Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Stacja BBC oskarżona o dyskryminację. Dane pokazują duże różnice w zarobkach mężczyzn i kobiet!

Stacja BBC oskarżona o dyskryminację. Dane pokazują duże różnice w zarobkach mężczyzn i kobiet!

różnice w zarobkach mężczyzn i kobiet

 

BBC postawiła na transparentność i po raz pierwszy w historii opublikowało listę 96 najlepiej zarabiających osób w stacji. W ramach corocznego raportu, firma opublikował listę wszystkich pracowników zarabiających ponad 150 000 funtów. I nie, nie zrobili tego z własnego wyboru. Bossowie BBC woleliby zapewne dalej trzymać te wstydliwe dane w tajemnicy.

A jest się czego wstydzić. Informacje pokazują bowiem zastraszającą różnicę w pomiędzy tym ile zarabiają mężczyźni, a ile kobiety. Kobiety stanowią bowiem tylko 1/3 osób na tej liście! Choć dyrektor generalny BBC Tony Hall broni się mówiąc, że ich celem jest „osiągnięcie równości na ekranie i w radiu do 2020 roku”, dane mówią same za siebie.

Najwięcej zarabiającym prezenterem BBC jest Chris Evans, którego przychód w zeszłym roku wyniósł co najmniej 2.2 mln funtów. Dla porównania najlepiej zarabiająca kobieta w stacji, czyli Claudia Winkleman zarabia zaledwie 1/5 tej kwoty! Prezenterka „The One Show”, Alex Jones jest jedyną kobietą oprócz Winkleman zarabiającą ponad 400 000 funtów rocznie, podczas gdy 12 mężczyzn zarabiało więcej.

BBC nie ujawniło tych kłopotliwych danych z własnego wyboru. Zostali oni zmuszeni do tego przez brytyjski rząd. Próg ujawnienia ustalony został na 150 000 funtów, ponieważ jest to mniej więcej tyle, ile zarabia premier Wielkiej Brytanii. W przyszłym roku, zgodnie z nową ustawą, wszystkie duże przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii będą musiały opublikować informacje dotyczące płci i płacy.W BBC luka płacowa, która pokazuje różnicę w średnich zarobkach mężczyzn i kobiet wynosi 10%. W skali całego kraju, według oficjalnych danych, jest to natomiast 18%.

Obecna Premier Wielkiej Brytanii Theresa May otwarcie oskarżyła BBC o dyskryminację. „To co zobaczyliśmy dzisiaj, to jednoznaczny dowód na to, że w BBC, kobiety wykonujące dokładnie taką samą prace jak mężczyźni, zarabiają od nich mniej” – powiedziała w swojej wypowiedzi dla LBC.

Ujawnianie zarobków i list płac jest coraz popularniejszym narzędziem w walce z luką płacową. Czas na Polskę? W naszym kraju średnia przy wynagrodzeniu brutto wynosi 17%.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!