Karta pacjenta (Foto. Canva Pro)

Weź się zbadaj! Cytologia może uratować życie

Dagny Kurdwanowska

Biżuteria może być po prostu modnym lub eleganckim dodatkiem. Ale ta bransoletka służy nie tylko ozdobie. Jej rola jest znacznie ważniejsza, bo przypomina o tym, by regularnie się badać. Niezapominajka została stworzona przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości po to, byś już nigdy nie zapomniała o cytologii.

Cytologia to proste badania, dzięki któremu można szybko zdiagnozować lub wykluczyć poważne choroby, m.in. raka szyjki macicy. W Polsce każdego dnia 10 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 z nich umiera. Dzieje się tak, dlatego, że niestety wciąż niewiele kobiet wie, że rakowi szyjki macicy można zapobiegać w prosty, skuteczny, nieinwazyjny i tani sposób – właśnie poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych.

Dobra wiadomość jest taka, że świadomość w Polsce wciąż wzrasta. Kwiat Kobiecości, we współpracy z agencją badawczą IQS, zrealizował kolejne badania społeczne, mające zdiagnozować poziom świadomości zasad profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce. Tym razem badaniem zostały objęte kobiety w tzw. okresie okołoporodowym, to jest matki dzieci do 1 r.ż., kobiety w ciąży oraz kobiety planujące zajście w ciążę w ciągu najbliższych 12 m-cy. Podobnie jak wśród ogółu Polek, cytologia jest bardzo popularnym badaniem i świadomość jej znaczenia dla profilaktyki raka szyjki macicy jest bardzo wysoka (86%).

Jak często robić cytologię?

Większość z nas robi cytologię przynajmniej raz na dwa lata, wiele kobiet raz w roku. Jak pokazały badania problemem jest to, kiedy zaczynamy robić to badania – dla prawie 40% kobiet momentem na pierwsza cytologię jest dopiero ciąża. Wówczas kobiety w ogóle badają się bardziej regularnie. A co z tymi, które nie są w ciąży i natłoku codziennych zajęć zapominają zadbać o siebie? Dla nich właśnie jest Niezapominajka.

PRZECZYTAJ TAKŻE: To nawyk, który może uratować życie

Kwiat niezapominajki, który został symbolem Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości w postaci zawieszki zdobi specjalnie zaprojektowaną z tej okazji bransoletkę. Dzięki niej każda kobieta może zostać Ambasadorką Kwiatu Kobiecości, zachęcając bliskie sobie kobiety (mamę, córkę, siostrę czy przyjaciółkę), aby w trosce o własne zdrowie pamiętały lub też nie zapominały o wykonywaniu regularnych badań ginekologicznych. Bransoletkę można nabyć na stronie www.kwiatkobiecosci.pl/bransoletka. Fundusze pozyskane ze sprzedaży bransoletek zostaną przeznaczone na realizacje działań statutowych Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.

– Sama żyję dzięki temu, że robiłam cytologię regularnie. Cytologia naprawdę może uratować życie każdej z nas, a jeszcze wiele kobiet nie jest tego świadoma – według badań IQS z którym współpracujemy wynika, że tylko 37% kobiet robi cytologię raz na rok – chcę to zmienić! Dlatego też, jako Kwiat Kobiecości ruszam z kolejną już edycją kampanii Piękna bo Zdrowa – tłumaczy Ida Karpińska.

Weź się zbadaj #cytologiczne – kampania społeczna

Na początku lutego rozpoczęła się IX edycja kampanii społecznej „Piękna, bo zdrowa” pod hasłem „Weź się zbadaj! #cytologiczne”. Dzięki wsparciu Centrum Medycznego Polmed oraz Centrum Badań DNA każda kobiety mogły wykonać w cytobusie bezpłatne badanie cytologiczne oraz badanie w kierunku obecności genotypów 16 i 18 wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Przebadało się dzięki temu ponad 600 kobiet.

W ramach kampanii dostępnych jest 5000 zaproszeń na bezpłatną cytologię w placówkach Centrów Medycznych Polmed. Zaproszenie ważne jest do 30.04.2018 lub do wyczerpania puli. Adresy placówek i regulamin można znaleźć na stronie www.cytologiczne.pl.

Przeczytaj także