rynek pracy przyszłości

Zawody przyszłości, których nie znasz

World Economic Forum, raport The Future of Jobs 2020: Do 2025 roku zniknie 85 milionów miejsc pracy, ale pojawi się prawie 100 milionów nowych! Choć wydaje się to jeszcze nieprawdopodobne, na rynku pracy możemy się spodziewać ofert dla projektantów śmieci, managerów śmierci cyfrowej czy prywatnych doradców ds. opieki zdrowotnej. Będziemy pracować w zawodach, o których w tym momencie nie mamy jeszcze nawet pojęcia!

Przyszłość to nie tylko praca w branży IT

Wniosek ten można wyciągnąć na podstawie zmian, które nieustannie zachodzą w społeczeństwie. To, że niezbędne jest zdobywanie umiejętności cyfrowych, że coraz bardziej powszechna stanie się automatyzacja czy korzystanie ze sztucznej inteligencji już wiemy. Ale warto mieć świadomość, że rynek zmienia się nieustannie, nawet teraz wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Pracujemy zdalnie, z dowolnego miejsca na świecie, w elastycznych godzinach pracy. Pracujemy jako freelancerzy, wykonujemy zawody, o których nasi dziadkowie nie mają pojęcia. Korzystamy z narzędzi, których nie było, gdy przychodziliśmy na świat. Na rynku pracy pojawiają się kolejne pokolenia, z innymi oczekiwaniami, wymogami, doświadczeniem, dyktując rynkowi pracy zupełnie nowe wymagania.

Bankowość i finanse

Świadomość finansowa zwiększa się z roku na rok. Wielu z nas wyraźnie odczuło w swoich portfelach pandemię, inflację oraz wzrosty stóp procentowych. Te wszystkie czynniki uświadomiły nam, jak ważne jest dobre zarządzanie finansami osobistymi i budżetem domowym oraz posiadanie rezerw finansowych na gorszy czas.

Chyba nikogo nie zdziwi więc, że wśród zawodów przyszłości znajduje się także doradca finansowy. Niektórzy specjaliści rynku HR już teraz zaczynają głośno mówić o popularyzacji nowego zawodu jakim jest antywindykator, czyli osoba, która wspiera w wychodzeniu z długów. W dobie bankowości internetowej i bitcoina, najprawdopodobniej wzrośnie także rola doradcy ds. walut cyfrowych.

Biotechnologia i ekologia

Biotechnologia to branża, w której stale poszukuje się pracowników i w najbliższym czasie nic nie zapowiada, aby to się zmieniło. Biotechnolodzy będą opracowywać technologie, dzięki którym będzie można usprawnić przemysł spożywczy i kosmetyczny czy zwiększyć efektywność działań związanych z ochroną środowiska i życia, a także inżynierią genetyczną. Biotechnologia obecnie uznawana jest za jedną z najbardziej przyszłościowych branż, a także tych najbardziej atrakcyjnych pod względem wynagrodzenia.

Realny kryzys klimatyczny i chęć jego zażegnania bardzo dynamicznie generuje nowe potrzeby, ale i  nowe zawody, które w przyszłości będą zyskiwały na znaczeniu. Pierwszym z nich jest inżynier energii odnawialnej. Coraz więcej osób prywatnych oraz organizacji korzysta z energii odnawialnych, chociażby z fotowoltaiki.

Według przewidywań ekspertów przyszłości znaczącą rolę będzie odgrywał zawód nazywany garbage designer, czyli w wolnym tłumaczeniu projektant śmieci. Jest to osoba, która nadaje odpadom drugie życie, a samzawód funkcjonuje całkowicie w duchu zero-waste. Przedmioty zaprojektowane przez garbage designera są nie tylko zero-waste, są także funkcjonalne i estetyczne, a po ich wykorzystaniu łatwo je przetworzyć dalej, tak aby zyskały trzecie, czwarte i piąte życie.

