka, nie wróg. Ograniczenia wynikają tylko z naszych ograniczonych poglądów. Sami tworzymy naszą rzeczywistość, a swoimi myślami ograniczamy siebie zupełnie niepotrzebnie.

Pomyśl przez chwilę:

  • Jak będziesz się czuć, kiedy Twoja wiara w siebie pozwoli Ci przenosić góry?
  • Kiedy twoja wytrwałość i determinacja sprawi, że osiągniesz każdy zamierzony cel?
  • Kiedy Twój entuzjazm i wiara w innych sprawi, że ludzie będą chcieli stale przy Tobie przebywać?

Idź po złoto. Jaką jedną małą rzecz możesz zrobić jeszcze dziś, by przybliżyć się do realizacji celu?

____________________________________________

jak być asertywną

Aneta Wątor – trenerka Kaizen i umiejętności miękkich. Jest autorką 3-miesięcznego Dziennika Celów Kaizen i 30-dniowego kursu wyznaczania celów metodą Kaizen online – narzędzi, które ułatwiają realizację celów. Organizuje spotkania dla przedsiębiorczych kobiet na terenie całej Polski.

Przeczytaj także