Rafał Nawłoka, DPD Polska

Wielu konsumentów sceptycznych wobec e-commerce zmieniło swoje nastawienie w pandemii

Magda Mikos

Wybuch pandemii koronawirusa z niespotykaną siłą uderzył w wiele branż. Część z nich osłabił, a część oszczędził. Jedną z tych, które zanotowały wzrost zainteresowania jest branża kurierska. Wszystko przez to, że przez ubiegłoroczny lockdown oraz strach związany z COVID-19 Polacy masowo zaczęli robić zakupy w sieci. O tym, jak dostosować się do trudnych czasów, jak zmieniło się podejście konsumentów do kurierów oraz w jaki sposób firmie udało się zachować ciągłość operacji logistycznych rozmawiamy z Rafałem Nawłoką, Prezesem Zarządu DPD Polska.

Czy wybuch pandemii koronawirusa znacząco wpłynął na branżę, w której działacie? Co się zmieniło?

Pandemia zaskoczyła wszystkich, jednak jako doświadczona firma kurierska potrafiliśmy dostosować się do nowych wymagań i umożliwić konsumentom korzystanie z naszych usług zgodnie z niezbędnymi wymogami sanitarnymi. Niemal z marszu zmodyfikowaliśmy procedury i uprościliśmy proces doręczenia, aby – jeśli to możliwe – konsument mógł odebrać przesyłkę bez podpisu, z zachowaniem dystansu społecznego. Już od prawie roku kurierzy w barwach DPD wykonują swoją prace w rygorze epidemicznym, który ma zminimalizować ryzyko zdrowotne wszystkim uczestnikom procesu doręczenia. 

Społeczna izolacja spowodowała zmianę modelu konsumpcji. Wielu nabywców, którzy dotychczas ostrożnie podchodzili do kwestii zakupów w sieci, dostrzegło wygodę i bezpieczeństwo tego sposobu zaopatrywania się w niezbędne artykuły. Nastąpiło zwiększenie zainteresowania zamawianiem on-line produktów, które dotychczas nabywane były głównie w zwykłych sklepach, w tym artykuły spożywcze. Według raportu Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia „Wpływ COVID-19 na rynek FMCG” w początkowych trzech miesiącach tego roku z 15% do 24% wzrósł odsetek gospodarstw domowych, które choć raz kupiły dobra szybko zbywalne przez Internet. Strategia DPD Polska obejmuje więc rozwój oferty alternatywnej dostosowanej do aktualnych potrzeb rynku, czego dobrym przykładem jest wprowadzona w minionym roku usługa DPD Food umożliwiająca dostarczanie żywności w kontrolowanej temperaturze.

Pandemia zmieniła także nieco nastawienie do kurierów. Konsumenci lepiej rozumieją tę pracę i doceniają codzienny wysiłek osób, od których w dużym stopniu zależy zaopatrzenie w niezbędne do życia artykuły.

Więcej przesyłek w sieci to zdecydowanie bardziej wyraźna obecność marki DPD w życiu konsumentów. To było duże wyzwanie?

W czasie pandemii firmy kurierskie występują w szczególnej roli – zapewniają łączność między konsumentami a dostawcami dóbr i usług. Niemal z dnia na dzień stanęliśmy w obliczu wyzwań związanych z koniecznością zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom procesu doręczenia i utrzymania płynności operacji mimo zwiększonej liczby przesyłek w naszej sieci. Wiosną konsumenci intensywnie zaopatrywali się w konieczne do życia produkty oraz w sprzęt IT nieodzowny w pracy i nauce na odległość.

Jak udało się Wam usprawnić wewnętrzne procesy operacyjne?  

