Inflacja a siła nabywcza pieniądza

Jak zarabiać tyle, ile się potrzebuje? Skuteczne sposoby na zarządzanie budżetem domowym

Karolina Cwalina-Stępniak

Jak zarabiać tyle, ile się potrzebuje? Najprostsza odpowiedź brzmi: znaleźć taką pracę, w której zarabia się dużo. Niestety takie podejście wcale nie gwarantuje rozwiązania problemu. W rzeczywistości sukces finansowy nie zależy od wysokości zarobków, tylko od sposobu zarządzania nimi. Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi można sprowadzić do jednego zdania: wydawaj mniej niż zarabiasz. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jak sobie poradzić z tym wyzwaniem?

Planuj swoje wydatki

Podstawowym narzędziem, które pozwala na zarządzanie budżetem, jest dokładne podliczenie wszystkich miesięcznych wydatków. Można do tego użyć prostego arkusza kalkulacyjnego czy nawet prowadzić swoje rachunki w zeszycie. Przede wszystkim trzeba podliczyć wszystkie swoje koszty stałe – te które musisz ponieść w danym miesiącu np. czynsz, rachunki, wyżywienie, koszt transportu (bilety, benzyna), ubezpieczenie mieszkania, rata za samochód. Jeśli nie jesteś w stanie dokładnie oszacować, ile na coś wydasz np. rachunek za prąd, zawsze zawyżaj tę sumę. Postaraj się też dokładnie założyć, ile miesięcznie możesz wydać np. na jedzenie i nie przekraczaj tej sumy.

CZYTAJ TAKŻE: PLANUJ, DZIAŁAJ, NIE MARUDŹ – RADZI KAROLINA CWALINA-STĘPNIAK I OPOWIADA O SWOIM SPOSOBIE NA HEJT I PODCINANIE SKRZYDEŁ.

Po zsumowaniu wydatków i odjęciu od dochodu w danym miesiącu wiesz dokładnie, jaka suma została do rozdysponowania. Wtedy możesz stworzyć dwie kolejne kolumny: wydatki dodatkowe i oszczędności. W tej drugiej umieść wszystkie wydatki, które nie są konieczne, ale na które możesz sobie pozwolić np. budżet na zakupy, wyjścia na kawę lub obiad na miasto, kino itp. Dodaj też niedużą sumę na mniejsze nieplanowane codzienne koszty.

Gdy ujmiesz już wszystkie wydatki, dowiesz się dokładnie, ile jesteś w stanie w określonym czasie oszczędzić.

Oszczędzaj

Co jeśli wysokość oszczędności cię nie zadowala lub co gorsza musisz się zapożyczać, żeby przeżyć miesiąc? Oznacza to, że żyjesz ponad stan. Pierwszym krokiem, aby to zmienić, to chcieć to zrobić. Oczywiście są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez kawy i obiadu na mieście lub chcą kupować sobie wszystko, na co mają ochotę. Jednak jest to zgubna taktyka, która przy zbyt niskich dochodach, prowadzi do naprawdę poważnego zadłużenia. Czasem dochody są też na tyle niskie, że po odliczeniu kosztów niezbędnych nie zostaje już nić. Wtedy musimy zacząć ścinać koszty życia do minimum. Może pewne rozwiązania w domu można usprawnić tak, aby wydawać mniej. A może należy poszukać mieszkania, które będzie choć trochę tańsze? Zastanów się, na co nie możesz sobie pozwolić w tym miesiącu, z czego jesteś w stanie zrezygnować. Postaraj się zminimalizować swoje wydatki, tak, aby oszczędności wzrosły.

Używaj gotówki

Pieniądze znikają nie wiadomo jak i kiedy? Badania potwierdzają, że dużo łatwiej wydaje się je korzystając z kart płatniczych. Człowiek, nie mając kontaktu z pieniędzmi w postaci fizycznej, mniej zdaje sobie sprawę z sum, które naprawdę wydaje i jest w stanie wydać znacznie więcej. Rzeczywiście zdecydowanie trudniej jest kontrolować swoje wydatki używając karty. Staraj się więc korzystać z gotówki. Noś przy sobie kwoty, które są potrzebne lub niewiele większe. Ustalaj sobie dzienny lub tygodniowy maksymalny budżet, który nosisz w portfelu i nie przekraczaj go. Zyskasz świadomość, ile wydajesz i nie będziesz mogła sobie pozwalać w nieskończoność kupować kolejnych rzeczy.

Motywuj się

Zastanów się, dlaczego właściwie chcesz oszczędzać. Potrzebujesz spokoju, który uzyskasz dzięki świadomości, że wreszcie jesteś „nad kreską”? A może marzy ci się konkretny, duzy wydatek, na który ciągle brakuje? Egzotyczne wakacje, nowy samochód, sprzęt RTV? Zastanów się, czy naprawdę jesteś w stanie zrezygnować z kilku nieplanowanych i niepotrzebnych wydatków co miesiąc, żeby zrealizować cele w dłuższym okresie. Kilka kaw i obiadów, nowych ubrań w miesiącu wydaje się nie być zawrotnym wydatkiem. Jednak w skali roku jesteś w stanie odłożyć naprawdę pokaźną sumę. Nie mówiąc o tym, ile można zaoszczędzić rzucając taką szkodliwą przyjemność jak np. palenie papierosów. Wizualizuj swoje marzenia. Myśl o nich intensywnie zwłaszcza, gdy pojawiać się będą kolejne pokusy. Wymarzony urlop czy widok nowego samochodu zrekompensują wszystkie wyrzeczenia.

Oszczędzanie to wartościowy umiejętność. Poza aspektem finansowym, kształtuje charakter i uczy samokontroli. Dodatkowo pozwala osiągnąć spokój, że w razie nieplanowanego wydatku jesteśmy sobie w stanie z nim poradzić. Nawyki, które najpierw wydają się trudne do wprowadzenia, z czasem stają się zupełnie naturalne. Powodzenia!

***

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak stawiać sobie cele, przekuwać pomysły w działania i znaleźć w sobie odwagę do realizowania swoich marzeń, sięgnij po książkę Karoliny Cwaliny “Wszystko zaczyna się w głowie”. Sukces Pisany Szminką jest patronem medialnym.

***

O autorce:

Karolina Cwalina-Stępniak – PCC ICF, life&business coach

Professional Certified Coach w ICF – PCC ICF oraz Family Coach. Przepracowała już ponad 2300 godzin z Klientami. Posiada certyfikat potwierdzajaący ukończenie treningu „ Coaching Prowokatywny”, prowadzonego przez Jaapa Hollandera, akredytowanego przez Instytut Komunikacji Prowokatywnej PROVOCARE. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych „Coaching Profesjonalny” na Akademii Leona Koźmińskiego a także „The Art and Science of Coaching” na Erickson International College akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation (ICF). Specjalista w ośrodku psychoterapii i coachingu Inner Garden w Warszawie. Specjalizuje się w obszarach zarządzania czasem, budowania relacji zespołowych, motywacji oraz organizacji pracy. Założycielka firmy szkoleniowo – coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”, który oferuje szeroki program warsztatowo – szkoleniowy. Występuje często w mediach jako specjalista z zakresu rozwoju osobistego oraz pisze na różnorodnych portalach biznesowych oraz lifestylowych swoje felietony eksperckie. Autorka książki: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/ Działaj/ Nie marudź”. Więcej na www.karolinacwalina.pl