Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Chciała być pisarką, została wybitną matematyczką. W wieku zaledwie 40 lat zmarła Maryam Mirzakhani.

Chciała być pisarką, została wybitną matematyczką. W wieku zaledwie 40 lat zmarła Maryam Mirzakhani.

Maryam Mirzakhani
Prof. Maryam Mirzakhani, fot. University of Stanford

 

Informację o śmierci irańskiej matematyczki i jedynej kobiety, która do tej pory została odznaczona Medalem Fieldsa podał 15 lipca Uniwersytet Stanforda, gdzie od 2008 roku Mirzakhani była profesorem matematyki. Wybitna naukowczyni przegrała długą walkę z rakiem piersi.

 

Kim była Maryam Mirzakhani? Urodziła się w 1977 r. w stolicy Iranu, Teheranie. Będąc dzieckiem, marzyła, by zostać pisarką. W wywiadzie dla magazynu Quanta, opowiadała, że często wyobrażała sobie przygody superbohaterki – Supermana w spódnicy, który dokonuje wielkich rzeczy. Zamiast pisać i tworzyć komiksy, dała się pochłonąć innej pasji – matematyce.

W 1994 roku, 17-letnia Maryam, jako pierwsza dziewczyna w irańskim zespole, zdobyła złoty medal na olimpiadzie matematycznej. W następnym roku również wygrała – tym razem osiągając maksymalną liczę punktów. Po studiach na politechnice w Teheranie Mirzakhani wyjechała do USA, gdzie w 2004 zrobiła doktorat na Harvardzie. O jej pracy wypowiedział się wtedy Benson Farb z Uniwersytetu w Chicago – „Większość matematyków, nigdy w swoim życiu nie opracuję, czegoś tak dobrego, jak to co zrobiła w swoim doktoracie Mirzakhani.”

O jej dokonaniach zrobiło się ponownie głośno na świecie, gdy w 2014 roku jako pierwsza kobieta w historii została odznaczona Medalem Fieldsa, nazywanym także matematycznym Noblem. Maryam została doceniona za badania “dynamiki i geometrii powierzchni Riemanna oraz przestrzeni moduli na tych powierzchniach”. Odbierając Medal Maryam powiedziała – „To wielki zaszczyt. Będę szczęśliwa, jeśli zachęci to do dalszej pracy młode kobiety, które są naukowczynami i matematyczkami”.

Informacja o jej przedwczesnej śmierci zasmuciła świat naukowy w USA, Europie i jej rodzinnym Iranie. Prezydent Iranu, Hassan Rouhani, umieścił na swoim oficjalnym profilu na Instagramie zdjęcie Mirzakhani z komentarzem: „Bolesna śmierć Maryam Mirzakhani, znakomitej irańskiej, znanej na całym świecie matematyczki, to wydarzenie rozdzierające serce”. Wydarzenie bez precedensu, bo na zdjęciu Maryam nie ma nakrycia głowy, co w konserwatywnym Iranie jest wielkim odstępstwem od panujących tam zwyczajów i restrykcyjnych reguł określających sposób pokazywania kobiet w przestrzeni publicznej.

Maryam Mirzakhani dla wielu pozostaje Supermanką w świecie nauki. I wielką inspiracją dla ambitnych kobiet na całym świecie.

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!