Statuetka Bizneswoman Roku

Statuetki Bizneswoman Roku 2019 rozdane! Zobacz, jak wyglądało wręczenie polskich Oscarów biznesu

Dominika Jajszczak

Tegoroczne rozdanie nagród Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku było wyjątkowe! Po raz pierwszy od powstania konkursu gala finałowa odbyła się tylko online.

Pandemia zmobilizowała nas do podjęcia bardzo odważnych działań i organizowania wielu przedsięwzięć w zupełnie nowy, innowacyjny sposób. Jednym z nich była gala finałowa konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku. Wczoraj podczas transmisji online mogliśmy zobaczyć, komu zostały wręczone nagrody główne oraz wyróżnienia w 10 kategoriach konkursowych. Łącznie rozdano ponad 18 statuetek!

11. edycja konkursu Bizneswoman Roku właśnie dobiegła końca. To inicjatywa, która pozwala kobietom rozwinąć swój biznes nie tylko na skalę ogólnopolską, ale i międzynarodową. Przed uczestniczkami otwiera możliwości rozwoju, pozyskania partnerów biznesowych oraz inwestorów. Jako pierwszy konkurs tego typu, nagradza także mężczyzn wspierających kobiety i politykę różnorodności. Wszystko po to, aby przyczynić się do wzmocnienia roli kobiet w życiu gospodarczym Polski.

“Finał każdej edycji konkursu to dla mnie czas wdzięczności, dlatego z całego serca dziękuję wszystkim partnerom, którzy są z nami od wielu lat. Partnerom, którzy dołączyli do nas wierząc, że wspólnie możemy zmienić kawałek świata i patronom medialnym którzy nagłaśniają sukcesy naszych laureatek i finalistek. Dziękuję wszystkim uczestniczkom konkursu, których w tym roku było kilkaset. Dziękuję im za zaufanie. Przed nami wszystkimi zapewne trudny rok. Ale trudne sytuacje przynoszą też wiele szans, które można przekuć w sukces. Zatem jak mawiał Churchill – nigdy nie marnujcie dobrego kryzysu” – mówiła Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką otwierając galę finałową XI edycji konkursu Bizneswoman Roku.

Olga Kozierowska (Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką)
Olga Kozierowska (w kreacji od Just Paul)

Obejrzyj nagranie z transmisji gali finałowej


„Mastercard od wielu lat podejmuje działania mające na celu wzmacnianie pozycji kobiet w biznesie. Kolejny raz, jako partner strategiczny, wspieramy także konkurs Bizneswoman Roku. Na co dzień staramy się tworzyć środowisko pracy, które pozwala rozwinąć skrzydła wszystkim pracownikom, bez względu na ich płeć, przekonania, kolor skóry czy orientację. Budujemy przestrzeń wspierającą partnerstwo i różnorodność. Wierzymy, że siła i potencjał firmy ma swoje źródło w wielu różnych punktach widzenia, sposobach odbierania świata, a także we wzajemnym szacunku i wrażliwości na drugiego człowieka.” – powiedział Bartosz Ciołkowski, Dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację, Mastercard Europe podczas gali finałowej XI edycji konkursu Bizneswoman Roku. – „Uhonorowane w tegorocznej edycji Bizneswoman Roku kobiety są dowodem na to, że tworzenie sprzyjających warunków, w których wszyscy, bez względu na płeć czy przekonania, mogą rozwinąć skrzydła, owocuje wieloma kreatywnymi rozwiązaniami i cennymi inicjatywami dla całej organizacji.”

Bartosz Ciołkowski (Mastercard Europe)
Bartosz Ciołkowski (Mastercard Europe)

Poznajcie laureatki i laureatów tegorocznej edycji konkursu!

KATEGORIA BIZNES ROKU

Firma – Przychód Powyżej 10 milionów zł – Anna Krajewska, Salad Story

Anna Krajewska (Salad Story) i Łukasz Zembowicz (Członek Jury, DPD Polska)
Anna Krajewska (Salad Story) i Łukasz Zembowicz (Członek Jury, DPD Polska)

Firma – Przychód Poniżej 10 milionów zł – Monika Kowal, SOTI Natural

Monika Kowal (Soti Natural)
Monika Kowal (Soti Natural)

Statuetki podczas gali wręczył laureatkom Łukasz Zembowicz z DPD Polska, Partner kategorii Biznes Roku.

KATEGORIA START-UP ROKU

Po raz pierwszy historii konkursu Jury zadecydowało przyznać dwie równorzędne nagrody główne w tej kategorii dla:

  • Katarzyny Boryckiej-Kiciak, OASIS Diagnostics
  • Katarzyny Przybył, XOXO Solutions

Statuetki podczas gali wręczyła laureatkom Monika Kordowska z firmy BNP Paribas Bank Polska, Partnera kategorii Start-up Roku.

