Śliwki (Foto. Canva Pro)

Sezon na śliwki rozpoczęty. Poznaj najnowsze przepisy naszej ekspertki!

Anna Ruszczak

Jesień przyszła, a wraz z nią sezon na śliwki. To owoc, z którym można poszaleć w kuchni. Zobaczcie nasze inspiracje!

Odwiedzając w piątkowe poranki lokalny targ, widzę skrzynki uginające się pod dorodnymi węgierkami, renklodami, mirabelkami. Okrągłe, owalne, jajowate – podobno na świecie jest ponad 6 tysięcy odmian śliwy! Mam ochotę całe to dobro spakować do wiklinowego kosza, a tam już gruszki, figi, kolorowe, soczyste pomidory i inne przepyszne sezonowe dary natury. Rozpakowując w domu kosz pełen skarbów, snuję wizje, co by tu smacznego przyrządzić.

Powidła, dżemy, kompoty, ciasta, pierogi, knedle? Ze śliwką można poszaleć. Za mną „chodził” ostatnio jeden ze smaków dzieciństwa. Pamiętam, jak regularnie nurkowałam małymi, grubymi paluszkami w słoju, podgryzając słodko-kwaśne węgierki wraz z kanapkami z pysznym domowym pasztetem czy pieczonym schabem. Smaki te zamknięte są w magicznym zeszyciku w kratkę, odziedziczonym po Mamie, mistrzyni naszej domowej kuchni. Sięgnęłam więc po recepturę i zafundowałam śliwkom 24-godzinną kąpiel w odpowiedniej miksturze, a teraz sięgam już nieco szczuplejszymi paluszkami do słoja, powoli widząc dno. Na szczęście zawsze można od nowa napełnić koszyk na targu.

Śliwki na słodko

Wydrążone twarde śliwki zalać w naczyniu gorącym octem (1l octu, najlepiej 6%, na 1 kg śliwek). Po 12 godzinach zlać ocet, ponownie zagotować i jeszcze raz zalać śliwki. Po 12 godzinach odcedzić. Śliwki układać do słoja, przesypując cukrem. Zakręcić, odstawić. Po kilku dniach spróbować, jeśli mają zbyt mocny posmak octu, można dosłodzić.

Chciałoby się rzec, że śliwka jest lekiem na całe zło. Coś w tym jest. Owoce te mają wiele cennych właściwości odżywczych. Wyciąg ze śliwek wykorzystywany jest także do produkcji leków. Regulują metabolizm, chronią przed wolnymi rodnikami, wpływają kojąco na układ nerwowy, poprawiają apetyt, a nawet humor z racji dużej zawartości witaminy B. Są bogate w składniki mineralne jak potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor. Polifenole zawarte w śliwkach działają antynowotworowo i przeciwmiażdżycowo. Śliwki wpływają też na urodę – polecane są na pękające naczynka, dzięki zawartości witaminy K (reguluje procesy krzepnięcia krwi) i C (uszczelnia naczynia krwionośne). Śliwki suszone są co prawda bogatsze pod względem wartości odżywczych, witamin i błonnika, ale mają pięć razy więcej kalorii niż surowe, więc należy jeść je z umiarem.

Gdy mija sezon na truskawki, czereśnie i maliny, to właśnie śliwki, a szczególnie węgierki, zostają bohaterkami jednego z moich ulubionych ciast (zeszycik w kratkę znów nieoceniony).

PRZECZYTAJ TAKŻE: SEKRETY UDANYCH PRZETWORÓW

Ciasto ze śliwkami i kruszonką

5 jajek
5 łyżek wody
15 łyżek oleju
350 g mąki pszennej
350 g cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
500 g śliwek

Kruszonka: 150 g mąki pszennej, 100 zimnego masła osełkowego, 50 g cukru pudru

Cukier utrzeć z żółtkami, wodą i olejem. Wymieszać z mąką i proszkiem do pieczenia, a następnie dodać ubitą pianę z białek. Wylać do formy wyłożonej pergaminem. Ułożyć odpestkowane i przepołowione owoce. Posypać kruszonką. Składniki kruszonki wcześniej wymieszać, posiekać nożem, rozetrzeć palcami. Piec, w zależności od piekarnika, od 45 minut do godziny.

Gdy po domu zaczyna rozchodzić się zapach świeżo upieczonego ciasta, parzę kawę, a potem siadam w ogrodzie, zawijam w koc i delektuję śliwkową słodyczą, podziwiając wciąż kwitnące astry, kiście dojrzewających winogron i drzewa otulające się powoli barwami Pani Jesieni. Bezcenne.

Anna Ruszczak jest autorką bloga „Na moim stole”
www.annaewamarianamoimstole.pl
www.facebook.com/annaewamarianamoimstole

Przeczytaj także