Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Wynajmujesz swoje mieszkanie? Sprawdź jak się zabezpieczyć!

Wynajmujesz swoje mieszkanie? Sprawdź jak się zabezpieczyć!

najem okazjonalny

Wynajem mieszkania łączy się z ryzykiem, że trafimy na nieuczciwego najemcę, który nie będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków. Jak się zabezpieczyć?
Problemów z wynajmem mieszkania może być wiele, jednak do najbardziej dolegliwych należą: zaległości w płatnościach czynszowych oraz trudność z pozbyciem się najemcy z wynajmowanego lokalu. Dlatego większość wynajmujących decyduje się na podpisanie umowy najmu okazjonalnego.

Treść takiej umowy musi precyzyjnie określać strony, wskazywać dokładny adres lokalu, a także jasno określać warunki podwyżki czynszu, powody wypowiedzenia umowy, czas jej trwania oraz szczegóły związane z naprawami w lokalu. Sama umowa powinna być również jasno nazwana: UMOWĄ NAJMU OKAZJONALNEGO. Umowa taka musi być sporządzona na piśmie. Zawiera się ją na czas określony – nie dłuższy jednak niż 10 lat.

Specyfika tej umowy wiąże się z jej obowiązkowymi załącznikami. Niezbędne jest oświadczenie najemcy, że wyprowadzi się z lokalu w razie egzekucji należności. Musi podać adres, pod którym będzie mógł zamieszkać, a także dostarczyć pisemną zgodę właścicieli wskazanego lokalu. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego. Koszt takiego aktu wynosi: 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku plus koszt wypisów notarialnych i podatek VAT.

Gdy najemca nie zechce opuścić lokalu, właściciel składa wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu dołączonemu do umowy. Komornik nie musi wstrzymywać się z eksmisją do czasu przydzielenia lokatorowi lokalu zastępczego ani przestrzegać okresu ochronnego.

Umowa najmu okazjonalnego ma swoje plusy – wynajmujący, który wymaga tej formy ma zwykle mniej kandydatów na najemców, co daje z kolei obu stronom większe pole manewru przy negocjacji warunków umowy, a przede wszystkim wysokości czynszu. Zazwyczaj też wynajmujący może liczyć na bardziej rzetelnego najemcę.

Zawarcie powyższej umowy należy zgłosić Urzędowi Skarbowemu w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. W przypadku niedotrzymania tego terminu przepisy o najmie okazjonalnych nie chronią właściciela lokalu. Najemca ma prawo żądać okazania mu potwierdzenia takiego zgłoszenia.

***

Patrycja Król, ukończyła studia prawnicze na UMK w Toruniu. Obecnie pracuje w kancelarii notarialnej.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!