Wsparcie online dla obywateli Ukrainy

Wsparcie dla obywateli Ukrainy. Najważniejsze informacje

Jak przekroczyć granicę? Jak podróżować? Jak poszukiwać pracy? Wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu.

Pobyt na terenie Polski

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

Gdzie poszukiwać aktualnych informacji?

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl. Można także skorzystać z infolinii: +48 47 721 75 75.

Jak przekraczać granicę?

Szczegółowe zasad przekraczania granicy, skontaktuj się ze Strażą Graniczną: +48 82 568 51 19.

Infolinia dla obywateli polskich oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.

Infolinia policji (sprawy bezpieczeństwa oraz osób zaginionych): +48 47 721 23 07.

Jak podróżować?

Obywatele Ukrainy mogą odbywać nieodpłatne przejazdy w klasie 2 pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC w komunikacji krajowej. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Bezpłatne przejazdy wprowadzają także inni przewoźnicy.

Dowiedz się więcej tutaj!

Infolinia PKP Intercity – w języku ukraińskim:

  • +48 22 473 00 86  – Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora.
  • 800 033 022 – darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych

Numery dostępne są w godzinach 8:00-20:00, 7 dni w tygodniu.

Bezpłatne przejazdy także u:

Arriva, Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Mazowieckie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, PKP SKM w Trójmieście, POLREGIO, – dodatkowe połączenia Dorohusk-Lublin, Przemyśl/Medyka-Kraków, SKM Warszawa  i Warszawski Transport Publiczny, Warszawska Kolej Dojazdowa

Ułatwiony dostęp do rynku pracy

Ustawa zakłada, że obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Polski od 24 lutego 2022r. z powodu zagrożenia wojną, a także obywatele Ukrainy, którzy do tej pory przebywali i pracowali w Polsce będą mogli pracować bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Obywatel Ukrainy, który obecnie pracuje w Polsce na podstawie zezwolenia lub oświadczenia, może bez dodatkowych obowiązków dalej wykonywać pracę. Pracodawca będzie miał tylko obowiązek zgłoszenia do powiatowego urzędu pracy (za pomocą portalu praca.gov.pl) podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy.

Termin: zgłoszenia 14 dni.

Przepisy zawarte w specustawie pozwolą obywatelom Ukrainy na rejestrację w powiatowym urzędzie pracy. Dzięki temu będą mogli oni skorzystać z usług i instrumentów rynku pracy w postaci

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia „Zielona Linia” – to nowoczesny urząd pracy online – otwarty dla każdego, o każdej porze. To portal internetowy oraz Infolinia, na których dostępne są wszystkie niezbędne informacje o pomocy udzielanej przez 16 wojewódzkich, 340 powiatowych urzędów pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy. Na portalu dostępna jest również wyszukiwarka ofert pracy oraz informacje, porady, filmy jak poszukiwać pracy. 

Zielona Linia zawiera szeroki zakres kanałów komunikacji: telefoniczny, mailowy, za pośrednictwem serwisów społecznościowych oraz w formie czatu z konsultantem. 

Infolinia 19524 

Portal Zielona Linia jest dostępny pod adresem: www.zielonalinia.gov.pl

Wybierając numer 19524 lub wchodząc na stronę www.zielonalinia.gov.pl można otrzymać informacje na temat: 

  • ofert pracy, 
  • uprawnień na rynku pracy, 
  • szkoleń i przekwalifikowań, 
  • form wsparcia z urzędu pracy, 
  • procedur zatrudniania cudzoziemców, 
  • instrumentów rynku pracy (m.in. staży, bonów, przygotowania zawodowego dorosłych, robót publicznych czy prac interwencyjnych).

Aktualnie informacje na portalu oraz pomoc na Infolinii jest udzielana w języku polskim, rosyjskim i angielskim, ale już wkrótce będzie udzielana również w języku ukraińskim. Infolinia działa w godzinach od 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku. 

Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej uruchomił na wortalu publicznych służb zatrudnienia nową zakładkę adresowaną do uchodźców z Ukrainy o nazwie Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy: https://psz.praca.gov.pl/pomocdlaukrainy.

Zakładka zawiera trzy bloki informacyjne:

  • rynek pracy w Polsce,
  • pomoc w innych obszarach,
  • rynek pracy w Unii Europejskiej.

Zakładka będzie na bieżąco aktualizowana i jest dostępna w wersji ukraińskiej.