Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Składka zdrowotna obniża wysokość podatku

Składka zdrowotna obniża wysokość podatku

Zgodnie z prawem podatkowym do końca kwietnia, a formalnie do 2 maja 2016r., przedsiębiorca może odliczyć od podatku składkę zdrowotną ZUS.

Przy wypełnianiu rozliczenia podatkowego należy pamiętać, że osobom prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje prawo do obniżenia wysokości podatku poprzez odliczenie składek zdrowotnych. Składek zdrowotnych nie można jednak uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu, inaczej niż w przypadku składek na ubezpieczenie społeczne lub Fundusz Pracy.

Odliczenie składek zdrowotnych mogą przeprowadzić przedsiębiorcy, którzy dokonali zapłaty wszystkich składek zdrowotnych w roku 2015, bez względu na wybrany rodzaj opodatkowania dochodów – zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt.

Niestety nie cała wartość składek zdrowotnych podlega odliczeniu. Mimo, że przedsiębiorca odprowadza do ZUS-u 9% podstawy wymiaru składki zdrowotnej, to od podatku może odliczyć 7,75% podstawy. Różnica stanowi dochód państwa.

Przykład:
-miesięczna kwota składki zdrowotnej ZUS to 288,95 zł (9 % podstawy wymiaru)
-kwota do odliczenia od podatku – 248,82 zł (7,75 %)

W przypadku, gdy przedsiębiorca posiada kilka źródeł dochodów składki zdrowotne, pochodzące z działalności gospodarczej, może odliczyć w zeznaniu z innego źródła dochodu. Dotyczy to sytuacji gdy podatek ze źródła poza działalnością był zbyt niski aby odliczyć składki lub gdy przedsiębiorca nie osiągnął dochodu w prowadzeniu działalności.

Przedsiębiorcy, którzy prowadząc działalność gospodarczą nie płacą obowiązkowych składek ZUS z powodu zatrudnienia w innym stosunku pracy (umowa o pracę, umowa o dzieło, czy nawet umowa zlecenie) mogą również odliczyć składki zdrowotne od podatku. Odliczenie, jak w każdym innym przypadku, wynosi 7,75 % podstawy wymiaru.

Należy uważać aby nie odliczyć składek podwójnie.

Konsultacja: Marzena Beim – Machura, księgowa, właścicielka biura rachunkowego ABILEGIS

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!