
Kursy z nowych technologii, warsztaty z psychologami, doradztwo zawodowe, warsztaty z podstaw prawa, cykl szkoleń miękkich, kolacje networkingowe i spotkania z mentorami największych firm w Polsce to główne pozycje programu drugiej edycji Uniwersytetu Sukcesu – ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ułatwiającego młodym kobietom w wieku 18-25 lat start zawodowy. Propozycja Fundacji Digital University skierowana jest przede wszystkim dla podopiecznych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych, ale także osób będących w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Najbardziej zmotywowane mają szansę na staże zawodowe, a nawet oferty pracy. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Szansa na dobry start
– Zainteresowanie I edycją przerosło nasze oczekiwania – zgłosiło się prawie 250 dziewczyn, a zakwalifikowało się 120 uczestniczek. To pokazuje, że skala potrzeb jest ogromna. Wierzymy, że każdy powinien mieć równe szansę na rozwój i edukację, a – jak pokazują badania – wychowankowie domów dziecka bardzo często po osiągnięciu pełnoletności są pozostawieni sami sobie i znacznie trudniej niż inne dzieci zdobywają wykształcenie. Przed I edycją wierzyliśmy, a po jej realizacji już jesteśmy przekonani, że Uniwersytet Sukcesu jest szansą i motywacją do rozpoczęcia nowego życia – mówi Jowita Michalska, Prezes Fundacji Digital University.
Projekt składa się z dwóch etapów
I ETAP to udział w Akademii Programistki i Akademii Digital Marketerki, tygodniowych turnusach organizowanych w 6 miastach: Trójmiasto, Białystok, Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław. Organizator zapewnia transport, nocleg i wyżywienie. Każdy turnus liczy 20 Uczestniczek.
W II ETAPIE 20 osób bierze udział w spotkaniach z mentorami z firm partnerskich i próbnych rozmowach rekrutacyjnych.
FINAŁ PROJEKTU to staże zawodowe w firmach partnerskich.
Warto się zaangażować
– Cieszymy się, że po raz drugi mamy możliwość być częścią projektu „Uniwersytet sukcesu”. Pierwsza edycja pokazała, że pozytywnie wpłynął on na wiele młodych kobiet, które muszą mierzyć się z trudnymi wyborami życiowymi. Chcemy w dalszym ciągu wpierać je w budowaniu umiejętności i kompetencji niezbędnych do wejścia na rynek pracy. Jesteśmy przekonani, że udział w programie wzmocni uczestniczki nie tylko w zakresie wiedzy o nowych technologiach, ale także przyniesie doświadczenie pomocne w rozwoju osobistym i zawodowym – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Nationale-Nederlanden.
Dzięki partnerom uczestniczki „Uniwersytetu Sukcesu” poznają, m.in. case studies różnych projektów, a także skorzystają z indywidualnych konsultacji z reprezentantami działów marketingu, IT, HR czy sprzedaży. Przy wsparciu mentorów, określą swoje predyspozycje i nauczą się jak dobrze przejść przez proces rekrutacyjny. Do tej pory udział w projekcie potwierdziły m.in. Nationale Nederlanden, Amazon, Dentsu Aegis Network, KMD Poland, Fundacja KIR na rzecz Rozwoju Cyfryzacji CYBERIUM, PURO Hotels, Kancelaria SSW Pragmatic Solutions, Szkoła Psychoterapii Gestalt i Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką.
– Jesteśmy dumni z Partnerów, którzy angażują się w nasz projekt. Jak sami przyznają – współpraca z nami to coś więcej niż logo czy finanse. To ludzie, którzy aktywnie angażują się w działania, dzielą się wiedzą, doświadczeniami i otwierają drzwi swojej organizacji. Ale też niejednokrotnie podkreślają, jak wiele mogą nauczyć się od samych uczestniczek projektu – podkreśla Elżbiera Wojciechowska, Dyrektor Programowy Fundacji Digital Uniwersity.
Realizacja projektu została oparta o badanie społeczne i raporty. Wynika z nich, że spośród próby blisko tysiąca wychowanków, którzy podjęli próbę usamodzielnienia, prawie ¼ korzystała ze świadczeń pomocy społecznej, a 31 proc. zarejestrowało się w powiatowych urzędach pracy. Jednocześnie 14 proc. przerwało proces usamodzielnienia. Raport NIK wykazał, że obecny system wsparcia oferuje jedynie doraźnie i minimalne wsparcie. Niezbędna jest pomoc chociażby w zdobywaniu kwalifikacji zawodowych i podjęciu zatrudnienia. Program „Uniwersytet Sukcesu” podejmuje próbę wyjścia naprzeciw tym potrzebom.
Aplikacje można przesyłać do 31 maja poprzez formularz na stronie www.uniwersytetsukcesu.com
Udział jest bezpłatny.
Informacji na temat rekrutacji i projektu udziela Ewa Konopko – project manager: ewa.konopko@digitaluniversity.pl
I etap: turnusy szkoleniowe:
29.06-03.07.2020 – Poznań
06-10.07.2020 – Białystok
13-17.07.2020 – Kraków
20-24.07.2020 – Warszawa
27-31.07.2020 – Trójmiasto
03-07.08.2020 – Wrocław
***
Organizator: Fundacja Digital University
Działa od 2014 r. Zajmuje się szeroko pojętą edukacją w zakresie nowych technologii oraz kapitału społecznego. Wspiera rozwój umiejętności i kompetencji cyfrowych zgodnie z najnowszymi światowymi trendami technologicznymi.
www.digitaluniversity.pl
Uniwersytet Sukcesu – edukacyjny program edukacji zawodowej skierowany do młodych dziewczyn, które wchodzą na rynek pracy, a także poszukują swojej drogi zawodowej i pasji. Program skupia się głównie na podopiecznych opuszczających domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz osobach pochodzących o niskim statusie ekonomicznym, trudnej sytuacji życiowej. Uczestniczki programu powinny mieć nie mniej niż 18 lat i nie więcej niż lat 25.
https://www.facebook.com/uniwersytetsukcesu/