Sukces

Ten program rozwojowy pomoże Ci odkryć swoje talenty i wyznaczyć ścieżkę kariery

Ambitna matka, kreatywna aktywistka i dusza towarzystwa – co łączy te trzy zupełnie inne kobiety? Wszystkie wzięły udział w programie Uniwersytet Sukcesu i podzieliły się swoimi historiami rozwoju zawodowego. Sara Siwak, Katarzyna Budnik i Magda Puławska zgodnie twierdzą, że program organizowany przez Fundację Digital University odegrał kluczową rolę w odkrywaniu swoich talentów i wyznaczeniu dla siebie właściwej ścieżki kariery. Przekonajmy się, jakie wnioski możemy wyciągnąć z ich doświadczeń.
Magda Puławska

Droga do odkrycia siebie

Dla Sary Siwak, studentki zarządzania ze specjalizacją w marketingu, przełomem było odnalezienie swojej pasji – digital marketingu. Dzięki Uniwersytetowi Sukcesu poznała siebie od nowej strony, odkrywając talenty i umiejętności przydatne w obszarze UX designu i zarządzania projektami.

Warsztaty rozwojowe podczas campów rozpoczynających program były dla mnie przełomowe. To naprawdę niesamowite poznać siebie od podszewki. Odkrycie swoich mocnych stron pozwoliło mi ukierunkować się na konkretną drogę zawodową – wspomina Sara. Jak podkreśla, ważne jest podjęcie działania i zaufanie sobie, nawet gdy nie jesteśmy pewne swoich umiejętności.

Kasia od dłuższego czasu wiedziała, że świat IT jest tym, który chce eksplorować. Wielokrotnie próbowała nauki z darmowych kursów, które wymagały samodyscypliny. Niestety zapał szybko okazywał się słomianym. – Wiedziałam, że potrzebuję pomocy: wsparcia w zrozumieniu siebie, nakreśleniu dalszych kroków, specjalistycznej wiedzy i po prostu poczucia zaopiekowania. O Uniwersytecie Sukcesu dowiedziałam się przypadkowo. Mogę pokusić się o stwierdzenie, że to on odnalazł mnie. Ot w swoje sidła złapał mnie algorytm – na szczęście! – wspomina Kasia.

Magda zauważa, że próg wejścia do branży technologicznej jest znacznie wyższy dla tych, które mierzą się z wieloma wyzwaniami. Wtedy kluczowe okazują się te opcje, które nie generują dodatkowych barier, zwłaszcza finansowych – Wiele się mówi o kobietach w IT, ale realia nie dają szans komuś takiemu jak ja. Wychowywałam się w wielodzietnej rodzinie na post PGR-owskiej wsi. Szybko się usamodzielniłam i kształciłam, ale oprócz chęci i ambicji nie zawsze mamy możliwość finansowanie kursu czy spotkań z przedstawicielami firm technologicznych – tłumaczy Magda.

Pierwszy krok

Uczestniczki podkreślają, że najważniejsze jest to, aby zawalczyć o siebie i swoją przyszłość. – Dziewczynom, które wahają się przed rozpoczęciem rozwoju w IT, powiem krótko: warto podjąć wyzwanie i nie bać się nowych możliwości. Branża oferuje wiele perspektyw rozwoju zawodowego, a różnorodność opcji pozwala odnaleźć się niemal każdemu. Poszukiwanie na własną rękę wsparcia i mentorów, którzy mogą pomóc w zdobywaniu wiedzy i doświadczenia nie jest łatwe, dlatego korzystajcie z tej niepowtarzalnej szansy i spełniajcie się – zachęca Kasia.

Wtóruje jej Sara – Strach i niepewność są całkowicie normalne, ale myślę, że nie ma nic bardziej blokującego niż brak działania. Jesteśmy wystarczająco dobre i zaradne, żeby wejść do świata IT, tylko często w siebie nie wierzymy. Mówię: „Ustal cel i działaj”. Warto próbować nowych rzeczy, przełamywać strach. Mamy prawo nie wiedzieć czego chcemy w tej chwili. Odpowiedzi przyjdą z czasem – radzi.

Za udziałem w Uniwersytecie Sukcesu przemawia wiele innych argumentów. Program jest stale dostosowywany do tego, jakie wyzwania stawia przed młodymi osobami rynek pracy. Dlatego do VI edycji zaprojekowany został dodatkowy kurs, który dla części stypendystek może przerodzić w główną oś budowania umiejętności. Kursy przygotowujące do wykonywania wybranych zawodów IT, nadal są dostępne, ale będą uzupełnione o zagadnienia jak wykorzystać AI w danym obszarze. Ponadto pojawią się webinary, szkolenia i inne materiały dydaktyczne pozwalające na praktyczne wykorzystywanie sztucznej inteligencji w codziennej pracy, bez względu na branżę. Wszystko po to, aby stypendystki mogły wyróżnić się na tle konkurencji albo już teraz zdobyć kompetencje do wykonywania zawodów przyszłości, czyli takich, które dopiero pojawią się na rynku.  – Wiele sfer naszego życia już dawno przeniosło się do świata cyfrowego. Ktoś musi nad tym pracować, udoskonalać i tworzyć nowe rozwiązania. Dlaczego to nie miałabyś być Ty? Moja rada: jeśli uważasz, że jesteś zdolna do tego by spróbować w tej branży i jesteś konsekwentna- jesteś do tego kompetentna. Nie trać czasu i zrób pierwszy krok – radzi Magda.