W dobie wycinki lasów, zanieczyszczenia powietrza i zagrożenia wyginięciem niektórych gatunków, prognozuje się, że zwiększy się zapotrzebowanie na arborystów (specjalistów zajmujących się sadzeniem i ochroną drzew) oraz hodowców owadów.

Demografia, zdrowie, lifestyle

Społeczeństwo się starzeje. Według ONZ po 2050 roku, co 3. mieszkaniec Europy będzie miał już powyżej 60 lat. Dodatkowo świadomość ludzi dotycząca tego, jak dbać o swoje zdrowie i dobrostan stale rośnie. Eksperci już teraz jednogłośnie stwierdzają, że te trendy spowodują, iż w niedalekiej przyszłości będzie coraz większe zapotrzebowanie na lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, rehabilitantów, terapeutów. Coraz większą rolę będą odgrywać również trenerzy personalni oraz dietetycy. Na rynku potrzebni będą opiekunowie medyczni i trenerzy osób starszych oraz animatorzy, którzy będą organizować im wolny czas.

Kojarzysz filmy o seniorach, którzy zamieszkują „domy starości” na Florydzie, grając w bingo czy golfa, chodząc na aerobik wodny i wieczorne potańcówki? To już się dzieje!

Na liście zawodów przyszłości możemy także odnaleźć end-of-life planner czy terapeutów końca życia – osoby, które będą Cię wspierały w ostatnich chwilach życia w dopełnieniu formalności, załatwieniu zaległych spraw czy wsparciu psychologicznym.

Rozwój mediów społecznościowych i nowych technologii zaczyna kreować nie tylko nowe możliwości, ale także wyzwania. Trudność w byciu offline i uzależnienie od smarfonów stają się realnymi zagrożeniami. Wśród zawodów przyszłości coraz częściej wymieniani są: terapeuta ds. uzależnień cyfrowych czy terapeuta ds. detoksu cyfrowego.

Mamy konta na przeróżnych platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter, etc. Co z nimi będzie, gdy nas zabraknie? Czy ktoś oprócz Ciebie zna hasła do Twoich profili? I chodź zabrzmi to jak z filmu science-fiction, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że w przyszłości powstanie taki zawód jak menedżer śmierci cyfrowej. To osoba, która będzie miała za zadanie zakończyć nasze „życie w sieci”, usunąć nasze zdjęcia, publikacje i całe profile. 

Przedłużanie życia ludzkiego

Myślisz, że mówimy o hibernacji? To zbyt proste! Wśród zawodów przyszłości pojawia się taka profesja jak projektant usprawnień ludzkiego ciała, który pomaga poprawić swoim pacjentom nie tylko wygląd, ale także możliwości ich organizmu. W pracy będzie wykorzystywać wiedzę z pogranicza informatyki, medycyny i technologii. Będzie także na bieżąco z nowinkami ze świata chirurgii, protetyki, implantologii, terapii genetycznej czy technologii chipowej.

W przyszłości pojawi się także zapotrzebowanie na… programistów leków. Zadaniem takiej osoby będzie  zaprogramowanie urządzeń wytwarzających leki w taki sposób, aby były one zindywidualizowane i dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta.

Widać będzie także znaczny rozwój technologiczny w zakresie diagnostyki chorób. Przewiduje się, że w przyszłości w budynkach publicznych oraz zakładach pracy będą zamontowane systemy czujników badających stan ludzkiego zdrowia. Niezbędna będzie także osoba, która będzie za takie systemy odpowiadać – instalator sensorów zdrowotnych. Sensory będą mogły zbadać podstawowe parametry zdrowotne człowieka, a także przeskanują jego organizm. Zebrane dane będą przesyłane od razu do lekarza, który na ich podstawie będzie w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta. A może zrobi to za niego algorytm…

Urbanistyka

Miasta przyszłości będą się znacznie różniły od tych, w których żyjemy teraz. Będą wyposażone w inteligentne systemy sterowania… absolutnie wszystkim – nawet temperaturą wody w kranie. Pojazdy na ulicach będą zasilane energią elektryczną wytwarzaną przez miejskie ośrodki energii odnawialnej. Sztuczna inteligencja będzie regulowała lokalny ruch drogowy.

