Uniwersytet Sukcesu

Uniwersytet Sukcesu: tu zaczyna się kariera kobiet w IT

Trwają tygodniowe warsztaty motywacyjno-rozwojowe w Warszawie, które inicjują 5. edycję ogólnopolskiego programu stypendialnego Uniwersytet Sukcesu. Od pięciu lat Fundacja Digital University zachęca młode kobiety do pracy w branży IT. Uczestniczki korzystają z kursów programowania i UX, wsparcia doradców HR i mentorów oraz płatnych staży. W tegorocznej edycji weźmie udział 40 młodych kobiet będących w trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej.

Uniwersytet Sukcesu to program przygotowany i realizowany przez Fundację Digital University od 2019 roku. Powstał, aby umożliwić karierę w IT wchodzącym w dorosłość dziewczynom z nieuprzywilejowanych środowisk, które nie mogą pozwolić sobie na studia czy kursy programistyczne. Program wspiera od pierwszej edycji firma Nationale-Nederlanden, która angażuje się nie tylko finansowo, ale również zachęca swoich pracowników do mentoringu i doradztwa HR.

Krok pierwszy: udział w Uniwersytecie Sukcesu

Do rozpoczynającej się 5. edycji zgłosiło się rekordowe 421 osób. Zespół Fundacji wyselekcjonował z tego grona 40, które przez najbliższe miesiące będą rozwijać swoje umiejętności. – Bardzo nas cieszy zainteresowanie programem, natomiast wybranie z tak dużej grupy wspaniałych kobiet tych, które zaprosimy do Uniwersytetu Sukcesu było ogromnym wyzwaniem. Podczas rozmów rekrutacyjnych mieliśmy okazję poznać kandydatki bliżej i przekonaliśmy się jak utalentowane i ambitne są to osoby. Mamy nadzieję, że dziewczyny, które nie zakwalifikowały się do tej edycji programu, uda nam się zaangażować w inne projekty – mówi Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University.

Na start programu Fundacja przygotowała intensywne warsztaty motywacyjno-rozwojowe, które wyposażą uczestniczki w wiedzę o rynku pracy, a także podniosą ich poczucie wartości i umocnią wiarę we własną sprawczość. Tydzień rozpoczyna się od spotkania integracyjnego oraz analizy talentów i mocnych stron. Uczestniczkom zostaną przybliżone aspekty prawne funkcjonowania na rynku pracy i w branży IT. Założycielka Fundacji Digital University Jowita Michalska opowie stypendystkom o kompetencjach przyszłości i konieczności ich rozwijania. – Chcemy wyposażyć te młode, zdolne kobiety w umiejętności niezbędne na obecnym i przyszłym rynku pracy. Umiejętności, które pozwolą im odnaleźć się w zmieniających się okolicznościach, ale też przygotują je na wyzwania jutra. Kompetencje przyszłości to zarówno twarda wiedza z zakresu programowania, jak i umiejętności miękkie, których posiadanie zwiększa szansę na sukces w każdej branży i zawodzie – komentuje ekspertka.

Przez kolejne miesiące uczestniczki będą pracować indywidualnie ze swoimi doradcami HR i mentorami. Jesienią rozpoczną kursy programowania, które zakończą się egzaminem i otrzymaniem certyfikatu. Poza pierwszym etapem, warsztatami stacjonarnymi, pozostałą część programu można realizować online z dowolnego miejsca w Polsce. W tej edycji uczestniczki będą korzystać ze specjalnej platformy edukacyjnej przygotowanej dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach funduszy EOG.

W dostarczeniu uczestniczkom wiedzy merytorycznej i dostępów do specjalistycznych kursów, wspierają Fundację partnerzy, w szczególności Partner Główny – Nationale-Nederlanden.  – Nie da się ukryć, że obecnie technologia to jeden z najważniejszych trendów na rynku, a cyfryzacja nieustannie przyspiesza. Praca w IT oferuje nieograniczone możliwości rozwoju, innowacji i kreatywności. Kariera w tej branży zapewnia stabilne zatrudnienie, ale również otwiera drzwi do globalnej społeczności ekspertów, którzy dzielą się wiedzą i inspirują nawzajem. Taka praca to szansa na ciągły rozwój, atrakcyjne zarobki i możliwość wpływania na światową społeczność. Jeśli interesuje Cię technologia to nie ma lepszego czasu, aby dołączyć do tej dynamicznej i fascynującej branży – mówi Ilona Zych, Senior HR Business Partner z Nationale-Nederlanden.

Krok drugi: kariera w IT

Pięć lat funkcjonowania programu pozwala na prześledzenie rozwoju zawodowego 348 kobiet. Część absolwentek znalazła pracę w IT w bardzo różnych branżach, zaczynając od finansowej, poprzez hotelarską i mediową, a na retail i gamingu kończąc. Wiele z nich pracuje jako programistki czy testerki, część zdecydowała się na studia technologiczne.

Tą właśnie ścieżką podąża Kinga, absolwentka 3. edycji programu, która ukończyła kierunek mechanika i budowa maszyn na Politechnice Warszawskiej.  – Bardzo się cieszę, że program jest kontynuowany, ponieważ wyciągnęłam z niego ogrom wiedzy – zarówno tej twardej i technicznej, ale też poznałam swoje mocne strony i dowiedziałam się jak pracować w zespole. Ukończyłam ścieżkę scrum master i pracuję w korporacji. Wiedzę z programu używam na co dzień w pracy, szczególnie przydaje mi się zwinne podejście do zadań, które wyniosłam z kursu. Planuję także zdanie egzaminu na scrum mastera. Udział w Uniwersytecie Sukcesu dał mi tyle mocy, że po jego zakończeniu wraz z zespołem start-upu pozyskaliśmy grant na pionową turbinę wiatrową. Zbudowaliśmy prototyp, a obecnie pracujemy nad rozwiązywaniem problemów i dalszymi ulepszeniami – opowiada absolwentka programu. 

V edycję programu wspierają: Nationale-Nederlanden, Fundacja Inter Cars, Fundacja Empiria i Wiedza, Havas Media Group, Elavon i Cisco, Poznań Smart CITY, a także Partnerzy wspierający: Gestalt Szkoła Psychoterapii, Lumina Learning, Kancelaria Prawna BWHS, Sukces Pisany Szminką, Cyber Women Community, Ekspertki Razem i Fundacja Edukacyjna Perspektywy, EPP Sp. z o.o. i Beyond.pl. Patronat honorowy nad programem objęli: Wojewoda Dolnośląski, Prezydent Wrocławia, Wojewoda Podlaski i Prezydent Białegostoku.

Uniwersytet Sukcesu