rzeczywistość młodzieży

W młodym pokoleniu nadzieja. One chcą zmieniać rzeczywistość młodzieży na lepszą

Dominika Jajszczak

Dwie licealistki Nikola i Wiktoria postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i zaangażować młodych ludzi do życia w społeczeństwie oraz pokazać, że marzenia i cele są po to by je realizować. Nazywają siebie „Dziewczynami ze świata”. Mają po 17 lat a już są lokalnymi liderkami, autorkami warsztatów ''Nieoczywista Rzeczywistość - czyli warsztaty rozwoju osobistego'', a także prowadzą audycję pt. ''Wstrzel się w świat''.

Nieoczywista Rzeczywistość. Skąd pomysł na taki projekt?

W listopadzie ubiegłego roku jedna z nas – Nikola, stworzyła autorską lekcję na temat autoprezentacji. Odzew młodzieży, która miała z nią warsztaty był bardzo duży a jednym z wniosków jakie udało nam się wyciągnąć to to, że młodym ludziom brakuje zajęć, na których mogą porozmawiać o rzeczach istotnych w dzisiejszym świecie i rzeczach, które się w nim przydają. 

Na początku września obydwie postanowiłyśmy zaangażować się w samorząd szkolny i jednym z założeń naszego programu wyborczego było stworzenie warsztatów rozwoju osobistego – miejsca, w którym poprzez dyskusję, kreatywność i chęci stworzymy nową wizję siebie. Później przyszło nauczanie zdalne, podczas którego napisałyśmy cały projekt i zrobiłyśmy wersję roboczą wszystkich kart pracy, map mentalnych czy prezentacji. Warsztaty zawierają dużo przydatnej wiedzy jak np.: zarządzanie czasem czy relacje międzyludzkie.

Gdzie szukałyśmy wsparcia, aby dalej rozwijać swój pomysł?

W styczniu byłyśmy na spotkaniu z Dyrektor naszej szkoły, która bardzo pozytywnie rozpatrzyła nasz projekt i powiedziała, że daje nam wolną rękę, bo to jest coś, co może zaistnieć. Więc, żeby nie zwlekać zrobiłyśmy ‘’próbne’’ warsztaty w naszej klasie. Nie było to łatwe podczas nauczania zdalnego, ale w jakimś stopniu udało nam się zrealizować część materiału, który przygotowałyśmy. Pod koniec kwietnia przeprowadziłyśmy anonimową ankietę, w której uczestnicy zajęć wypowiedzieli się na temat warsztatów i tutaj śmiało możemy stwierdzić, że nasze cele zostały zrealizowane. Z końcem maja dostałyśmy zaproszenie do ośrodka kultury. Pani Dyrektor tej instytucji dała nam własną audycję w radiu ‘’Wstrzel się świat’’ (stąd też się wzięły dziewczyny ze świata) oraz możliwość współpracy. Nie oczekujemy pomocy finansowej. Chciałybyśmy, aby ludzie o nas usłyszeli, o idei inwestowania w samodoskonalenie młodzieży. Naszym marzeniem jest prowadzić warsztaty w różnych placówkach czy to w szkołach czy w Młodzieżowych Radach.

Jakie korzyści mogą czerpać młodzi uczestnicy Wasze projektu?

To przede wszystkim możliwość samorozwoju po okresie pandemii, lepsze poznanie siebie i ujrzenie wizji siebie za kilka, kilkadziesiąt lat. Również chcemy pokazać młodym ludziom, jak różnorodne czynniki wpływają na nasze życie. Uważamy, że nasz projekt ma szansę zaistnieć zwłaszcza dlatego, że po zdalnym nauczaniu młodzież potrzebuje chwili skupienia się na sobie.

Nasza inicjatywa skierowana jest głównie do młodzieży, dlatego też chcemy, aby zauważyły nas szkoły, ośrodki kultury, itd. Jednym z naszych celów jest to, żeby pokazać młodym ludziom, że samorozwój jest najlepszą decyzją i że nigdy nie wolno rezygnować ze swoich pomysłów a przede wszystkim z siebie.

Chcemy, aby nasz projekt skłonił też innych ludzi do tworzenia treści dla młodzieży, żeby była ona bardziej dostrzegana, bo jest ona w takim wieku, że łatwo jest się pogubić w życiu, w wyborze szkoły średniej czy wyższej, wyborze między nauką a swoją pasją, która również jest ważna.

Czego można Wam życzyć?

Przede wszystkim odrobiny szczęścia w pozyskaniu patronów i sponsorów, którzy chcieliby wesprzeć naszą akcję oraz dalszej wiary w siebie, bo mamy dopiero 17 lat, a zdecydowałyśmy się na tak odważny krok.

***

Facebook: https://www.facebook.com/dziewczynyzeswiata
Instagram: https://www.instagram.com/dziewczynyzeswiata/

 

Przeczytaj także