potencjał młodych dziewczyn w świecie technologii

Ludzkość czy technologia? Jakie wyzwania stoją przed nami w czasach cyfrowej transformacji?

Dominika Jajszczak

 

 

Jakie szanse rozwoju niosą COVID i czwarta rewolucja przemysłowa? Jakie wyzwania stoją przed nami – zwykłymi ludźmi, ale też przedsiębiorcami, menedżerami i pracownikami – w czasach cyfrowej transformacji. Jak zadbać o etyczny wymiar biznesu i szczęście ludzi? I wreszcie: jak obudzić w sobie kreatywność i nieszablonowe myślenie, by przygotować się na to, co przed nami? O nowej rzeczywistości i przyspieszającej rewolucji technologicznej, opowiada Jowita Michalska – założycielka i CEO w Digital University, organizatorka Masters&Robots.

Humanity&Technology in a never normal world” – tegoroczny tytuł konferencji Masters&Robots doskonale opisuje otaczający nas dziś świat.

Faktycznie, wpływ technologii na nasze życie jest od wielu lat tematem już nie tylko dyskusji, ale również obszarem faktycznych wyzwań i szans. Zastanawiamy się, czy maszyny i algorytmy nas zastąpią i jak z jednej strony efektywnie, a z drugiej etycznie wpleść je w nasze życie? Podczas organizowanej przez nas konferencji Masters&Robots zaproszeni wybitni eksperci – światowi innowatorzy, przedsiębiorcy, naukowcy – dzielą się najnowszą wiedzą, odkryciami i refleksjami właśnie na temat tego jak ludzie, dzięki technologiom ludzie mogą stworzyć nową wartość i jakość, osiągać więcej i żyć lepiej.

Gwiazdą tegorocznej konferencji jest Yuval Noah Harari – autor bestsellerów takich jak „Homo Deus – krótka historia jutra” oraz „21 lekcji na XXI wiek”. O czym opowie uczestnikom?

Yuval Noah Harari to nazwisko, które nie schodzi z ust światowych liderów od kilku lat. Zadawane przez niego pytania wymykają się czysto filozoficznym rozważaniom, ponieważ wynikają z dogłębnej analizy historii naszych zachowań. Harari potrafi niezwykle sprawnie łączyć fakty i przyglądać się im z metapoziomu, jednocześnie dając wgląd w przyszłość. Specjalnie dla publiczności Masters&Robots – osób żywo zainteresowanych sprawami współczesności – prof. Harari przygotował niezwykle inspirujące, intelektualne wyzwanie, ale nie chcę zdradzać zbyt wiele i po prostu gorąco zachęcam do bycia z nami 22-24 września.

Do kogo jest skierowana konferencja? Czy mogłabyś opowiedzieć więcej o tym, jakie tematy zostaną poruszone?

Każdy komu zależy na tym, żeby trzymać rękę na technologicznym pulsie powinien być z nami. Podczas Masters&Robots eksperci skupią się na tym, jakie możliwości przynoszą najnowsze rozwiązania oraz jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i robotyka mogą usprawniać i przyspieszać rozwój. David Gram (ex Lego Group) oraz Rebecca Fiebrink (Princeton) w fascynujący sposób opowiadają jak tworzyć innowacje i być kreatywnym. Z kolei Mo Gawdat (ex Google X) skupia się w swoich działaniach na uświadomieniu ludziom jak na co dzień dążyć do szczęścia i co tak naprawdę motywuje pracowników. Nie zabraknie również tematyki zdrowia i długowieczności. Będzie z nami także Tina Woods, z Longevity Institue, która wskaże jak z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy technologii, nauki oraz najprostszych codziennych praktyk zadbać o zdrowie, i jak najdłużej pozostać w pełni sprawnym.

Brzmi bardzo ciekawie. Widziałam Wasze posty o hakowaniu umysłu. Uchylisz rąbka tajemnicy?

Myślę, że zainspiruję Cię wystąpienie Patrycji Sławuty (Self Hackathon). Jako doktor habilitowana eksperymentalnej psychologii społecznej na co dzień zgłębia tajniki ludzkiej psychiki. Jest zwolenniczką łączenia wiedzy z technologią i podpowie, w jaki sposób przejąć kontrolę nad własnym umysłem, aby działać wydajniej. Oprócz Patrycji będzie również Rohit Bhagrava (Non Obvious Company), który wskaże, jak wykorzystać sztukę nieoczywistego myślenia, aby osiągnąć swoje cele.

Wspomniałaś o tym, jak ważna jest kreatywność. Jak myślisz, czy nasza przyszłość będzie wyglądała jak ta z filmów sci-fi?

Myślę, że to tak naprawdę zależy od nas. Jednak nie sądzę, że będzie ona aż tak katastroficzna. Pamiętajmy, że film to pewne wyobrażenia i nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość. Dlatego warto posłuchać, co eksperci sądzą na ten temat. Alberto Rodriguez (MIT) zarysuje nam, jak będzie wyglądał nasz świat w związku z rozwojem automatyki i robotyki. Z kolei Daniel Hulme (Satalia, Singularity University) powie, czym różni się maszynowe uczenie od sztucznej inteligencji i jak można skutecznie zastosować je w biznesie.

A co z Covid-19? Pandemia bezsprzecznie przyspieszyła rozwój technologiczny, ale też przyniosłą wiele negatywnych skutków gospodarczo-społecznych. Czy podczas Masters&Robots eksperci odniosą się do aktualnej sytuacji?

Tak. Zdecydowanie! Wszystkie wystąpienia zostały niejako ‘przepuszczone przez koronawirusowy filtr’. Nie zabraknie więc odniesień do najbardziej aktualnych wyzwań i dylematów, ale też niewątpliwych szans, które się przed nami rysują i na których każdy z nas może wygrać. Ciekawe analizy przedstawi w tym obszarze Nicholas Davis (ex-World Economic Forum), a także Leesa Soulodre – audiunkt na Singapurskim Uniwersytecie Zarządzania, która przedstawi niezwykle ciekawą perspektywę dot. pandemii przez pryzmat rynku azjatyckiego. Nie można też zapomnieć o Mikołaju Piskorskim (IMD Business School), który doradzi, jakie technologie będą skuteczne również obecnie.

Zapowiada się bardzo intensywne spotkanie z nowoczesnymi technologiami. 

Rzeczywiście, wystąpienia dotyczą każdego aspektu naszego życia. Masters&Robots rozpocznie się 22 września i będzie trwał 3 dni. Z przyczyn zagrożenia epidemiologicznego odbędzie się on-line. Jak już wspomniałam wszystkich zachęcam do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. Bilety są dostępne na stronie stronie https://app.evenea.pl/event/mr2020, a dla czytelników i sympatyków Sukcesu Pisanego Szminką przygotowaliśmy 10% rabat na zakup biletów na hasło: SPS. Serdecznie zapraszamy.

Bardzo dziękuję za rozmowę!

Przeczytaj także