Nowa sytuacja wymagała od nas szybkich działań. Mobilizację operacyjną stosujemy co roku w ostatnim kwartale, przygotowując się do szczytu świątecznego. W tym roku weszliśmy w nadzwyczajne procedury już w marcu i właściwie utrzymywaliśmy je do końca grudnia. Jako międzynarodowa grupa logistyczna pierwsze procedury bezpieczeństwa wprowadziliśmy wraz z pierwszymi przypadkami koronawirusa w Europie, czyli w Polsce już w połowie lutego. W marcu uprościliśmy procedury, aby doręczenia odbywały się w miarę możliwości bez podpisu pod drzwi lub w przypadku przesyłek „do rąk własnych”, z wykorzystaniem jednorazowego kodu PIN. Te rozwiązania nie tylko wzmocniły bezpieczeństwo doręczenia, ale także pozwoliły zoptymalizować tzw. „ostatnią milę”.

Sprawność obsługi paczek to przede wszystkim efekt długofalowej strategii rozwoju firmy. DPD Polska na bieżąco modernizuje infrastrukturę i zwiększa flotę pojazdów. Stawia na decentralizacje procesów przez otwieranie kolejnych obiektów, co pozwala skrócić trasy przejazdów LNH. Istotnym elementem tego modelu logistycznego jest otwarta tej jesieni sortownia w Rudzie Śląskiej, która docelowo będzie obsługiwała do 300 tys. paczek na dobę, optymalizując procesy obsługi przesyłek z południowej części Polski.

Dzięki umiejętności szybkiego reagowania na kryzys udało nam się zachować ciągłość operacji logistycznych. Okazaliśmy się więc wsparciem także dla naszych partnerów, którymi są sklepy internetowe oraz stacjonarne. Zapewniliśmy im dostęp do sprawnych i bezpiecznych usług kurierskich, co pomogło im zachować ciągłość biznesową i zadowolić klientów.

Jak e-commerce będzie się rozwijał w 2021 roku? Co to dla Was to oznacza?

Rozwój e-handlu zależny jest od sytuacji epidemicznej w kraju, kondycji gospodarki oraz nastrojów konsumenckich. Na bazie doświadczeń z ubiegłego roku, a także analiz i obserwacji rynku można spodziewać się dalszych wzrostów tego sektora. Już dziś zauważamy, że wielu konsumentów, dotychczas sceptycznych wobec e-commerce, chętnie kieruje się w jego stronę. Wygoda, elastyczność, a przede wszystkim bezpieczeństwo przyciągają nabywców, którzy w czasie pandemii nie mogą swobodnie korzystać z usług sklepów stacjonarnych. W naturalny sposób stają się oni coraz większą i bardziej zróżnicowaną grupą. Zarówno platformy e-commerce, jak i firmy kurierskie będą musiały wykazać się więc indywidualnym podejściem, dzięki czemu spełnią ich rosnące i jednocześnie coraz bardziej różnorodne oczekiwania. Branża z pewnością nie ustąpi w tworzeniu kolejnych innowacji, takich jak sieci punktów nadań i odbiorów umożliwiających elastyczne nadania i odbiory czy narzędzia służące do samodzielnego zarządzania doręczeniem. DPD Polska daje konsumentom dostęp do sieci ponad 3000 punktów nadań i odbiorów DPD Pickup w tym automatów paczkowych, punktów w niektórych sieciach handlowych oraz DPD Pickup Oddziałów Miejskich, w których można wygodnie nadać, odebrać lub zwrócić zamówienie. Zachęca także do korzystania w aplikacji mojapaczka.dpd.com.pl, która ułatwia kontakt z kurierem i pozwala ustalić z nim termin doręczenia oraz komfortową formę dostawy.

Zwracamy jednak uwagę, że wzrost popytu na e-commerce nie zależy przecież tylko od atrakcyjności towaru w sklepach internetowych, ale od nastrojów konsumenckich i przede wszystkim zasobności ich portfeli. Popularność z pewnością zyskają te platformy sprzedażowe, które proponują przystępne ceny, oferują zniżki i promocje.

