Aż 86% Polaków w pandemii jest otwartych na przyjęcie nowej, atrakcyjnej oferty pracy

Dominika Jajszczak

Covid namieszał na rynku pracy. Niektórzy poczuli, że grunt usuwa im się spod nóg, inni zakochali się w pracy zdalnej, a jeszcze inni postanowiły wykorzystać ten czas, aby się przebranżowić. O tym, jak wygląda rynek pracy rok po pandemii w najnowszym odcinku podcastu Sukces Talks Joanna Rek-Faber rozmawiała z Agnieszką Bieniak, Dyrektorką HR w Grupie Pracuj.

Praca hybrydowa kontra zdalna. Czy jesteśmy skłonni wrócić do biur?

Praca hybrydowa i praca zdalna zdeterminowana przez pandemię wcześniej była rzadko spotykana, raczej uznawana za przywilej. Była niemalże czymś wyjątkowym. Teraz jest powszechna, oczywista, a dla wielu wręcz uznawana za standard. Czy jesteśmy gotowi powrócić do biur po roku pandemii? 47,5% przebadanych przez portal Pracuj.pl po roku od wybuchu pandemii w Polsce (marzec 2021) wykonywało obowiązki przynajmniej częściowo zdalnie. Z tego 25% wykonywało ją w pełni zdalnie, a kolejne 22,5% w modelu hybrydowym. W porównaniu do początków pandemii, w marcu 2021 znacząco wzrósł udział respondentów deklarujących pracę wyłącznie z biura (52,5%). W kwietniu 2020 r. odsetek ten wyniósł 39,5%. Osoby, które doświadczyły pracy zdalnej w obliczu COVID-19, chcą mieć dostęp do niej także po zakończeniu pandemii. Najczęściej jednak oczekiwany jest przez nie model hybrydowy, a nie w całkowicie zdalny. „To się po prostu sprawdza i pracownicy to zauważyli” – komentuje Agnieszka Bieniak, Dyrektorka HR w Grupie Pracuj i dodaje – „Jesteśmy w takim momencie, kiedy możemy uczestniczyć i być świadkami zmiany zarówno w myśleniu jak i praktyce, jeżeli chodzi o organizację pracy na nowo. Mam takie poczucie, że wiele osób, które zarządzało organizacjami przed pandemią myślało, że pewnych rzeczy się nie da, że to nie będzie działało, że nie będzie efektywne, że pracownicy w domach nie będą pracować tylko zajmować innymi tematami. Otóż okazało się, że pandemia wiele z tych przekonań kompletnie zmieniła.

Jakie mogą być tego konsekwencje?

Przede wszystkim przyśpieszona ewolucja roli biur jako miejsc spotkań, współpracy, realizacji zadań grupowych – a mniej przestrzeni grupującej wszystkich pracowników przez pięć dni tygodnia. Te trendy widoczne są nie tylko w oczekiwaniach pracowników, ale także w działaniach pracodawców, którzy zaczynają proces zmiany aranżacji biur. Wprowadzają też pracę hybrydową do długofalowych strategii w bardziej systematyczny, przemyślany sposób niż na początku pandemii, gdy błyskawiczna zmiana była wymuszona przez okoliczności.

Na co pracownicy teraz zwracają szczególną uwagę?

Stałym i charakterystycznym trendem obserwowanym po ponad roku nowej normalności jest wzrost znaczenia bezpieczeństwa zatrudnienia, przy jednoczesnym utrzymywaniu się dużej gotowości Polaków na przyjęcie ciekawych ofert. „Pracownicy głównie obawiają się nie tyle utraty pracy, bo na to wskazywało około 31% osób, ale negatywnych zmian w odniesieniu do warunków zatrudnienia czy samej pracy. Kiedy mówmy o takich negatywnych zmianach to nie mówimy tylko i wyłącznie o niższym wynagrodzeniu, ale także o takich aspektach jak większy stres, większa odpowiedzialność, więcej obowiązków. Musimy wziąć pod uwagę to, że w wielu miejscach i zakładach pracy nastąpiła redukcja zatrudnienia i zapewne obowiązki zostały rozdzielone na innych pracowników.” – tłumaczy Agnieszka Bieniak.

Obecność w biurze to nie tylko wspólna kawa

Patrząc z różnych perspektyw na pracę w trybie zdalnym – zarówno jako rodzic, dyrektor działu HR czy pracownik – to myślę, że pandemia bardzo mocno nauczyła nas współpracy, ale współpracy w zupełnie innym wymiarze niż dotychczas. Kiedyś wiązała się ona na przykład z podejściem do biurka innej osoby i porozmawianiem o jakiś kwestiach. W tym momencie wymaga pewnego zorganizowania się, żeby wymiana informacji mogła nastąpić. Nie jest już to takie proste jak wcześniej. Jeżeli firmy i pracownicy są w stanie się odpowiednio zorganizować to wszystko działa, ale jeżeli jest inaczej tracimy pewną możliwość nauki od siebie nawzajem” – podkreśla Agnieszka Bieniak.

W pandemii powinniśmy się już do zmiany przyzwyczaić

Czy Polacy są otwarci na nowe propozycje i zmianę dotychczasowej pracy? Więcej, niż co trzeci Polak (35%) badany przez Pracuj.pl deklaruje, że aktywnie rozgląda się za nowym miejscem zatrudnienia. „To są osoby, które są gotowe na zmianę, przy czym jak pogłębiliśmy te badania to okazało się, że zdecydowanie więcej osób byłoby skłonnych zmienić pracę, gdyby otrzymało interesującą dla nich ofertę” – mówi Agnieszka Bieniak i dodaje, że wówczas aż 86% Polaków jest otwartych na przyjęcie nowej, atrakcyjnej propozycji. Po niemal roku funkcjonowania w nowych okolicznościach większość z nas przyzwyczaiła się do nowych „zasad gry”. Obawy związane z niepewnymi perspektywami rynku pracy nie powstrzymują Polaków przed chęcią poszukiwania nowych, atrakcyjnych miejsc zatrudnienia. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych, choć nieco większą odwagą wykazują się najmłodsi pracownicy.

Co to znaczy „atrakcyjna oferta pracy” w dzisiejszych czasach?

Przy ocenie atrakcyjności oferty pracy i decyzji o zmianie zatrudnienia jest wiele czynników. „Obecnie na pierwsze miejsce wysuwa się wyższe wynagrodzenie i ono jest na tym pierwszym miejscu od wielu lat. To, co się zmieniło to druga pozycja i moim zdaniem jest to związane z warunkami pandemicznymi. Pandemia pokazała nam, jak ważna jest stabilność zatrudnienia i tego teraz oczekują właśnie pracownicy. Zatem na pewno przy zmianie pracy będą patrzeć na przykład na rodzaj umowy jaki jest im proponowany.” – podkreśla Agnieszka Bieniak.

Gościem odcinka Agnieszka Bieniak, Dyrektorka HR w Grupie Pracuj, trenerka, mentorka i coach. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc warsztaty, szkolenia, mentoringi oraz udzielając eksperckich wypowiedzi dla różnych mediów i występując w roli prelegenta na konferencjach. Od kilkunastu lat tworzy i rozwija działy HR w firmach o różnych kulturach organizacyjnych. Świetnie odnajduje się w projektach typu change management i transformacji kulturowej. Szczególnie jednak rola mamy pozwala jej doświadczać, że człowiek uczy się i rozwija przez całe życie!