uśmiechnięta kobieta w średnim wieku

18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy

18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy, ustanowiony przez WHO oraz Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na problemy, a także możliwości radzenia sobie z objawami i następstwami zmian związanych z przekwitaniem. Instytut Menopauzy - Pozytywna Pauza, przygotował anonimową ankietę, badającą poziom wiedzy i postrzeganie tego tematu zarówno przez Polki, jak i Polaków.

W jednym z wywiadów Olga Tokarczuk, polska noblistka, powiedziała: Kobiety dojrzałe stają się niewidzialne. I trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. W świecie, w którym wyznacznikiem jest brak zmarszczek, szczupła sylwetka i stały poziom niespożytej energii, kobieta wchodząca w okres przekwitania często czuje się zepchnięta na margines życia. To bardzo ważny temat, ponieważ w Polsce mamy już prawie 6 milionów kobiet po 50 roku życia. Niestety, w związku z tym, że jest on dla wielu pań wstydliwy i niewygodny, sprawy związane z przekwitaniem nie funkcjonują w debacie publicznej tak, jak powinny. A przecież tak nie powinno być. Czas przekwitania to jeden z najbardziej magicznych i wyjątkowych okresów na osi życia każdej kobiety. Świadome swojego ciała, pełne życiowej mądrości i intuicji, doświadczone i spełnione, dopiero zaczynamy swoją własną przygodę. Musimy tylko odpowiednio zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, a nic nas nie powstrzyma.

O ankiecie

Ta krótka ankieta to pierwszy etap naszego działania na rzecz kobiet w ramach powołanego Instytutu. Ogólnopolskie badanie, które chcemy przeprowadzić ma nam pokazać nie tylko jaka jest wiedza na temat menopauzy wśród Polek i Polaków, ale też jak ten temat jest postrzegany wśród osób z różnych społeczności. Dzięki tym informacjom, nasi eksperci będą mogli przygotować materiały dla Instytutu, aby każda kobieta miała pełnię dostępnej wiedzy i czuła się doskonale fizycznie i psychicznie w tym wyjątkowym dla niej czasie. Przykładem dla Instytutu są działania m. in. rządu w Wielkiej Brytanii, który wprowadził Women’s Health Strategy for England. Strategia zakłada m. in. bezpłatny dostęp do hormonalnej terapii a menopauza ma być uświadamiana i stać się jednym z ważniejszych zagadnień medycznych.

Pozytywna Pauza

Autorki ankiety zapraszają wszystkich do jej anonimowego wypełnienia na stronie www.pozytywnapauza.org. Ankieta będzie dostępna do 13 listopada. Wyniki ankiety zostaną opracowane przez zespół specjalistów. Na ich podstawie Instytut Menopauzy – Pozytywna Pauza będzie przygotowywał materiały informacyjne dla kobiet na temat przekwitania. Wyniki posłużą także do wypracowania strategii dla organów państwowych i samorządu terytorialnego, organizacji społeczno-zawodowych w zakresie działań wspierających kobiety w tym okresie.