Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Szpitalne pokoje dla mam

Szpitalne pokoje dla mam

Jak ważna jest obecność rodzica podczas hospitalizacji dziecka niewielu trzeba przekonywać. W szpitalu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” powstał właśnie specjalny apartament dla rodziców.


Ponad 90 % Polaków, uważa, że rodzice powinni mieć możliwość przebywania ze swoim dzieckiem podczas całego procesu leczenia szpitalnego. Ogólnopolskie badania TNS Polska, przeprowadzone w połowie kwietnia b.r. na temat warunków przebywania rodziców z dziećmi w szpitalach pokazały, że Polacy mają bardzo dużą świadomość, że mali pacjenci, oprócz odpowiedniej opieki medycznej, potrzebują również mamy lub taty. Obecność najbliższych ma szczególne znaczenie w przypadku chorych noworodków i niemowląt, które są karmione piersią. Jak podkreśla kierownik Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka warszawskiego Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, prof. dr hab. n. med. Anna Dobrzańska „kontakt z matką, jej pokarm, dotyk i obecność są dla dzieci niezbędne do szybkiego powrotu do zdrowia”. Według prof. Dobrzańskiej rozłące małych pacjentów z matkami należy przeciwdziałać również ze względu na dotkliwe konsekwencje dla mam.

Oczywiste jest, że zatroskana o zdrowie dziecka matka nie wyobraża sobie rozstania ze swoją pociechą, tym bardziej w procesie leczenia. Dlatego, z inicjatywy Fundacji Polsat oraz firmy Procter & Gamble w szpitalu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” powstał pokój dla mam (rodziców) o nazwie „Z dumą wspieramy Mamy”. Pokój to tak naprawdę nowoczesny apartament wyposażony w wieloosobowe pomieszczenie sypialne, aneks kuchenny, jadalnię, łazienkę i pralnię. Jego celem jest zapewnienie mamom lub ojcom domowych warunków podczas hospitalizacji ich dzieci. Jak podkreśla prezes P&G w Europie Centralnej, Marek Kapuściński – „Stworzenie w szpitalu, na oddziale gdzie leczone są dzieci, warunków, w których mamy będą mogły zadbać o swoje podstawowe potrzeby, to wsparcie pozwalające rodzicom skupić swoją uwagę na tym co najważniejsze-opiece nad małym pacjentem. „Z dumą wspieramy Mamy” to także inicjatywa, którą chcemy podziękować polskim mamom za wybór naszych produktów”. Do dyspozycji rodziców jest 17 łóżek, a co ważne, pobyt w „szpitalnym hotelu” jest bezpłatny.

Z Duma wspieramy mamy_pokoj 2

Obecnie, po modernizacji i rozbudowie, warszawska Klinika Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka stała się największym tego typu ośrodkiem w Polsce, który może przyjąć około 3500 dzieci rocznie. Koszt całej inwestycji wyniósł ponad milion złotych.

Z Dumą wspieramy mamy_kuchnia

Niestety nie wszystkie szpitale w Polsce mogą liczyć na wsparcie prywatnych sponsorów. Mimo to, zdecydowana większość specjalistycznych placówek medycznych oferuje rodzicom możliwość pobytu z dziećmi podczas hospitalizacji. Łódzki Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki dysponuje hotelem z 34 miejscami w 3- i 4 os. pokojach. Hotel znajduje się na terenie szpitala, a doba w nim kosztuje 29 zł. Szpital Dziecięcy Polanki w Gdańsku umożliwia natomiast całodobowy pobyt opiekuna w sali z dzieckiem, zapewniając nocleg na przenośnym łóżku. Koszt to 12,50 zł, a z opłat zwolnione są matki karmiące i rodzice znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii przyjmuje rodziców na oddziały, ale nie dysponuje dla nich specjalnymi łóżkami. Opiekunowie nocują na fotelach lub na karimatach i zgodnie z ustawą o prawach pacjenta płacą za media, wywóz śmieci, pranie pościeli itp.

Jak dowodzą wspomniane badania przeprowadzone przez TNS Polska prawie połowa respondentów posiadających dzieci w wieku do 18 r.ż. nocowała w szpitalach na wspólnym łóżku z dzieckiem, na krześle, fotelu lub po prostu na podłodze. Oby inicjatywa warszawskiej kliniki stała się standardem w coraz bardziej nowoczesnych szpitalach w Polsce.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
  • Z Duma wspieramy mamy_pokoj 2

  • Z Dumą wspieramy mamy_kuchnia

  • Z Dumą wspieramy mamy_lazienka

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!