Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Chcesz wygrywać? Tim Ferriss spisał nawyki ludzi sukcesu w kolejnym bestsellerze. Przeczytaj, co poradzili mu – Jane McGonigal i Malcolm Gladwell!

Chcesz wygrywać? Tim Ferriss spisał nawyki ludzi sukcesu w kolejnym bestsellerze. Przeczytaj, co poradzili mu – Jane McGonigal i Malcolm Gladwell!

nawyki ludzi sukcesu

 

Tim Ferriss najbardziej znany jest jako autor bestsellera „4-godzinny tydzień pracy”. Tym razem naprawcował się chyba trochę więcej, bo do swojej najnowszej książki „Narzędzia tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych” przepytał ponad 100 wybitnych ludzi nauki, kultury, biznesu i popkultury, by dowiedzieć się, jakie mają nawyki, zwyczaje. Krótko mówiąc, postanowił zgłębić, co takiego robią, że odnoszą sukcesy.

W książce Ferrissa nie znajdziecie jednak typowych rozmów. To raczej kompendium wiedzy, które powstało w ich efekcie. Rozdziały są krótkie, konkretne i nastawione na maksymalne przekazanie wiedzy oraz porad. Podobno wszystkie wypróbował na własnej skórze, by sprawdzić ich skuteczność.

Oto kilka przykładów tego, czego można się z książki Ferrissa dowiedzieć:

• Jak legendarny producent muzyczny Rick Rubin korzysta z sauny i zadaje muzykom drobne zadania domowe.
• Jak komik Mike Birbiglia doprowadził do tego, że prezydent Obama powiedział „kupa” (i jak rozmawiać z celebrytami).
• Jak poradzić sobie z blokadą twórczą, korzystając z rad Paula Coelho, autora Alchemika (60 milionów sprzedanych egzemplarzy).
• Jak najlepiej zacząć dzień proponowaną przez Tony’ego Robbinsa metodą wprowadzania się w odpowiedni stan ducha i umysłu.
• Jak Arnold Schwarzenegger wykorzystuje wojnę psychologiczną i jak zarobił miliony dolarów jeszcze zanim został gwiazdorem filmowym.
• Jak „Czarodziej z Hollywood” Robert Rodriguez przemienia słabości w zalety.

Ciekawi, co będzie dalej? Wybrałam dla Was dwa fragmenty tej książki. W pierwszym dr Jane McGonigal, która opowiada m.in. o tym, które z jej przekonań ludzie uważają za szalone. W drugim Malcolm Gladwell zdradza jak pisze swoje bestsellery.

Dajcie się zainspirować Tytanom!

Dr Jane McGonigal

Dr Jane McGonigal (TW: @avantgame, janemcgonigal.com) jest naukowcem współpracującym z Institute for the Future oraz autorką bestsellera z listy dziennika „New York Times” Reality Is Broken: Why Games Make Us Better and How They Can Change the World. O jej pracy pisano w „The Economist”, „Wired” i dzienniku „New York Times”. „Business Week” umieścił ją na liście dziesięciu największych innowatorów, których warto obserwować, a „Fast Company” uznał za jedną ze 100 najbardziej kreatywnych osób w biznesie. Jej wystąpienie na konferencji TED wyświetlono ponad 10 milionów razy.

TETRIS JAKO TERAPIA

Masz problemy z zasypianiem? Spróbuj pograć przez 10 minut w Tetrisa. Z najnowszych badań wynika, że Tetris – albo Candy Crush Saga lub Bejeweled – pomaga pozbyć się z głowy negatywnych wizualizacji. To może mieć zastosowanie w zwalczaniu uzależnień (takich jak przejadanie się), zapobieganiu występowania zespołu stresu pourazowego lub, w moim przypadku, zwalczaniu bezsenności w początkowym stadium.

Jak tłumaczy Jane, dzięki intensywności wizualnej tych gier oraz konieczności rozwiązywania w nich problemów:
„Masz później przed oczami obrazy z gier [np. spadające klocki albo elementy zamieniające się miejscami]. One zajmują ośrodek przetwarzania obrazów w mózgu, dzięki czemu nie możesz sobie wyobrażać tego, czego w danej chwili chcesz [albo co jest przedmiotem twojej obsesji, ponieważ takie rzeczy również pojawiają się w postaci obrazów]. Ten efekt może się utrzymywać przez 3–4 godziny. Okazuje się też, że jeśli zagrasz w Tetrisa po zobaczeniu jakiegoś traumatycznego zdarzenia [idealnie w ciągu 6 godzin po nim, ale wykazano, że mogą to być nawet 24 godziny], jego obrazy nie będą cię prześladowały i wystąpią słabsze objawy zespołu stresu pourazowego”.

