
Duża część kandydatów boi się pytań dotyczących oczekiwań finansowych. Jak pokonać tę barierę pisze Ewelina Mazurek z Jobhouse.
Wyobraź sobie sytuację: za 5 minut masz rozpocząć rozmowę rekrutacyjną. Wracasz myślami do informacji na temat firmy, do której aplikowałeś. Dodatkowo szybki przegląd najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy – na szczęście w Internecie można znaleźć “prawidłową” odpowiedź na wszystko. Obowiązkowy strój – jest. Czujesz się przygotowany. Jest dobrze. Raczej nic Cię nie zaskoczy. Zaczynamy.
Pierwsze pytania – “bułka z masłem”, pełna kontrola. Czujesz, że nawiązałaś naprawdę miłą rozmowę z rekruterem. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Spotkanie powoli dobiega końca. Zostało jeszcze jedno pytanie – wiesz o tym. Zazwyczaj pojawia się na końcu. Oczekiwania finansowe. Teoretycznie myślałaś o tym przed rozmową. Dlaczego to Cię tak stresuje? Dlaczego pojawiają się wątpliwości?
Duża (żeby nie powiedzieć bardzo duża) część kandydatów boi się pytań dotyczących oczekiwań finansowych. Może to wynikać z kilku czynników: blokady mentalnej – nie lubimy rozmawiać o pieniądzach, braku wiary w swoje możliwości – często nie doceniamy siebie oraz braku wiedzy na temat panujących na rynku pracy stawek wynagrodzeń w danej branży. Kandydaci mają również przekonanie, że pytanie o oczekiwania finansowe będzie determinowało wynik rozmowy i ich ewentualne zatrudnienie. Trudno oceniać czy odnosi się ono realnie do rzeczywistości, ale pamiętać należy, że rozmowa kwalifikacyjna to w pewnym sensie negocjacje. Z jednej strony nie chcesz przesadzić z kwotą, ale z drugiej chcesz zarabiać jak najwięcej (czy też adekwatnie do doświadczenia zawodowego i umiejętności). Dlatego należy się do niej przygotować również pod względem oferty.
Inne teksty ekspertów firmy Jobhouse znajdziecie –> TUTAJ
Twoje wynagrodzenia. Od czego zacząć ?
Przed rozmową postaraj się odpowiedzieć sobie na pytania:
• Ile chciałbym zarabiać? – szczerze ;)
• Ile minimalnie mógłbym zarabiać ?
• Ile zarabia osoba na podobnym stanowisku w branży, w której pracuje?
• Jak kształtują się wynagrodzenia osób na podobnym stanowisku w danym regionie w Polsce ?
• Czy mogę/chcę negocjować zaproponowaną przeze mnie kwotę ?
• Czy wolę zaproponować konkretną kwotę czy może przedział płacowy?
Będzie to bardzo dobry wstęp do określenia Twoich oczekiwań finansowych względem pracodawcy.
Kolejnym krokiem będzie zakomunikowanie ich podczas rozmowy – tu warto zwrócić uwagę na kilka dobrych praktyk, które mogą Ci pomóc:
• Staraj się unikać odpowiedź takich jak “To strasznie trudne pytanie”, “Nie lubię tego pytania”, “O nie! Wiedziałem/am, że o to Pani/Pan zapyta”
• Nie wykręcaj się od odpowiedzi “Może niech Pani/Pan coś zaproponuje”, “Wolę nie udzielać takiej informacji w tym momencie”
• Nie zmieniaj swojego zdania w dalszym procesie rekrutacji! “Przemyślałem/am moją pierwszą propozycję i jednak chciałbym zarabiać więcej”
• Nie decyduj się na negocjowanie kwoty wynagrodzenia, jeżeli wcześniej nie zaproponowałeś wyższej i rzeczywiście jesteś w stanie ją obniżyć
• Bądź przygotowany na uzasadnienie swoich oczekiwań finansowych
• Jasno zakomunikuj czy kwota, którą przedstawiłeś to kwota brutto czy netto
Uniknięcie powyższych sytuacji i skorzystanie z rad, nie tylko pozwoli Ci sprawnie negocjować wynagrodzenie, ale przedstawi Cię jako przygotowanego, znającego swoją wartość kandydata. Pamiętaj, że najlepsza odpowiedź to taka, która będzie szczera, przemyślana i merytoryczna. Powodzenia!
Ewelina Mazurek
Specjalista ds. rekrutacji w firmie Jobhouse.