Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Wolność, równość, wątpliwość

Wolność, równość, wątpliwość

Karol Modzelewski, Janina Ochojska, Henryka Bochniarz, Dorota Wellman, Marcin Król w głośnych i mocnych rozmowach z Grzegorzem Sroczyńskim.

Zazwyczaj nie zgadzam się z Grzegorzem Sroczyńskim, ale zawsze uważnie czytam jego teksty. Dlaczego? Ta książka jest odpowiedzią. Sroczyński od dłuższego czasu kwestionuje większość z tego, w co wierzę – że świat idzie do przodu, że wszystko rozwija się w dobrym kierunku. A im bardziej ja jestem optymistką, tym bardziej Sroczyński snuje gorzką wizję przyszłości. Ja ciągle miewam złudzenia, Sroczyński już się ich pozbył. Ale nawet, kiedy wkurzam się, czytając jego teksty i toczę z nim w głowie długie polemiki, czytam je bardzo uważnie. Być może dlatego, że mamy wspólnego idola, którym jest historyk i intelektualista Tony Judt. A może dlatego, że Sroczyński, w swoim zwątpieniu zadaje coraz ciekawsze pytania nie tylko o teraźniejszość, ale także o przyszłość. Ta książka jest tego najlepszym przykładem.

Świat się chwieje to zbiór rozmów z ważnymi postaciami polskiego życia publicznego – intelektualistami, ekonomistami, biznesmenkami, działaczami społecznymi, dziennikarzami. Jest wśród nich prof. Karol Modzelewski, Jak Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz, Janina Ochojska, Sławomir Sierakowski, Marcin Król, Dorota Wellman. Rozmowy zostały podzielone tematycznie, a odpowiadają im kolejno rewolucyjne hasła: WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, BRATERSTWO. Wiele z tych rozmów, które powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat wzbudziło kontrowersje, stawały się zaczątkiem debat, były szeroko komentowane (pamiętne rozmowy z Marcinem Królem i Henryką Bochniarz). Przyniosły także dziennikarzowi “Gazety Wyborczej” prestiżowe nagrody: im. Barbary Łopieńskiej, im. Andrzeja Wojciechowskiego oraz Grand Press.

Zebrane w jednej książce zaczynają się układać w spójną narrację, w której dominują niepokój, zwątpienie, wątpliwości, ale i rodzaj kontestacji, który powoduje, że Sroczyński choć zadaje proste pytania, nie przyjmuje prostych lub zbyt powierzchownych odpowiedzi. Świat się chwieje to w pierwszej kolejności zbiór arcyciekawych i mocnych rozmów z ludźmi, którzy w przeciwieństwie do rozcelebrytyzowanej większości mają coś do powiedzenia. To także dziennikarski manifest samego Grzegorza Sroczyńskiego, które zamyka się w zdaniu „Trzeba starać się być wiernym własnemu systemowi wartości, ale nie warto – na siłę – poglądom”. Kwestionując to, co inni przyjmują za pewnik, stawia coraz to nowe pytania, rozbudzając ciekawość swoją, rozmówcy i czytelników.

***

Grzegorz Sroczyński, Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej, wyd. Agora, Warszawa 2015

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
  • 127855-swiat-sie-chwieje-grzegorz-sroczynski-1

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij