Wiedza Nie Ma Płci

Wiedza nie ma płci 

Edycja 2022

Sukces pierwszej edycji kampanii Wiedza Nie Ma Płci pokazał, jak ważne jest wzmacnianie pozycji kobiet w debacie publicznej i zmniejszanie dysproporcji w obecności ekspertek w mediach. Badania z maja 2021 roku pokazują, że w programach publicystycznych i informacyjnych ponad 70 proc. zapraszanych specjalistów stanowią mężczyźni. Niestety, te proporcje zmieniają się nieznacznie na przestrzeni lat – chcemy to zmienić! Gorąco komentowane debaty #WiedzaNieMaPłci z udziałem top menedżerek i kobiet biznesu obejrzało niemal trzy miliony użytkowników.

W drugiej odsłonie kampanii Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką w ramach Klubu Champions of Change, Wiedza Nie Ma Płci, Olga Kozierowska i zaproszone przez nią ekspertki skupiają się na tym, jak odkryć i wykorzystać swoje talenty, zoptymalizować pracę zdalną i wykorzystać możliwości, jakie daje nam automatyzacja w biznesie. Uczestniczki debat rozmawiają też o stereotypach, którym często ulegamy zupełnie nieświadomie, oraz wychowywaniu dzieci w taki sposób, by ich od nas nie przejmowały. Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i inicjatorka Klubu Champions of Change, zaprosiła do rozmowy piętnaście specjalistek, których wiedza pomoże nam odnaleźć się w obecnej rzeczywistości. Prowadzącym trzech spotkań jest dziennikarz Jarosław Kuźniar. Na pierwszą z pięciu debat zapraszamy już 17 stycznia! 

Wiedza Nie Ma Płci - Główna grafika

Debaty w edycji 2022

17.01.2022

Temat debaty:
Nieświadome stereotypy w wychowaniu dziewczynek

Wiedza nie ma płci, a jednak najczęściej na tematy, również te dotyczące bezpośrednio kobiet, wypowiadają się sami mężczyźni.
Dlaczego tak się dzieje? Jaki wpływ na taki stan rzeczy mają stereotypy, którym nieświadomie ulegamy? Dlaczego kobiety wciąż mają mniej czasu dla siebie niż mężczyźni?

Ekspertki w debacie:
Marta Życińska, Mastercard,
Katarzyna Zawodzińska, Ekaterra,
Joanna Łukiewicz, NatWest.

20.01.2022

Temat debaty:
Automatyzacja w biznesie

Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, kosmiczne technologie wykorzystywane na co dzień – to, co dawniej wydawało się futurystyczną i bardzo kosztowną mrzonką, dziś używane jest powszechnie. Bez obaw korzystamy z takich rozwiązań jak urządzenia do pomiaru glukozy czy coraz popularniejszych domowych stetoskopów.
Jak automatyzacja wpływa na zatrudnienie?
Jak odnaleźć się w świecie, w którym naszym kolegą z pracy jest robot?

Ekspertki w debacie:
Agnieszka Pietrzak, Huawei,
Magda Kotowska-Gawrylczyk, NatWest
NatWest Marta Tylek, Accenture.

07.02.2022

Temat debaty:
Praca zdalna kontra hybrydowa

Jeszcze dwa lata temu praca zdalna nie była oczywistością, a firmy, które ją wprowadzały, chwalono za innowacyjność. Kiedy na początku pandemii koronawirusa musieliśmy gwałtownie przejść na model zdalny albo hybrydowy, okazało się, że musimy też zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.
Jak nie „zapomnieć” o pracownikach, których fizycznie nie ma w biurze?
Jak nie faworyzować tych, z którymi widzimy się na co dzień w korporacyjnej kuchni?

Ekspertki w debacie:
Agnieszka Pocztowska, Shell Polska,
Karolina Gębura-Nowak, Philip Morris,
Agnieszka Mitoraj, Deloitte.

10.02.2022

Temat debaty:
AI. Jak stereotypy kształtują sztuczną inteligencję i co z tym zrobić?

