role models

Role models i technologie drogą do rozwoju biznesu

Magda Mikos

Technologie cyfrowe dostarczają rozwiązań wyjątkowo użytecznych w dobie pandemii. Pomogły firmom i przedsiębiorstwom bezpiecznie przejść na pracę w trybie zdalnym oraz sprawiły też, że w znacznym stopniu wzrosło bezpieczeństwo. O tym, jak nowe technologie mogą pomóc zdobyć firmie rynkową przewagę oraz dlaczego tak istotne dziś jest promowanie tak zwanych „role models” rozmawiamy z Jarosławem Dąbrowskim, Członkiem Zarządu IGT Poland sp. z o.o.

Czy pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na technologiczne zmiany w trybie pracy przedsiębiorstw?

Nie ma chyba aspektu życia, czy to zawodowego czy prywatnego, na który pandemia COVID-19 nie miałaby wpływu. Możemy mówić o różnych stopniach tej ingerencji, ale tego, że miała ona miejsce, jestem pewien. Przede wszystkim wiele firm musiało przeorganizować tryb pracy swoich pracowników ze stacjonarnego na zdalny. Niektóre w niewielkim stopniu, jak np. placówki handlowe, gdzie obecność sprzedawców jest nieodzowna, inne praktycznie w 100% – jak na przykład nasza. Na szczęście bardzo szybko udało nam się opracować procedury bezpieczeństwa i zmiany trybu pracy dla naszych pracowników. W momencie pierwszych zakażeń w Polsce, byliśmy w pełni przygotowani do pracy zdalnej. Przy czym największym wyzwaniem dla nas były dwie kwestie: jedna to nowa organizacja pracy naszego centrum operacyjnego, które czuwa nad prawidłowym przebiegiem transakcji loteryjnych w kilku krajach w Europie, gdzie większość prac musi być prowadzonych z biura. Druga, to trwające projekty, które pandemia „zaskoczyła” w trakcie realizacji. Przykładem może być projekt dla loterii izraelskiej Mifal Hapayis, który rozpoczęliśmy pod koniec 2019 roku. Przez parę pierwszych miesięcy realizowaliśmy go w standardowy sposób (nasz zespół regularnie latał do Tel Awiwu), ale od marca 2020 roku musieliśmy przejść w 100% na pracę zdalną. Na szczęście procedury zadziałały i mimo utrudnień, pandemia nie przeszkodziła nam w uruchomieniu z sukcesem nowego systemu we wrześniu br.

W jaki sposób nowe technologie mogą wesprzeć rozwój firm i pomóc im zdobyć przewagę na rynku?

Przykładów takiego wsparcia może być wiele. Nie wyobrażam sobie prowadzania biznesu w dzisiejszych czasach bez wykorzystywania nowych technologii. A szczególnie teraz w trakcie pandemii, gdzie w zasadzie większość naszych działań odbywa się zdalnie z wykorzystaniem sieci. Sprzedajemy poprzez różne portale, komunikujemy się dzięki platformom internetowym etc. Dlatego zadałbym to pytanie zupełnie inaczej. Nie jak nowe technologie mogą wesprzeć rozwój firm, a raczej jakich kompetencji dzisiaj potrzebujemy i w jakim kierunku powinniśmy iść, żebyśmy byli w stanie te nowe technologie wykorzystać i rozwijać swój biznes.

Czy w dzisiejszej sytuacji promowanie postaw kobiet, które osiągnęły sukces nadal jest tak samo ważne?

Powiedziałbym, że nawet ważniejsze. Pandemia zmieniła nasz świat. Z rynku pracownika, w ciągu kilku miesięcy zastała nas nowa rzeczywistość, w której to pracodawca zdobył przewagę. Zmniejsza się liczba miejsc pracy, zupełnie inne kompetencje są poszukiwane, zmieniły się oferowane warunki. Na pewno wiele osób straciło lub straci pracę. To jest ten moment, w którym szczególnie ważne jest prezentowanie tak zwanych role models. Może właśnie obserwując czyjś sukces czy czyjąś drogę zawodową, ktoś postanowi założyć własny biznes albo się przekwalifikować.

Jakie znaczenie dla zmiany postrzegania kobiet-liderek w biznesie ma konkurs Bizneswoman Roku Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką? Dlaczego jest on dla Was ważny?

Bizneswoman Roku to jedyny stricte biznesowy konkurs dla przedsiębiorczych kobiet, który nie tylko nagradza, ale przede wszystkim ukazuje opinii publicznej panie, realizujące ambitne projekty zawodowe. Nasza firma od wielu lat wspiera różne akcje mające na celu wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy. To niezwykle ważne dla nas szczególnie teraz, kiedy istnieje zagrożenie, że przez pandemię część kobiet (z różnych powodów) postanowi przerwać swoją karierę zawodową. Musimy je wspierać pokazując na przykładzie sukcesów innych, różne drogi zawodowe, które mogą obrać.

Magdalena Jander (UVera), Jarosław Dąbrowski (Członek Jury, IGT Poland), Anna Ogar (Insignes Labs)

Stworzyłaś innowacyjną technologię? Aktywnie działasz w branży IT? A może założyłaś start-up? Pokaż, jak technologie mogą zmieniać świat. Zgłoś się do konkursu Bizneswoman Roku. To niesamowita okazja, aby zdobyć nowe kontakty biznesowe i pokazać się przed gronem inwestorów. Na zgłoszenia czekamy do 14 lutego 2021. Udział w konkursie jest bezpłatny. Więcej na www.bizneswomanroku.pl.

Organizator: Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką
Partner strategiczny: Mastercard
Partner edukacyjny: Microsoft
Partnerzy kategorii: BNP Paribas, DPD Polska, Google Cloud, Henkel Polska, HUAWEI, IGT Poland, Skanska
Partner merytoryczny: Accenture
Partnerzy konkursu: CCC, emba@UW, Vital Voices, Humanites, Perspektywy, Humanites, Perspektywy Women in Tech, ABSL
Patronat Honorowy Konkursu: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy
Patroni medialni: TVN Grupa Discovery, Polska Press Grupa, Onet, Forbes Women, Uroda Życia, Wysokie Obcasy, Wysokie Obcasy Praca, MamStartUp, Imperium Kobiet, Law Business Quality, Polska Times

Bizneswoman Roku 2020