Wykluczeni cyfrowo

Wykluczeni cyfrowo, czyli nieobecni

Światowa pandemia nie tylko wywróciła świat biznesu do góry nogami, lecz także unaoczniła nam, jak wielu rzeczy nie dostrzegaliśmy wcześniej. Z jednej strony - nastąpił błyskawiczny rozwój społeczeństwa cyfrowego, z drugiej, część społeczeństwa została z niego wykluczona? Właśnie to zjawisko stało się tematem debaty „Stop Wykluczeniu cyfrowemu”, zorganizowanej przez markę Huawei Polska oraz Fundację Sukcesu Pisanego Szminką. Rozmowę poprowadził Jarosław Kuźniar.

Najpierw zauważyliśmy wykluczenie wśród dzieci i młodzieży, które już w pierwszej fali lockdownu musiały przejść na naukę zdalną.

Z dnia na dzień okazało się, że nie jesteśmy przygotowani cyfrowo. Tysiące dzieci pozostało bez możliwości jakiegokolwiek dostępu do edukacji. Bo albo nie mieli komputerów, sprzętu, albo nie mieli Internetu – opowiada Olga Kozierowska z Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.

Tuż po ogłoszeniu pandemii, po wprowadzeniu pierwszego lockdownu, Centrum Projektów Polska Cyfrowa wraz z Ministerstwem Cyfryzacji pochyliło się (nad problemem, przyp. red.) i w sposób bardzo pilny wdrożyliśmy 2 projekty: Zdalna Szkoła i Zdalna Szkoła Plus. Poprzedzone one były faktycznie badaniem wykluczenia cyfrowego wśród dzieci i wśród uczniów. I faktycznie dane pokazywały, że jest bardzo duża luka wśród młodzieży i faktycznie w gospodarstwach domowych przynajmniej 300 tys. uczniów pozostawało bez dostępu do komputera – dodaje Eliza Pogorzelska, Dyrektorka Departamentu Wdrażania Projektów Szerokopasmowych, Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Wykluczeni cyfrowo

Uruchomiono programy pomocowe, w które zaangażowały się fundacje, media, władze miast. Potrzeby jednak wciąż są, zwłaszcza wśród rodzin wielodzietnych. A to wierzchołek góry lodowej, bo kolejną grupą, która została wykluczona cyfrowo, są nauczyciele.

Okazuje się, że przed pandemią 85% nauczycieli nie miało w ogóle styczności z tzw. zdalną szkołą. Kolejna sprawa: jak już przeszliśmy przez dostęp do Internetu, mimo szeregu dobrych działań, ciągle jest sporo gospodarstw, które dostępu do Internetu nie mają. Według moich statystyk, co piąty uczeń nie ma dostępu do Internetu.

Dzisiaj, pomimo działań i inicjatyw, wdrożonych z powodzeniem przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, nadal 2 mln gospodarstw potrzebuje wsparcia.

Wykluczenie cyfrowe to jednak nie tylko brak dostępu do sieci czy sprzętu. To także konieczność błyskawicznego opanowania nowych umiejętności.

Pamiętam swoje załamanie nerwowe, ponieważ nie byłam w stanie opanować Teamsów. Opanowałam ten Google Meets, opanowałam Zooma, a akurat dzieci uczyły się na Teamsach i ciągle mi coś nie szło. I pamiętam, jak zamknęłam się w łazience i płakałam, żeby one nie widziały, bo po prostu nie wiedziałam, co mam zrobić – wspomina Olga Kozierowska.

Skala całego zjawiska spowodowała, że Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką, przy współpracy z Huawei Polska, utworzyli wspólnie nową kategorię w konkursie Bizneswoman Roku, pod nazwą: „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”. Jak się okazało, kobiece biznesy w wielu branżach, takich, jak gastronomia, beauty czy hotelarstwo, nie działały wcześniej w świecie cyfrowym. Potrzebna była edukacja, aby z przejść do strefy „digital”.

Wykluczeni cyfrowo to ci, którzy poprzez brak możliwości, nie mogą korzystać ze wszystkiego, co przeszło do strefy online. A to tam dzieje się obecnie kultura, edukacja, sztuka, biznes, nawet polityka. Wszelkie inicjatywy, podejmowane chociażby przez Huawei Polska, Fundację Sukcesu Pisanego Szminką czy Centrum Projektów Polska Cyfrowa mają sprzyjać równouprawnieniu, szerokiemu dostępowi do zasobów Internetu, a także zwiększeniu edukacji społecznej w zakresie nowych technologii.

Wykluczeni cyfrowo

Małgorzata Kożuchowska – „Milion za milion”

W ramach debaty, widzowie będą mogli wysłuchać również rozmowy Jarosława Kuźniara i Małgorzaty Kożuchowskiej. Aktorka zorganizowała akcję „Milion za milion”, która skupia się wokół edukacji. W dalszym ciągu poruszamy się wokół problemu wykluczenia cyfrowego, braku sprzętu do pracy i nauki, a przez to dostępu nie tylko do podręcznikowej wiedzy, lecz także sztuki. Wyrównanie szans to podstawa, w przeciwnym razie, nierówności społeczne będą się pogłębiać coraz mocniej.

Małgorzata Kożuchowska opowiadała jednak nie tylko o wykluczeniu cyfrowym, ale też o świecie artystów, którzy z dnia na dzień musieli nauczyć się pracować w nowych, pandemicznych warunkach.

Obejrzyj całą debatę tutaj!