Kolorowe jajka

Czy każde jajko kojarzy się z Wielkanocną?

Katarzyna Gradek

Jajko może być pisanką, czekoladowym przysmakiem albo luksusowym cackiem za kilka tysięcy dolarów. Niezależnie od formy i tak kojarzy się z Wielkanocą.

Jajko tradycyjne

Kurze jaja królują na wielkanocnych stołach od wieków. Symbolizują początek życia, odrodzenie, nadzieję. W tradycji chrześcijańskiej łączy się je nawet ze zmartwychwstaniem Jezusa, który jak mawiano w Krakowie, wstał z grobu „jak z jaja kurczę”.

W mitologiach wielu kultur jajko to również oznaka powstania świata. Według ludowych wierzeń symbol zdrowia, urodzaju, szczęścia. Jeszcze w XIX wieku, zgodnie z wiejskim zwyczajem, pod drzewa owocowe kładziono wydmuszki jajek w nadziei na urodzaj. Kurzym jajem smarowano także ciało chorego, co miało dodać mu sił i ozdrowić.

W X wieku w Polsce znana była już tradycja malowania jajek. Zajmowały się tym wyłącznie kobiety. Mężczyźni mogli jedynie obdarowywać pisankami wybrane panny, oznajmiając tym samym miłość i chęć ożenku. Odważni antropolodzy twierdzą, że już kilka wieków temu kawalerowie umieszczali w czekoladowych jajach zaręczynowe pierścionki. Czy ta forma niespodzianki była gwarantem powodzenia tego nie wiadomo.

W XXI wieku przed wyborem kurzego jaja pojawia się dylemat numerologiczny. Jajko z 3, 2, 1? Od szczęśliwej kury czy tej z wolnego wybiegu? Podobno najzdrowsze kury to zielononóżki. Znoszą jajka idealne, bez cholesterolu, na Wielkanoc jak malowane.

Jajko niespodzianka

Ponad 40 lat temu we włoskiej fabryce słodyczy powstała pierwsza Kinder Niespodzianka. Pomysłodawcą najsłynniejszego czekoladowego jajka był właściciel fabryki, Michele Ferrero, ten sam, który stworzył Nutellę i Rafaello. Początkowo Kinder Niespodzianka miała być produkowana jedynie na Wielkanoc. Czekoladowe jajko posmakowało jednak konsumentom tak bardzo, że firma Ferrero zdecydowała się na całoroczną produkcję. Od 1974 r. do Kinder Surprise trafiło kilkadziesiąt serii zabawek – Smerfy, Kaczor Donald, Tom i Jerry, lwy, pingwiny, hipopotamy, a nawet Star Wars i Minionki. Jak twierdzą marketingowcy marki, Kinder Niespodzianka „dostarcza dzieciom zabawy i rozrywki, a także emocji odkrywania. To połączenie (…), dzięki któremu dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, a mamy czują się komfortowo z tym, co dają swoim dzieciom”. Obserwując wszystkie dzieci, które znam dawno już wysnułam wniosek, że Kinder Niespodzianka to połączenie dwóch rodzajów uzależnień – od czekolady i kupowania. Mamy czują się komfortowo głównie dlatego, że podczas zakupów mają po prostu święty spokój.

Jajko luksusowe

Najbardziej luksusowe i najdroższe jajka na świecie są dziełem Faberge`. To symbol bogactwa, przepychu, ale również artystycznego kunsztu. Pierwsze jajko Faberge` zostało wykonane z końcem XIX wieku na zamówienie cara Rosji. Nadworny złotnik carski, Peter Carl Faberge` stworzył je dla żony Aleksandra III jako prezent wielkanocny. Było to tzw. Jajko z kurką, ze szczerego złota, rubinu i diamentów. Złote jajo spodobało się carycy tak bardzo, że od 1885 roku otrzymywała je rokrocznie. Dziewiętnastowieczne jajka z niespodzianką kryły w sobie miniatury pałaców, portrety, kwiaty, pelikany, okręt, a nawet kolej transsyberyjską. Obecnie oryginalne jajka Faberge` wyceniane są na kilka-kilkanaście mln dolarów. Szczęśliwą posiadaczką jednego z nich jest królowa angielska, Elżbieta II. Faberge` jako firma jubilerska istnieje do dzisiaj. W charakterystycznym dla siebie stylu oferuje biżuterię dla koneserów. Złoto, srebro, diamenty, platyna, kamienie szlachetne, perły to podstawowe materiały, z których powstają nowoczesne wzory. Jednym z nich wciąż jest jajko. Kolczyki w kształcie jaj można kupić za 16 tys. dolarów, wisiorek z 18. karatowego złota, oczywiście w formie jajka, za 2800 USD. W nawiązaniu do carskiego uczucia na jajku wykonywany jest grawer – „I love you”. Symbol luksusu i miłości.

Wesołych Świąt i smacznego jajka życzy Redakcja Sukcesu Pisanego Szminką!