Katarzyna Borycka (OASIS Diagnostics), Monika Kordowska (BNP Paribas), Katarzyna Przybył (XOXO Solutions)
Katarzyna Borycka (OASIS Diagnostics), Monika Kordowska (BNP Paribas), Katarzyna Przybył (XOXO Solutions) w kreacjach od Just Paul

KATEGORIA POMYSŁ NA START / BIZNES LOKALNY

Statuetki podczas gali wręczyła wygranym w tej kategorii Anna Solarek z firmy Coca-Cola Poland Services, Partnera wspierającego konkursu Bizneswoman Roku.

  • Justyna Borska, Jamino LDT, marka I love grain. W imieniu Justyny Borskiej statuetkę podczas gali odebrała Barbara Onyszkiewicz-Belska, współzałożycielka marki.

„Rozwiązała problemy tysięcy osób, które borykają się z bezsennością. Jej poduszki koją nerwy i pieszczą zmysły. Dziś w swoim portfolio ma pełną gamę produktów wypełnionych łuskami zbóż, ziołami, ziarnami. Jej produkty doceniła sama Gwyneth Paltrow.” – mówiła ze sceny Anna Solarek, Członkini Jury konkursu Bizneswoman Roku.

Anna Solarek (Coca-Cola Poland Services) i Barbara Onyszkiewicz-Belska
Anna Solarek (Coca-Cola Poland Services) i Barbara Onyszkiewicz-Belska
  • Julia Święch i Weronika Zimny z Agencji OGIEŃ (wyróżnienie)
Anna Solarek (Coca-Cola) i Julia Święch (Agencja Ogień)
Anna Solarek (Coca-Cola Poland Services) i Julia Święch (Agencja Ogień)

KATEGORIA LIDERKA W NOWYCH TECHNOLOGIACH

Statuetki podczas gali zwyciężczyniom wręczył Jarosław Dąbrowski z IGT Poland, Partner kategorii Liderka w Nowych Technologiach:

  • Magdalenie Jander, Uvera
  • Annie Ogar, Insignes Labs (wyróżnienie)
Magdalena Jander (UVera), Jarosław Dąbrowski (Członek Jury, IGT Poland), Anna Ogar (Insignes Labs)
Magdalena Jander (UVera), Jarosław Dąbrowski (Członek Jury, IGT Poland), Anna Ogar (Insignes Labs)

KATEGORIA DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Statuetki podczas gali wręczył Radosław Kędzia z firmy HUAWEI Polska, Partnera kategorii Działalność Społeczna. Nagrodę główną zdobyła:

  • Maria Lipiak z Fundacji Leżę i Pracuję

Radosław Kędzia (Huawei) i Majka Lipiak (Fundacja Leżę i Pracuję)
Radosław Kędzia (HUAWEI Polska) i Majka Lipiak (Fundacja Leżę i Pracuję) w kreacji do Just Paul

Jury postanowiło w tej kategorii przyznać dwa wyróżniania dla:

  • Jadwigi Jagieło, Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci,
  • Magdaleny Lesiewicz, Fundacja Onkorejs – Wybieram Życie. W imieniu Magdaleny Lesiewicz nagrodę odebrała Jolanta Mrotek-Grudzińska, Ambasadorka i Członkini Rady Fundacji Onkorejs).
Radosław Kędzia (Huawei), Jolanta Mrotek-Grudzińska (Fundacja Onkorejs) i Jadwiga Jagieło (Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci)
Radosław Kędzia (HUAWEI Polska), Jolanta Mrotek-Grudzińska (Fundacja Onkorejs) i Jadwiga Jagieło (Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci) w sukniach od Just Paul

KATEGORIA FEMALE CHAMPION OF CHANGE

Dorota Strosznajder – Dyrektor działu komunikacji korporacyjnej w Polsce i krajach bałtyckich, pełnomocniczka ds. odpowiedzialności społecznej w Henkel Polska.

Inicjatorka wielu programów i akcji społecznych wspierających kobiety w życiu zawodowym i prywatnym. Współorganizatorka Kongresu Różnorodności, a także programu mentoringowego, który wspiera rozwój kobiet. Zachęca i zaraża inne kobiety ideą równości i solidarności.” – mówiła Monika Kordowska z firmy BNP Paribas, wręczając statuetkę laureatce w kategorii Female Champion of Change.

Monika kordowska (BNP Paribas) i Dorota Strosznajder (Henkel)
Monika Kordowska (BNP Paribas Bank Polska) i Dorota Strosznajder (Henkel Polska)

KATEGORIA MALE CHAMPION OF CHANGE

  • Andrzej Pacek – Head of NatWest, Dyrektor Oddziału, National Westminster Bank PLC SA, Oddział w Polsce
  • Michał Gajewski – Prezes Zarządu, Santander Bank Polska (wyróżnienie)
Olga Kozierowska (Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką), Andrzej Pacek (national Westminster Bank PLC), Mark Loughran (Microsoft)
Olga Kozierowska, Andrzej Pacek (National Westminster Bank PLC SA), Mark Loughran (Microsoft)

KATEGORIA NAUKA I BIZNES

W kategorii Nauka i Biznes w tym roku Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia:

  • dr Beata Fałda, Prorektor ds. studenckich, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie,
  • dr hab. Ewa Kurantowicz, Rektor Dolnośląskiej Szkoły Wyższe, Dolnośląska Szkoła Wyższa.
Olga Kozierowska (Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką), dr Beata Fałda (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie)
Olga Kozierowska, dr Beata Fałda (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie)

KATEGORIA ORGANIZACJA PRZYJAZNA RODZICOM

W tym roku Jury zdecydowało, że nie przyzna nagrody w tej kategorii.