Kto miałby to wszystko nadzorować? Analityk cyber-miasta. Zawód, który już zyskuje na popularności w Niemczech. Zadaniem takiego analityka jest utrzymanie prawidłowego i efektywnego działania miast w dobie dynamicznego rozwoju nowych technologii oraz automatyzacji.

Już dzisiaj na portalu Mapa Karier wśród zawodów przyszłości pojawiła się bardzo ciekawa pozycja – rewilder. To osoba, która pozwoli naszym miastom „powrócić do dzikości”. Jego zadaniem będzie transformacja betonowych dżungli i blokowisk, które tworzyliśmy przez ostatnie dekady, w ośrodki zieleni. Rewilder będzie starał się zamieniać opuszczone fabryki, niepotrzebne budynki i drogi na parki, lasy a nawet przestrzenie dzikiej natury.

Kontroler ruchu drogowego – brzmi ciekawie? A co powiesz na kontrolera ruchu dronów? Dzisiaj drony kręcą filmy, walczą podczas wojen.  W wielu miejscach służą za monitoring bezpieczeństwa, a czasem nawet dostarczają przesyłki. Niebawem nieregulowany ruch dronów stanie się w wielu miejscach sporym wyzwaniem. Niezbędne będą więc osoby, które będą nadzorować ich trasy lotu w taki sposób, aby nie zaczęły siać całkowitego spustoszenia. Co więcej, w NASA i FAA w Stanach Zjednoczonych już pracują nad tą kwestią na szczeblu narodowym.

Kosmiczna ciekawostka

Czy czytając o niektórych zawodach przyszłości, przyszło Ci na myśl: „proszę, zejdźmy na ziemię”? To teraz wzbijmy się jeszcze wyżej – do kosmosu!

Według Space Foundation wartość globalnej gospodarki kosmicznej osiągnęła w 2020 roku 424 miliardy dolarów, zwiększając się o 70% od 2010 roku. Jednocześnie Citigroup prognozuje, że przemysł kosmiczny osiągnie 1 bilion dolarów rocznych przychodów do 2040 r., a koszty wystrzelenia na orbitę spadną o 95%.

Niektórzy futurolodzy twierdzą, że w przeciągu 10-20 lat może powstać nowa grupa zawodów związana z „podbojem kosmosu”. Astronauci i konstruktorzy rakiet będą oczywiście nadal potrzebni, ale oprócz nich będą pracować także kosmiczni farmerzy, inżynierzy górnictwa pozaziemskiego, kosmiczni architekci, przewodnicy po obcych planetach czy interplanetarni agenci turystyczni.

Pamiętaj jednak, że zawody przyszłości nie muszą brzmieć jak z filmu science-fiction. Nie muszą być związane z kolonizacją Saturna czy zdalną operacją chirurgiczną. W polskich realiach zawodami przyszłości są także te profesje, gdzie stale poszukuje się wykwalifikowanych pracowników fizycznych, np. budowlańców, betoniarzy, cieśli, elektryków, ślusarzy czy stolarzy.

okładka e-booka Jutro zaczyna się dziś

Powyższy fragment pochodzi z bezpłatnego e-booka „Jutro zaczyna się dziś. Kompetencje i zawody przyszłości” stworzonego na potrzeby programu sukcestoja.pl we współpracy z ekspertami z Grupy Pracuj i The:Protocol. Rynek pracy zmienia się dynamicznie, a wpływ na to ma wiele czynników. Wśród nich możemy wymienić m.in. postęp technologiczny czy digitalizację, ale również pandemię. Wielu z nas przekonało się na własnej skórze, jak umiejętności, które były do tej pory cenne, zostały przesunięte na drugi plan. Co zajęło ich miejsce? W tym e-book znajdziesz kompetencje i zawody przyszłości. Podpowiadamy, na jakie branże warto zwrócić uwagę i w których kierunkach się rozwijać. Przedstawiamy również listę profesji, które w bliższej i dalszej przyszłości zyskają na popularności.