Jak znaleźć inwestora?

Z garażu na podbój świata. Poradnik, jak znaleźć inwestora!

Katarzyna Gradek

Jeśli szukasz środków na rozwój firmy, warto przeanalizować rynek Private Equity i Venture Capital. Oto nasz krótki poradnik, jak znaleźć inwestora.

W świecie biznesu krążą legendy na temat międzynarodowych gigantów, którzy zaczynali od skromnej firmy w przydomowym garażu. Łączyło je jedno – oferowały innowacyjne produkty i usługi oraz konsekwentnie stawiały na rozwój. Jeśli i ty szukasz środków na rozwój firmy, warto przeanalizować rynek Private Equity i Venture Capital. Jak znaleźć inwestora? Oto nasz krótki przewodnik.

Od czego zacząć?

Poszukując środków na rozwój lub modernizację firmy, warto dokładnie i w sposób szczegółowy poznać specyfikę poszczególnych inwestorów. Fundusze Private Equity oraz Venture Capital mają swoje profile i konkretną politykę inwestycyjną. Pierwsze wybierają firmy już działające, stabilne, które szukają pieniędzy, by wejść na giełdę lub dokonać niezbędnych przekształceń. Drugie stawiają na firmy raczkujące, we wstępnej fazie rozwoju. Jedne koncentrują się na ściśle określonych branżach (np. inwestują tylko w nowoczesne technologie), inne ograniczają swoją działalność do danego obszaru terytorialnego, jeszcze inne odrzucają na przykład firmy na zbyt wczesnym etapie rozwoju. Pomocne może okazać się zasięgnięcie informacji od firm, które już korzystały ze współpracy z inwestorami Private Equity lub Venture Capital. Dzięki temu można prześledzić zachowanie konkretnego funduszu w sytuacji kryzysowej lub zapoznać się z metodami działań np. w fazie restrukturyzacji.

Na kogo stawiają inwestorzy?

Niestety nie każda dobrze rokująca firma może uzyskać wsparcie finansowe od funduszu. Nikt nie zainwestuje swoich pieniędzy jeśli nie będzie pewny zysku. Największe szanse mają przedsiębiorstwa:

  • charakteryzujące się wykwalifikowaną kadrą menadżerską,
  • rozwijające się szybciej niż konkurencja,
  • nastawione na rynek o dużym potencjale wzrostu,
  • skierowane na osiągniecie znacznego udziału w rynku,
  • wyróżniające się ofertą produktów lub usług (unikatowość),
  • posiadające przewagę technologiczną.

Nieprzypadkowo na pierwszym miejscu powyższej listy podkreśla się znaczenie kadry kierowniczej. Jak zgodnie twierdzą menedżerowie inwestycyjni, dobry pomysł na biznes można znaleźć stosunkowo łatwo. Dużo trudniej trafić na utalentowanego menedżera. Jeśli jednak dopiero zaczynasz, nie przejmuj się – Steve Jobs nie od razu został liderem. Warunkiem inwestora było przyjęcie doświadczonego menadżera, Mike’a Markkuli, który został dyrektorem generalnym Apple. Czasem ważniejszy będzie pomysł i produkt niż doświadczenie w zarządzaniu.

Uwaga na konkurencję!

Istotne jest również zwrócenie uwagi na to, czy wybierany fundusz posiada udziały konkurencyjnej firmy. Jeśli tak, może okazać się, że prawdziwym celem działania inwestora jest kontrolowanie firmy lub ograniczanie jej działania.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: CHCESZ ZAŁOŻYĆ SWOJĄ FIRMĘ? JUŻ DZIAŁASZ I SZUKASZ PIENIĘDZY NA ROZWÓJ? ZOBACZ JAK SFINANSOWAĆ WŁASNY BIZNES!

Biznesplan

Przygotowanie biznesplanu jest podstawowym dokumentem przedkładanym potencjalnym inwestorom. Oczywiście musi zostać przygotowany profesjonalnie i zawierać: szczegółowy opis działalności firmy, jej sytuację rynkową i ewentualne zagrożenia; otoczenie rynkowe z uwzględnieniem działań konkurencyjnych; charakterystykę kadry kierowniczej łącznie z kompetencjami i przedstawieniem drogi zawodowej kluczowych pracowników, strategię rozwoju firmy; potrzeby i prognozy finansowe; opis projektu wymagającego inwestycji.

7 powodów, dla których warto skorzystać z Private Equity lub Venture Capital:

  • w 50% przedsiębiorstw następuje ponad czterokrotny wzrost wydatków na badania i rozwój,
  • ponad trzykrotny wzrost wydatków na marketing,
  • czterokrotny wzrost wydatków na szkolenia pracowników,
  • stworzenie średnio kilkudziesięciu nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach, które otrzymają pieniądze z funduszu,
  • średnioroczny wzrost obrotów, w przeciągu czterech lat od pierwotnej inwestycji funduszu, na poziomie 120%,
  • prawie dwukrotny wzrost przedsiębiorstw eksportujących,
  • 78% wzrost przychodów z eksportu w przypadku przedsiębiorstw eksportujących już swoje towary/usługi w chwili nawiązania współpracy z funduszem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: W JAKI SPOSÓB FUNDUSZE VENTURE CAPITAL ZABEZPIECZAJĄ DROGĘ WYJŚCIA Z INWESTYCJI? PORADNIK PRZEDSIĘBIORCY!

Lista inwestorów

Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawiają na swoich stronach listę inwestorów oraz inne niezbędne informacje pomocne w znalezieniu odpowiedniego funduszu seed capital.

Przeczytaj także