Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Była znakiem, że trwa walka – zapraszamy na wykład Agnieszki L. Janas o roli mody w ciężkich czasach okupacji i stalinizmu.

Była znakiem, że trwa walka – zapraszamy na wykład Agnieszki L. Janas o roli mody w ciężkich czasach okupacji i stalinizmu.

moda w czasie okupacji
Warszawa. Dwie kobiety wsiadają do rikszy na pl. Trzech Krzyży

 

Odrażający, brudni i źli – tak hitlerowscy Niemcy chcieli postrzegać Polaków i przedstawicieli innych narodowości, w tym Żydów, w okupowanej Polsce. Nic z tego! W sukurs prześladowanym przyszła moda! Moda w czasie okupacji? Wydawałoby się to bluźnierstwem, a jednak wiemy ze wspomnień, że odgrywała ważną rolę w życiu ludzi. Także tych, którzy znaleźli się w skrajnych warunkach. Podtrzymywała morale, pozwalała zapomnieć o koszmarze, stawała się znakiem, że trwa podziemna walka, a ta wojna jednak nie jest ostatecznie przegrana.

W czasie drakońskich reglamentacji obejmujących: ubrania, buty, bieliznę , ograbiania ludności z cennej odzieży, butów, biżuterii, gdy wydawano regulaminy w czym można chodzić – Żydzi za noszenie futer byli karani śmiercią – warszawskie czy krakowskie ulice zaludniali ludzie ubrani z fasonem. Może głodni, zmarznięci w drewnianych butach, ale w ostrogach.

Wykład „Moda w czasie okupacji” poświęcony będzie fenomenowi polskiej i żydowskiej mody w latach 1939-1945, a także w okresie stalinowskim do 1953 roku. Podczas niego pokazane zostaną oryginalne zdjęcia pięknych kobiet z ulic miast, poznamy relację osób, dla których ubranie nie tylko chroniło ich ciało, ale miało też je zdobić. Rozwiany także zostanie mit dotyczący strojów, w jakich walczyli Powstańcy Warszawscy.

Wykład przygotowała i przedstawi Agnieszka L. Janas, historyczka i dziennikarka zafascynowana modą ulicy. Jest autorką trzech książek: „Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku”, „Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody” oraz „Dandysi i dżentelmeni”. Ich wątki stały się podstawą do dalszych poszukiwań, a ich rezultatem – to wystąpienie.

Wykład odbędzie się 23 listopada (czwartek) o godzinie 18.00 w budynku PASTY ul. Zielna 39 (wejście do bramy prosto ze stacji metra Świętokrzyska). Sala znajduje się na IV piętrze w Centrum Edukacji Historycznej. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego.

Gospodarze i Autorka serdecznie zapraszają! Przyjdźcie. Będzie jak w piosence „i do śmiechu, i do łez”.

****

Agnieszka L. Janas ukończyła Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka i historyczka zafascynowana modą. Pisze o niej w swoich artykułach oraz w książkach: „Elegantki. Moda ulicy lat 50. I 60. XX wieku”, „Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody” oraz „Dandysi i dżentelmeni”. Występowała gościnnie z wykładami przed studentami Politechniki Łódzkiej Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów oraz Viamoda Szkoły Wyższej w Warszawie.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!