MAŁO ZNANY FAKT

Przeprowadziłem wywiady z dwiema osobami mającymi bliźniacze rodzeństwo: z Jane McGonigal i Caroline Paul (strona 536). Obie doświadczały w czasie rzeczywistym „niesamowitych przeżyć na odległość”: odczuwały doświadczenia rodzeństwa.

Polecane filmy dokumentalne

G4M3RS: A Documentary (można go znaleźć na YouTubie)
The King of Kong
TF: Drugi z tych filmów jest też ulubionym dokumentem Kevina Kelly’ego (strona 549).

Najczęściej darowane lub polecane książki

Finite and Infinite Games Jamesa Carse’a;
Suffering Is Optional Cheri Huber.
TF: Cheri prowadzi także podcast zatytułowany Open Air.

Najlepszy niedawny zakup za 100 dolarów?

Nosidełko dla dzieci BabyBjörn.

Czy są jakieś sentencje, którymi kierujesz się w życiu albo o których często rozmyślasz?

„»Każde użyteczne zdanie na temat przyszłości powinno na pierwszy rzut oka wydawać się absurdalne« Jima Datora. Ponadto »W przewidywaniu przyszłości znacznie lepiej mieć bujną wyobraźnię niż rację« Alvina Tofflera. Obaj są słynnymi futurologami. Przytoczone cytaty przypominają mi o tym, że pomysły, które mogą zmienić świat, większości osób wydadzą się absurdalne, a najbardziej pożyteczna praca, jaką mogę wykonać, polega na przesuwaniu granicy tego, co jest uważane za możliwe. Jeżeli większość uważa to, co robię, za rozsądne, moja praca nie jest wystarczająco kreatywna i innowacyjna!”

Które z twoich przekonań wydaje się ludziom szalone?

„To, że nigdy nie należy nikogo ani niczego publicznie krytykować, chyba że w grę wchodzą kwestie moralne lub etyczne. Każda negatywna uwaga może w najlepszym wypadku zepsuć komuś dzień, a w gorszym złamać komuś serce albo po prostu zmienić potencjalnego przyszłego sprzymierzeńca w kogoś, kto nigdy nie zapomni ci tego, że byłeś niemiły albo niesprawiedliwy. Dziś bardzo łatwo narzeka się na innych i krytykuje ich w mediach społecznościowych albo prześladuje się ludzi za wyimaginowane uchybienia. Nie robię takich rzeczy. Krytykowanie świata nie jest moją rolą i nie chciałabym zrazić do siebie przyszłych sprzymierzeńców”.

Malcolm Gladwell

Malcolm Gladwell (TW: @gladwell, gladwell.com) jest autorem pięciu książek notowanych na liście bestsellerów dziennika „New York Times”. Tygodnik „Time” uznał go za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób, a magazyn „Foreign Policy” zaliczył do najwybitniejszych myślicieli na świecie. W Punkcie przełomowym badał sposób rozprzestrzeniania się idei, w Błysku proces podejmowania decyzji, w Poza schematem przyjrzał się przyczynom sukcesu, a w ostatniej książce, zatytułowanej Dawid i Goliat, bada zalety słabych stron. W ramach swojego najnowszego przedsięwzięcia, czyli podcastu Revisionist History, Gladwell sprawdza, w jaki sposób upływ czasu zmienia i rozwija nasze rozumienie świata.

 Co jadłeś na śniadanie?

„Cappuccino i jedną trzecią croissanta. Uwielbiam croissanty, ale uważam, że rano należy jeść jak najmniej. […] To jedna z moich zasad”.

O herbacie lapsang souchong

„Niektórych ludzi odstrasza sam zapach. Nawet nie wierzą, że to herbata. Niedaleko mnie jest mała kawiarnia, do której często zaglądam o poranku. Można tam dostać tę herbatę. Podejrzewam, że jestem jedynym klientem, który ją zamawia”.