Marzenia a wyzwania

Sytuacja Magdy Puławskiej pokazuje, że jeśli mamy wystarczająco dużo determinacji i odwagi, to niemal każda zmiana zawodowa jest możliwa. Pomimo obowiązków rodzicielskich, podjęła wyzwanie nauki w dziedzinie IT, a program Uniwersytet Sukcesu okazał się dla niej kluczowym wsparciem i źródłem inspiracji. – Od zawsze uwielbiałam się uczyć, szczególnie matematyki i języka polskiego. Jestem ambitna i pracowita, co przekładało się na wysokie wyniki zarówno w szkole jak i w pracy. Jednakże rok po ukończeniu szkoły w moim życiu zaszła istotna zmiana – zostałam mamą. To wydarzenie i jego dalsze konsekwencje były trudne, ale równocześnie stały się dla mnie siłą i motywacją do rozwoju oraz poszukiwania nowych możliwości – wspomina Magda. Uczestniczka zaznacza, że Uniwersytet Sukcesu jest unikatowy, a jego program skonstruowany tak, aby kompleksowo zadbać o rozwój stypendystek. Zapewnia wsparcie mentorów i doradców, wprowadza w ciekawy świat technologii i biznesu oraz rozwija zarówno kompetencje miękkie jak i praktyczne umiejętności programistyczne.

Katarzyna Budnik opowiada o swoim zamiłowaniu do sztuki i aktywności fizycznej, ale również o zaangażowaniu w działania społeczne, które dają jej ogromną satysfakcję. Dzięki Uniwersytetowi Sukcesu odnalazła drogę do IT, widząc w nim możliwość ciągłego rozwoju i realizacji swoich pasji zarówno artystycznych, jak i technicznych. – Moją osobowość i branżę IT łączy przede wszystkim potrzeba ciągłego rozwoju i zmian. Nie wyobrażam sobie życie bez wyznaczania kolejnych celów, poszerzania wiedzy, doświadczania. Fascynuje mnie dynamika rozwoju branży, możliwość eksploracji nowych technologii, wszechobecna logika, kreatywność, potrzeba ciągłego rozwiązywania problemów – mówi stypendystka.

Co dalej?

Uczestniczki zgodnie twierdzą, że udział w programie dał im wiele korzyści. Z ogromną motywacją, ale także zestawem kompetencji przyszłości, rysują ambitne plany na przyszłość – Planów mam wiele, staram się połączyć różne wizje. Natomiast dzięki programowi zrozumiałam, że mam wyjątkowe predyspozycje do pracy z ludźmi. Lubię również organizować pracę sobie i innym, dzielić zadania, ale też wpływać na rozwój swojego zespołu. Stawiałabym na Project Managera – mówi Sara.

Podkreślają, że ich kariera zawodowa po udziale w Uniwersytecie Sukcesu, ma zdecydowanie szersze horyzonty niż kiedyś. – Dzięki pracy wykonanej na wszystkich etapach projektu poznałam siebie i swoje predyspozycje, i nie boję się mierzyć wysoko. Wierzę, że zbierane krok po kroku doświadczenie, w przyszłości okaże się cenną wartością. Chcę wykorzystać szansę jaką otrzymałam i zamierzam rozwijać się w dziedzinie analizy danych. Zależy mi na tym, aby wspomagać procesy biznesowe organizacji, w szczególności wspierać przedsiębiorstwa poprzez współtworzenie programów ułatwiających im działalność i podejmowanie decyzji wewnętrznych – mówi Magda.

Stypendystki wiedzą, że praca w branży IT wymaga nastawienia na ciągły rozwój. Swoją karierę wyobrażają sobie jako dynamiczną i pełną wyzwań, w której będę mogły wykorzystywać różne umiejętności. – Moje plany na przyszłość obejmują rozwój w obszarze front-end developmentu oraz testowania oprogramowania, zdobycie doświadczenia praktycznego oraz pogłębianie wiedzy poprzez dalsze kształcenie. Mam nadzieję, że zarówno logiczna jak i artystyczna część mojej duszy odnajdą tu swoje miejsce. Przyznam, że gdzieś w głębi marzę by pomagać, kto wie, może kiedyś to dzięki mnie kolejne dziewczyny otrzymają szansę na lepszy start – mówi Kasia.

Historie Sary, Kasi i Magdy pokazują, że droga do sukcesu zawodowego nie zawsze jest prosta, ale z determinacją i odwagą do zmiany można osiągnąć swoje cele. Program Uniwersytet Sukcesu pomaga w zdobyciu umiejętności technicznych, ale również wspiera rozwój osobisty i odkrywanie pasji. Warto więc zainwestować w siebie i podejmować wyzwania, które przynoszą nie tylko satysfakcję zawodową, ale także osobiste spełnienie.

***

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminka objęła Patronatem program edukacyjny Uniwersytet Sukcesu. Zgłoszenia do VI edycji programu przyjmowane są do 14.05.2024 na stronie: https://uniwersytetsukcesu.com/