– Kluczem do obecno艣ci kobiet na wysokich stanowiskach jest dobrze zaplanowana sukcesja. I to nie tylko na poziomie Zarz膮d – 1, ale jeszcze ni偶ej. Bo je艣li tam te偶 nie ma kobiet, to bardzo trudno potem promowa膰 awans od razu o dwa lub trzy szczeble wy偶ej – m贸wi艂 S艂awomir S. Sikora, prezes Citi Handlowy i laureat nagrody Male Champion of Change w konkursie Bizneswoman Roku. – Wa偶ne s膮 konkretne dzia艂ania, kt贸re podejmujemy na co dzie艅. W Citi ka偶dego roku pytamy kobiety, co pomog艂oby im w aktywizacji zawodowej. Nie b臋dzie zaskoczeniem, gdy powiem, 偶e kobiety bardzo doceniaj膮 elastyczny czas pracy. To jeden z element贸w, kt贸ry pomaga kobietom wr贸ci膰 do pracy. To tak偶e spos贸b na to, by d艂u偶ej aktywne zawodowo by艂y osoby w wieku emerytalnym – dodawa艂.
– Ju偶 sam fakt 艣wiadomo艣ci istnienia stereotyp贸w jest krokiem naprz贸d. Warto m贸wi膰 o potrzebie wp艂ywania na sytuacje, kt贸re mog膮 by膰 konsekwencj膮 tych stereotyp贸w. Nie mo偶na stosowa膰 jednakowego podej艣cia do wszystkich. Wa偶ne jest zrozumienie indywidualnych potrzeb. Bo m贸wimy przecie偶 o tym, 偶eby ka偶dy, niezale偶nie od p艂ci, mia艂 wyb贸r. Ten wyb贸r mo偶e dotyczy膰 kobiety, kt贸ra chce by膰 aktywna zawodowo, ale r贸偶nie dobrze mo偶e dotyczy膰 m臋偶czyzny, kt贸ry chce zosta膰 w domu z dzieckiem – podkre艣la艂a Ww rozmowie Agnieszka Pocztowska, Dyrektor Generalna Centrum Operacji Biznesowych Shell w Krakowie i cz艂onkini Jury konkursu Sukces Pisany Szmink膮 Bizneswoman Roku.
– To potwierdza konieczno艣膰 edukacji zar贸wno w艣r贸d m臋偶czyzn, jak i w艣r贸d kobiet. Wiele os贸b uwa偶a, 偶e dzia艂ania na rzecz kobiet kobiet zak艂adaj膮 komunikacj臋 wy艂膮cznie z kobietami. Tak nie jest. 呕yjemy w 艣rodowisku, w kt贸rym tak偶e m臋偶czy藕ni potrzebuj膮 wyj艣cia z mniej lub bardziej u艣wiadomionych uprzedze艅 i stereotyp贸w wobec kobiet – podsumowywa艂 S艂awomir S. Sikora.