Tytuł „Firma Przyjazna Rodzinie/Firma Przyjazna Człowiekowi” (Family & Human Wellbeing Humanites AWARD) to wyjątkowe wyróżnienie, które nagradza wielowymiarowe podejście biznesu do rozwoju społecznego.
Pracodawcy poprzez kształtowanie polityki zatrudnienia mają istotny wpływ na szeroki ekosystem społeczny, który przekłada się nie tylko na wyniki firm, ich poziom innowacji, zaangażowanie, ale na jakość zdrowia i życia ludzi w ogóle – podkreśla Zofia Dzik, Prezes Zarządu Instytutu Humanites – Człowiek i Technologia, który wypromował w Polsce pojęcie „integracji ról zawodowych i prywatnych” jako alternatywę dla dotychczasowego pojęcia work-life balance (równowaga pracy i życia prywatnego), które zakłada rywalizację tych sfer. Mamy jedno życie w różnych rolach i kultura pracy w firmach powinna umożliwiać ich łączenie. Bo szczęśliwy człowiek, to zwyczajnie także bardziej zaangażowany pracownik, lepszy rodzic czy członek społeczeństwa. Takie podejście przekłada się także całościowo na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi.
Po wnikliwym, trzyetapowym procesie oceny, jury wyłoniło zwycięzców. Laureatami tegorocznej edycji zostali:
- w kategorii firm małych: E&C Consultants
- w kategorii firm średnich: Bibby Financial Services
- w kategorii firm dużych: Polpharma S.A.
Wybór nie był łatwy. Jury postanowiło przyznać po 3 wyróżnienia w każdej kategorii, aby uhonorować wyjątkowe działania zaangażowanych pracodawców. Wyróżnienia otrzymali:
- Appsilon za “stworzenie w firmie Kultury Feedbacku (w tym: spotkania skip level 1-1).”
- ETISOFT Sp. z o.o. za „przejście z trzyzmianowego trybu pracy na dwuzmianowy, z sukcesem łącząc transformację technologiczną i troskę o dobrostan pracowników.”
- EY Polska za „wspieranie rozwoju młodych osób z rodzin zastępczych.”
- Global Lift Polska Sp. z o.o. za „wspieranie pracowników w opiece nad osobą starszą.”
- Intrum Sp. z o.o. za „program wellbeingowy INTRUM reaktywni (m. in. 30 dni bez cukru, 40 dni bez…).”
- Jamalex Sp. z o.o. za „pilotażowy program profilaktycznych badań onkologicznych Oncoprotect (frekwencja 67% pracowników).”
- KGHM Polska Miedź S.A. za „program rozwoju kompetencji rodzicielskich i wyjątkowo wysoki poziom wykorzystania urlopów ojcowskich.”
- MMC GS Group Services Sp. z o.o. za „programy wsparcia dla rodziców (w tym Parent Buddy Program).”
- Santander Bank Polska S.A za „rozległy wachlarz klubów zainteresowań szeroko i autentycznie angażujących społeczność pracowników.”
Uroczyste wręczenie statuetek laureatom odbędzie się w czasie X Konferencji Instytutu Humanites „Spójne Przywództwo. Człowiek i Technologia” – wyjątkowym wydarzeniu, które łączy i jednocześnie poszerza perspektywę i spojrzenie liderów biznesu na tematy związane z człowieczeństwem i technologią wraz z towarzyszącymi im zmianami w otoczeniu rynkowym (zapraszamy do zapoznania się z agendą konferencji).
Wszyscy uczestnicy Konkursu, również ci, którzy nie zostali wyróżnieni, otrzymają od Instytutu Humanites indywidualny raport z podsumowaniem badania opinii pracowników. Ponadto, zespół Instytutu pracuje nad przygotowaniem Raportu Dobrych Praktyk Pracodawców na podstawie strategii wellbeing zaprezentowanych przez uczestników tegorocznej edycji Konkursu, który może posłużyć wszystkim firmom na polskim rynku jako inspiracja i narzędzie kształtowania mądrej polityki zatrudnienia.