Czy wiecie, że niektóre bezpłatne serwisy tłumaczeniowe tłumaczą stanowisko kanclerza Niemiec Olafa Scholza jako „pani kanclerz” albo „kanclerka”? Dzieje się tak dlatego, że od lat na stanowisku kanclerza nie było mężczyzny i wszystkie frazy w korpusie językowym, z którego korzystają te serwisy, odnoszą się do „Kanzlerin Angela Merkel”.

To tylko jeden przykład tego, jak stronnicza może być sztuczna inteligencja. Zazwyczaj jednak to kobiety są przez nią dyskryminowane. Za każdą maszyną stoi człowiek, który „uczy” ją działania i przekłada na nią swoje uprzedzenia. Jak temu zaradzić?

Ekspertki w debacie:
Agnieszka Piechocka, SAS,
Magdalena Kasiewicz, Microsoft Polska,
Żaneta Łucka-Tomczyk, Orange

 

14.02.2022

Temat debaty:
Jak wykorzystać talenty i pozbyć się uprzedzeń?

Środowisko pracy, środowisko biznesowe potrzebuje różnorodności. Czy Polska jest gotowa, by podążać za globalnym trendem? Piąty odcinek debaty porusza właśnie tę, szalenie aktualną, kwestię. Różnorodność w biznesie to nie tylko wyrównywanie szans. To przede wszystkim lepiej prosperujący zespół, bo poszerzają się horyzonty, wzrasta kreatywność i innowacyjność.

Ekspertki w debacie:
Iwona Dudzińska, Citi w Polsce,
Małgorzata Petru, Bank BNP Paribas.

Debaty w edycji 2021

09.03.2021
Czym jest sukces w świecie po pandemii?

Pandemia zmieniła nasze rozumienie biznesu, sukcesu, strategię stawiania nowych celów. Nagle przeorganizowała rzeczywistość wokół nas. Jak więc dzisiaj nazwiemy sukces? Jak go mierzyć i jak do niego dążyć, pomimo przeszkód? 

Uczestniczki:
Anna Kowalska | Philip Morris
Kamila Kaliszyk | Mastercard
Agnieszka Żak | NatWest

16.03.2021 
Czy COVID-19 napędza technologię 4.0?

Jeszcze rok temu technologie 4.0. wkraczały w naszą rzeczywistość stopniowo i ostrożnie. Pandemia sprawiła, że nabrały niesamowitej prędkości. Dzisiaj biznes online, roboty, sztuczna inteligencja i dane w chmurze to coś, co napędza nowe biznesy. 

Uczestniczki:
Magda Kotowska-Gawrylczyk | NatWest
Katarzyna Majewska | Citi Handlowy
Magdalena Gwiaździńska | Microsoft

23.03.2021
Przedsiębiorca postpandemiczny

Jaki będzie przedsiębiorca postpandemiczny? Z jakich narzędzi będzie korzystał? Jak zabezpieczy się przed światowym kryzysem?

Uczestniczki:
Izabela Jamka | Shell
Katarzyna Zawodzińska | Unilever
Katarzyna Gawlik | Deloitte

30.03.2021
Sprawiedliwie nie znaczy po równo

Na czym polega zjawisko włączania (Inclusion)? Czym są przywileje na rynku pracy, jakie są zależności pomiędzy równością w biznesie, a równością w domu i dlaczego sprawiedliwie nie zawsze znaczy po równo?

Uczestniczki:
Kinga Zacharjasz | Bank BNP Paribas
Marta Stasik | MARS
Agnieszka Kozar | Philip Morris

06.04.2021
Świat po COVID19

Debata Fire Chat o tym, jaki będzie świat po pandemii, czym charakteryzuje się współczesne przywództwo i jak budować stabilność finansową w niestabilnych czasach. 

Uczestniczki:
Iva Georgijew | Deloitte
Anita Rogalska | Philip Morris
Kamila Kaliszyk | Mastercard
Karolina Białobrzewska | MARS
Ela Bonda | NatWest
Elżbieta Budzyńska | Unilever
Natalia Bożek | Citi Handlowy
Barbara Stęchły | Bank BNP Paribas
Agnieszka Zarzycka | Microsoft

dowiedz się więcej