Nowa rzeczywistość nie zmieniła oczekiwań konsumentów względem minimalizowania wpływu  e-commerce na środowisko naturalne, które wyrazili w ubiegłorocznej edycji cyklicznego raportu DPDgroup Barometr E-shopper. Przedstawiciele platform sprzedażowych, a także branży kurierskiej w swojej strategii rozwoju muszą uwzględniać rozwiązania mające ograniczyć emisję dwutlenku węgla. DPDgroup, której częścią jest DPD Polska, podejmuje od 2013 r. działania redukujące wpływ  e-commerce na ekosystem i komfort lokalnych społeczności. We wrześniu 2020 r. Grupa zobowiązała się do 2025 znacząco obniżyć ślad węglowy doręczeń w wybranych europejskich miastach. DPD Polska w tym roku planuje więc dalsze inwestowanie w niskoemisyjną flotę pojazdów, rozwój nowego modelu logistycznego pozwalającego skrócić trasy przejazdów, czy zagęszczanie sieci DPD Pickup Oddziałów Miejskich, których kurierzy doręczają paczki w sposób przyjazny mieszkańcom miast (np. rowerami, rowerami cargo czy pieszo).

Dziś trudno nam jednoznacznie ocenić, co przyniesie nam ten rok. Wiele zależy od sytuacji makroekonomicznej w Polsce i na świecie i związanych z nimi nastrojów konsumenckich. W obliczu niewygasającej pandemii koronawirusa będziemy stawiać przede wszystkim na bezpieczeństwo doręczeń. Na bieżąco wyposażamy naszych kurierów w środki ochrony osobistej, nadal wykorzystujemy wprowadzone w jej wyniku usprawnienia, w tym procedurę doręczenia „pod drzwi”, a w przypadku przesyłek „do rąk własnych”, z wykorzystaniem unikalnego kodu PIN. Modyfikacje zyskały uznanie konsumentów i najprawdopodobniej pozostaną w standardzie jako sensowne usprawnienia.

Konkurs Bizneswoman Roku Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką systematycznie wspieracie już od lat. Wspieranie kobiet jest ważne dla filozofii Waszej marki?

Jako odpowiedzialny pracodawca zapewniamy niedyskryminujące, wolne od stereotypów środowisko zawodowe. Wspieranie kobiet na rynku pracy wpisuje się w naszą politykę równości, która stanowi podstawę strategii zrównoważonego rozwoju w DPD Polska i DPDgroup. Naszym celem jest zapewnienie kobietom i mężczyznom przyjaznych warunków do wykonywania działań zawodowych oraz równych szans rozwoju swoich kompetencji i zdobywania kolejnych szczebli kariery.

Choć środowisko pracy w firmach logistycznych przez wielu postrzegane jest jako męskie, to właśnie panie zajmują w nich wysokie stanowiska menedżerskie. W tej branży liczy się przede wszystkim profesjonalizm, decyzyjność, odpowiedzialność, a także empatia i umiejętność trafnej oceny sytuacji. Dzięki tym cechom kobiety doskonale odnajdują się w roli menedżerek i liderek.

Cieszymy się, że jako partner Konkursu Bizneswoman Roku możemy inspirować i motywować kobiety do osiągania kolejnych sukcesów zawodowych. 

Działasz na rzecz potrzebujących? A możesz znasz kobietę, która aktywnie działa społecznie? Zgłoś się lub nominuj w XII edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku. Udział w konkursie jest bezpłatny. Więcej informacji na www.bizneswomanroku.pl

Bizneswoman Roku 2020

Organizator: Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką
Partner strategiczny: Mastercard
Partner edukacyjny: Microsoft
Partnerzy kategorii: BNP Paribas, DPD Polska, Google Cloud, Henkel Polska, HUAWEI, IGT Poland, Skanska
Partner merytoryczny: Accenture
Partnerzy konkursu: CCC, emba@UW, Vital Voices, Humanites, Perspektywy, Humanites, Perspektywy Women in Tech, ABSL
Patronat Honorowy Konkursu: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy
Patroni medialni: TVN Grupa Discovery, Polska Press Grupa, Onet, Forbes Women, Uroda Życia, Wysokie Obcasy, Wysokie Obcasy Praca, MamStartUp, Imperium Kobiet, Law Business Quality, Polska Times