Senior is a new teen – takie zdanie zobaczy艂em kiedy艣 na konferencji Social Media Convent. Bardzo mnie zaintrygowa艂o. Mimo 偶e znam mo偶liwo艣ci wsp贸艂czesnych senior贸w, by艂em nieco sceptyczny. Ale gdy przemy艣la艂em spraw臋 dog艂臋bnie, uzna艂em, 偶e to zdanie jest wi臋cej ni偶 prawdziwe, w nieco zaskakuj膮cym sensie.
Zwr贸膰my uwag臋 na to, 偶e mimo wielu oczywistych r贸偶nic seniora i dziecko 艂膮czy zaskakuj膮co wiele, a najsilniejszym z podobie艅stw jest stosunek do rzeczywisto艣ci. M艂ody cz艂owiek jeszcze nie tkwi w garniturze poprawnej do b贸lu doros艂o艣ci, a senior – ju偶 w nim nie tkwi. Mo偶e dlatego wielu z nas wspomina to niezwyk艂e porozumienie, wyra偶aj膮ce si臋 w pozwalaniu przez dziadk贸w wnukom na p贸藕niejsze chodzenie spa膰 i jedzenie s艂odyczy wieczorem. Nie wynika to z tego, 偶e dziadkowie chc膮 godzi膰 w autorytet rodzic贸w. Po prostu suma do艣wiadcze艅 i m膮dro艣膰 偶yciowa w艂a艣nie pozwala im widzie膰 szczeliny w my艣leniu w艂asnych dzieci. Broda m臋drcem nie czyni, jak m贸wi nomen omen m膮dro艣膰 ludowa, ale na pewno do m膮dro艣ci predysponuje.
M膮dro艣膰 dobrze si臋 czuje w prostocie, a dzieci prostota cechuje, dlatego tym bardziej pomi臋dzy nimi a starszymi powstaje szczeg贸lne porozumienie. W tym porozumieniu s艂ycha膰 bardzo wyra藕nie ton akceptacji – dziadkowie, kt贸rzy odchowali w艂asne dzieci, w stosunku do wnuk贸w s膮 cz臋sto bardziej pob艂a偶liwi, cierpliwsi, bardziej wyrozumiali, co dla dziecka jest niezwykle wa偶ne. Dziecko, czuj膮c lekko艣膰 relacji, bij膮ce z niej ciep艂o, odwzajemnia si臋 postaw膮. Nie powinno to dziwi膰, wszak Aronson poucza ju偶 na pierwszych latach studi贸w psychologicznych: lubimy tych, kt贸rzy nas lubi膮.
W takim klimacie akceptacji 艂atwo o rozumienie niedoskona艂o艣ci. Dziecko, widz膮c babci臋, kt贸ra nie mo偶e poradzi膰 sobie ze smartfonem, z ch臋ci膮 ruszy na pomoc, bo co mia艂oby je zatrzyma膰? Ta nieporadno艣膰 jest urocza, a mo偶liwo艣膰 wej艣cia w rol臋 osoby kompetentnej – kt贸r膮 tak rzadko dziecku umo偶liwia si臋 wchodzi膰 – jest czym艣 bardzo przyjemnym i cennym rozwojowo.
Tutaj warto jednak zwr贸ci膰 uwag臋 na dwa aspekty. Pierwszy – coraz cz臋艣ciej widzi si臋, 偶e senior wcale nie potrzebuje pomocy nastolatk贸w, bo w czasie 艣redniej doros艂o艣ci korzysta艂 z dobrodziejstw techniki i nawet telefony dotykowe nie s膮 dla niego szczeg贸lnym wyzwaniem. Drugi – coraz cz臋stsze korzystanie przez osoby starsze z medi贸w spo艂eczno艣ciowych i komunikator贸w wyzwala czasami w nastolatkach poczucie lekkiego za偶enowania, kiedy dostaj膮 na Whatsapp 艂a艅cuszki od bab膰 przekonanych, 偶e je艣li wy艣le si臋 do 10 os贸b serduszko WO艢P, to zrobi si臋 co艣 dobrego.
I co z tym zrobi膰? Nic.
Po pierwsze, 艣wiadomo艣膰, 偶e babcia czy dziadek s膮 sprawni technologicznie, mo偶e by膰 dla dziecka powodem do dumy. Popularno艣膰 Bogumi艂y Bodziarek, zwanej Babci膮 Playstation, kt贸ra podbi艂a YouTube鈥檃 dzi臋ki faktowi, 偶e jest emerytk膮 graj膮c膮 na konsoli stanowi przedmiot zachwytu dzieci mieszkaj膮cych na jej osiedlu. Po drugie, nawet je艣li nastolatek patrzy z za偶enowaniem na kolejny filmik wys艂any mu przez babci臋 na Whatsapp, traktuje to jak wcze艣niej wspominan膮 niedoskona艂o艣膰. W ko艅cu to babcia. A jako 偶e senior is a new teen, to te偶 mo偶e nie by膰 idealna. Jak do tej pory idealno艣ci nie stwierdzono u 偶adnego dziecka, u 偶adnego nastolatka, z tego, co mi wiadomo – u 偶adnego cz艂owieka.
I dlatego cz艂owiek daje si臋 kocha膰. Bo z ca艂膮 t膮 swoj膮 nieidealno艣ci膮 – jest prawdziwy i autentyczny. Tak jak babcia i dziadek. I tak jak wnuki.