Poznaj tajemnicę sukcesu Walta Disney’a i wykorzystaj ją… w praktyce

Paulina Górska

Któż z nas nie kojarzy kultowych bajek? Tytuły takie jak: „Kopciuszek”, „Śpiąca Królewna”, „Król Lew” czy „Kraina lodu”, to tylko część najlepszych, animowanych filmów wytwórni Walta Disney’a. To niezwykła historia człowieka, który spełnił swoje największe marzenie, zwieńczona rekordową liczbą nominacji do Oscarów. Czy osiągnięcie przez niego sukcesu było łatwe?

Z pewnością nie obyło się bez porażek. Na drodze do sukcesu zawsze napotyka się na trudności. To nieodłączny element otwierający drogę do dalszego postępu, do rozwoju. To z pojawiających się przeszkód wyciągamy najwięcej cennych lekcji. Walt Disney nim osiągnął ogólnoświatowy sukces poniósł, aż pięć porażek w tym jedną dotkliwą – bankructwo. Disney nie poddał się, podążał za swoimi marzeniami, nie zrezygnował z nich, mimo licznych przeciwności.

Opracował strategię, którą do dziś stosują zarówno osoby indywidualne jak i zespoły. Strategia sprawdza się na różnych płaszczyznach życia, niezależnie od wykonywanej roli społecznej i zawodowej. Wykorzystywana jest m.in. do planowania realizacji celów, projektów czy poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Strategia składa się z 3 etapów, tzw. „3 pokoi”: pokoju Marzyciela, pokoju Realisty oraz pokoju Krytyka.

Krok pierwszy

Pokój Marzyciela: cele rozwojowe zaczynamy projektować na bazie naszych marzeń. Rozpoczynamy od snucia wizji. Bycie marzycielem to przywilej, w którym omijamy wszelkie ograniczenia i wymyślamy dowolne rzeczy. Wszystko jest dopuszczalne. Główne założenie brzmi: „nie ma rzeczy niemożliwych”.

Krok drugi

Pokój Realisty: następnie oddajemy głos rozsądku Realiście, który spogląda na pomysł marzyciela i zastanawia się, co jest w nim kluczowego. Realista przetwarza pomysł tak, aby stał się możliwy do wykonania.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak podejmować słuszne decyzje?

Krok trzeci

Pokój Krytyka: na końcu uaktywniamy myślenie krytyczne, którego celem jest znalezienie potencjalnych przeszkód i utrudnień w realizacji planu, po to by sprawdzić czy coś zadziała, czy może nie. To niezwykle ważna rola, która pomaga udoskonalić pomysły.

Jak dokonać tego w praktyce?

Strategia obejmuje przejście przez 3 pokoje w wymienionej wcześniej kolejności. Po ich zakończeniu, ponownie dopuszczamy do głosu Marzyciela, by pracował nad kolejnymi rozwiązaniami, następnie Realistę, aby skupił się na szczegółach, a na końcu znów uaktywnia się Krytyk, jeśli dostrzega zagrożenia bądź potencjalne ryzyka. To dzięki niemu możemy zapobiec zbliżającej się porażce. Cykl można powtarzać tak długo, aż nie będą wybrzmiewać zastrzeżenia. Wówczas Marzyciel może przemienić się w Działacza, który wcieli w życie swój plan.

Powodzenia!

Chcesz przetestować Teorię Walta Disney’a na własnej skórze?
Skorzystaj z naszego kursu online tutaj!

***

O AUTORCE:

Paulina Górska – społecznik, z wykształcenia pedagog resocjalizacji oraz pracownik socjalny. Ukończyła studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego, doradztwa zawodowego oraz edyfikuje się certyfikatem Trenera Biznesu w metodologii JAK-Marketing Dialog. Od czterech lat pracuje w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, jako pedagog i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej. Od sześciu lat działa społecznie jako Trener Wewnętrzny w największym Stowarzyszeniu w Polsce, mającym na celu niesienie mądrej pomocy każdej grupie wiekowej. Ma za sobą ponad 1000 godzin na salach szkoleniowych. Posiada doświadczenie jako tutor. Dodatkowo jako wieloletni wolontariusz. Od dwóch lat działa jako trener-wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej. Prowadzi równolegle z pracą zawodową zajęcia z dziećmi i młodzieżą ze Świetlicy Środowiskowej. Działa samodzielnie, z przyjemnością tworzy warsztaty związane z rozwojem osobistym i zawodowym, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Kontakt: paulina.gorska.kontakt@gmail.com

NETOGRAFIA:
https://businessinsider.com.pl/strategie/zarzadzanie/jak-walt-disney-odniosl-sukces-historia-i-zycie-disneya/mbpcqsd (dostęp: 31.05.2019 r.)

Przeczytaj także