TF: Lapsang souchong ma bardzo silny aromat dymu i torfu. Jednemu z moich znajomych tak bardzo kojarzy się z whisky, że zaczął ją pić, żeby ograniczyć spożycie alkoholu.

W jaki sposób podejmujesz decyzję o tym, jak zacząć nowy rozdział lub książkę?

„To nie jest zadanie matematyczne z jednym prawidłowym rozwiązaniem. Kiedy rozumiesz, że masz do wyboru różne drogi, znika presja. Zwykle wypróbowuję kilka różnych początków. Ułatwieniem jest fakt, że raczej nie zaczynam pisania od początkowego fragmentu. Kiedy nie zaczynasz od początku, życie staje się o wiele łatwiejsze”.

TF: Wyszukaj w sieci frazę „5 great examples of in medias res”, żeby dowiedzieć się więcej na temat tego podejścia. In medias res znaczy po łacinie „w środek spraw” i oznacza technikę rozpoczynania opowieści (rozdziału, powieści, filmu, gry wideo czy czegokolwiek innego) od środka lub wręcza od końca narracji. Korzystałem z niej przy pisaniu wszystkich poprzednich książek.

JAK MALCOLM NAUCZYŁ SIĘ ZADAWAĆ PYTANIA

Jego ojciec, który jest matematykiem, nauczył Malcolma zadawania pytania za pytaniem:
„Mojemu ojcu nigdy nie brakowało intelektualnej pewności. […] Nigdy nie przeszło mu przez myśl, że świat mógłby go uznać za idiotę. Jest poza tym. Jeżeli czegoś nie rozumie, po prostu pyta. Nie przejmuje się, jeżeli pytanie brzmi naiwnie. Potrafi zadawać najbardziej oczywiste pytania bez żadnego zakłopotania. […] Zadaje więc całe mnóstwo »głupich« pytań z najlepszym znaczeniu tego słowa. Mówi: »Nie rozumiem. Wyjaśnij mi to«. Będzie zadawał pytania, dopóki czegoś nie pojmie, a ja dorastałem słuchając, jak robi to we wszystkich możliwych do wyobrażenia sytuacjach. [Gdyby mój ojciec spotkał Berniego Madoffa], nigdy nie zainwestowałby pieniędzy w jego piramidę, ponieważ najpierw sto razy powtórzyłby »Nie rozumiem, jak to działa«, mówiąc powolnym głosem nierozgarniętego człowieka. »Nie rozumiem, proszę pana. O co w tym chodzi?«”. (Zob. Alex Blumberg, strona 363).

Wzór do naśladowania dla Malcolma wśród osób występujących publicznie

„Niall Ferguson, ten historyk, wygłosił kiedyś najlepszy toast urodzinowy, jaki w życiu słyszałem. [Był] o niebo lepszy od wszystkiego, co wcześniej znałem. Na zupełnie innym poziomie”.

Jaka zła rada jest według ciebie często powtarzana publicznie?

„Najgorszą rzeczą, jaką robimy w Ameryce, udzielając rad, jest wywoływanie w młodych ludziach przerażenia na myśl o wyborze studiów. Wszystko, co mówimy licealistom o college’ach, zalicza się do kategorii złych rad. Kiedy posłuchasz, jak ciskam gromy na uczelnie [na blogu Revisionist History], zrozumiesz, że według mnie amerykański system college’ów powinien zostać wysadzony w powietrze i zbudowany od nowa. […] Czy to, czego się nauczyłem w ciągu dnia, jest tak inspirujące, że jestem gotów dyskutować o tym do pierwszej w nocy? I czy znajdzie się ktoś, kto zechce podjąć dyskusję i rzucić mi w niej wyzwanie? To wszystko. Reszta jest pozbawiona sensu”.

Timothy Ferriss Narzędzia tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych
tytuł oryginału: Tools of Titans: The Tactics, Routines, and Habits of Billionaires, Icons, and World-Class Performers
Copyright © 2017 by Timothy Ferriss
Copyright © for the polish edition by MT Biznes, Warsaw 2017

 

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Na tej stronie wykorzystujemy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach analitycznych oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania strony. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce. Zobacz więcej w Polityce Prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close