„Prawie rok temu, na obradach Jury spojrzeliśmy na zgłoszenia konkursowe i na to co proponuję organizacje, uznaliśmy że to nie wystarczy. Że tych inicjatyw jest jeszcze za mało, żeby pomóc wielu pracującym mamom i tatom, znajdować więcej szczęścia w codziennym życiu. I wtedy nadeszła pandemia! Nagle okazało się, że w ciągu kilku tygodni wszystkie organizacje muszą stać się przyjazne rodzicom. Najważniejsze, co z tym teraz zrobimy. Dlatego ta nagroda w tym roku, nie trafi do nikogo szczególnego. To jest nagroda dla wszystkich tych, którzy poradzili sobie z tym kryzysem i którzy swoim pracownikom pozwolili być rodzicom spełnionym bardziej.  Zachęcamy wszystkich do tego, żeby to się nie skończyło razem z pandemią, żebyście Państwo w przyszłym roku, również patrząc na tą statuetkę myśleli – moja firma to organizacja przyjazna rodzicom – jestem z tego dumny!” – mówiła ze sceny Magdalena Dziewguć, z firmy Google Cloud, Partnera kategorii Organizacji Przyjazna Rodzicom.

Olga Kozierowska, Magdalena Dziewguć (Google Cloud)
Olga Kozierowska, Magdalena Dziewguć (Google Cloud)

NAGRODA SPECJALNA FUNDACJI

Nagrodę specjalną za całokształt działalności od Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką w XI edycji konkursu Bizneswoman Roku zdobyła Karolina Adamska-Woźniak, prezeska Fundacji Mam Marzenie. To organizacja, która od 2003 roku zrzesza wolontariuszy w całej Polsce i spełnia największe marzenia ciężko chorych dzieci. Dzięki temu od początku swojej działalności spełniła ponad 8500 marzeń, dając małym marzycielom choć na chwilę zapomnieć o trudnościach z którymi mierzą się na co dzień.

„Chciałbym pojechać do Włoch, bo niebo tam wygląda inaczej’ to pierwsze marzenie które zrealizowała i wyjazd, który ukształtował ją na całe życie. Od 16 lat skutecznie wpiera realizację marzeń i uśmiech dzieci, walczących z chorobami zagrażającymi ich życiu. Spełniła już ponad 8500 takich marzeń. Lubi jak ludzie otwierają swoje serca, łagodnieją i dostrzegają drugiego człowieka oraz jego potrzeby. Pokazuje, że każdy ma w sobie cząstkę dobra,  którą trzeba tylko odkryć.” – powiedziała Małgorzata Kożuchowska wręczając statuetke laureatce.

Olga Kozierowska (Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką), Karolina Adamska-Woźniak (Fundacja Mam Marzenie), Małgorzata Kożuchowska
Olga Kozierowska, Karolina Adamska-Woźniak (Fundacja Mam Marzenie), Małgorzata Kożuchowska

NAGRODA GRAND-PRIX: INSPIRATORKA ROKU

W tej edycji konkursu Jury przyznało Grand Prix w kategorii Inspiratorka Roku Mai Ostaszewskiej za aktywną działalność społeczną, odwagę, ważny głos w sprawach istotnych dla kobiet i nie tylko. Jury doceniło osobiste zaangażowanie laureatki oraz wykorzystanie wpływu jako liderki opinii publicznej dla celów wyższych. Uznano, że głos Mai Ostaszewskiej, jednej z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej docenianych przez krytyków aktorek, dwukrotnej laureatki Polskiej Akademii Filmowej, jest dziś kluczowym głosem Polek.

Olga Legosz (Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką)
Olga Legosz (Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką) i Maja Ostaszewska

***
Organizatorzy: Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką
Partner strategiczny: Mastercard
Partner wspierający: Coca-Cola
Partner edukacyjny: Microsoft
Partnerzy kategorii: BNP Paribas, IGT Poland, DPD Polska, Google Cloud, HUAWEI
Partner merytoryczny: Deloitte
Partnerzy konkursu: Shell, emba@UW, Vital Voices, Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, Humanites
Patronat Honorowy Konkursu: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy
Patroni medialni: TVN Discovery, ChilliZet, Polska Press Grupa, Onet, Forbes, Forbes Women, Uroda Życia, Wysokie Obcasy, Wysokie Obcasy Praca, HiCash, MamStartUp, polki.pl, Perspektywy, Głos Mordoru, Imperium Kobiet, Law Business Quality, Polska the Times