Warsztaty z improwizacji

Warsztaty z improwizacji. 4 powody, dla których warto wziąć w nich udział

Dominika Jędrzejewska

Wiele osób po raz pierwszy stykając się z hasłem "improwizacja teatralna" nie bardzo wie jak temat "ugryźć". Jak się okazuje, to nie tylko komediowa sztuka sceniczna, polegająca na tym, że wszystko co dzieje się na scenie jest spontaniczne, a spektakl powstaje na żywo, często w interakcji z widownią, lecz także doskonałe narzędzie rozwoju osobistego i skuteczny sposób na pozbycie się nagromadzonego stresu.

Obecnie można już mówić o pewnej modzie, gdyż jak się okazuje warsztaty z improwizacji, co roku kończy nawet kilka tysięcy osób m.in. w warszawskiej Szkole Impro. Także coraz więcej firm i korporacji korzysta z tego narzędzia w celu integracji pracowników, rozwijania współpracy w grupie czy pobudzania ich kreatywności. Nie jest potrzebne specjalne doświadczenie sceniczne ani wyjątkowe talenty artystyczne, aby  z nich skorzystać.

W życiu, zarówno zawodowym jak i osobistym, musimy czasem improwizować, czy tego chcemy czy nie. Każdej z nas zdarzyło się mieć pustkę w głowie w momencie, gdy potrzebna była szybka riposta, która pojawiała się w końcu, ale zwykle za późno. Albo sytuacje, w których musimy współpracować z osobami, które skrajnie różnią się od nas i nie potrafimy znaleźć wspólnego języka. Dobra wiadomość jest taka, że umiejętność improwizacji możemy ćwiczyć.
Poniżej cztery najważniejsze korzyści jakie możemy osiągnąć obcując z improwizacją.

1. Obniża poziomu stresu

Bez względu na to, czy jesteśmy widzami spektaklu improwizowanego, sami w nim występujemy, czy bierzemy udział w warsztatach z improwizacji, możemy liczyć na niezmienny „efekt uboczny” jakim jest gigantyczna dawka śmiechu i pozytywnej energii płynąca z tej inteligentnej rozrywki. Bo w improwizacji komediowej nie chodzi o to by być śmiesznym, tylko żeby być prawdziwym i otwartym. Żarty i historie, które się pojawiają, są bardzo różne, czasem przyziemne, innym razem absurdalne i szalone. Natomiast zawsze mają w sobie mądrość i inteligencję, bazują na emocjach i doświadczeniach grających i opierają się na współpracy, wzajemnym szacunku i nie ocenianiu siebie nawzajem.

2. Poprawia umiejętności komunikacyjne w grupie

Improwizacja teatralna opiera się na takich wartościach jak praca zespołowa, szacunek dla drugiego człowieka i jego wyborów, empatia, otwartość. Oznacza to, że zarówno podczas spektakli jak i warsztatów główne akcenty padają na współpracę w grupie, zgadzania się ze sobą, wspieranie swoich propozycji i pomysłów, gotowości do spontanicznych zmian. Kiedy na scenie lub podczas odgrywania scenek na warsztatach jesteśmy ze swoim partnerem uczymy się zaufanie do siebie, jak grać do jednej bramki. Uczymy się aktywnego słuchania i wyostrzonej obserwacji, spontanicznych reakcji i odważnych wyborów.

3. Pomaga pokonać lęk przed wystąpieniami publicznymi

Ile razy zdarzyło Ci się na samą myśl o wystąpieniu publicznym lub chociażby prezentacji pomysłu przed grupą zlać się zimnym potem? Ile razy pomyślałaś: „To nie dla mnie, na pewno wszystko zapomnę, zatnę się, skompromituję”? Pomimo tego, że byłaś przygotowana merytorycznie i znasz się na tym, co robisz. Warsztaty z improwizacji poprzez różnego rodzaje gry i odgrywanie scenek, w przyjaznych warunkach uczą jak zaufać swoim pomysłom i kompetencjom, obniżając poziom lęku. Pomagają wyjść z kręgu własnych, często wyimaginowanych wyobrażeń. Zaangażować się w proces oraz wejść w owocną interakcje z publicznością czy audytorium, która może stać się naszym sprzymierzeńcem a nie zagrożeniem.

4. Uczy jak złapać dystans, docenić siebie i innych

Warsztaty z improwizacji są złotym środkiem pomiędzy standardową integracją a suchym szkoleniem z kompetencji miękkich. Dają możliwość spotkania z wieloma ciekawymi osobami i poznania ich sposobu postrzegania świata. Podstawą jest bycie w procesie i w żywym kontakcie z innymi uczestnikami. W atmosferze zabawy uczestnicy nabierają pewności siebie. Przełamują swoją nieśmiałość i inne bariery, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie i kontakty z innymi. Ćwiczenia i gry wykonywane na zajęciach można później wykorzystywać na co dzień. Choćby podczas spotkań towarzyskich lub w pracy, gdy np. nastąpił impas w pracy grupowej i trzeba uruchomić nową energię i kreatywność.

***
Zainteresował Cię temat improwizacji teatralnej? Zapraszamy na spektakle w wykonaniu najlepszych improwizatorów z USA, Australii, Niemiec i Polski na Warsaw Improv Festiwal, który odbędzie się 20-24 czerwca w Warszawie.

Więcej informacji: http://festival.warsawimprov.pl/ oraz https://www.facebook.com/WarsawImprovFestival/

Więcej o warsztatach z improwizacji w Szkole Impro dowiesz się: https://www.facebook.com/SzkolaImpro/