Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Zniesienie współwłasności

Zniesienie współwłasności

Co możesz zrobić, gdy dowiesz się o długach małżonka po czasie? Jak się przed tym chronić? Czy można wówczas ustanowić rozdzielność majątkowa z datą wsteczną? Wyjaśnia Patrycja Król.

W wyjątkowych sytuacjach sąd może orzec rozdzielność majątkową z datą wsteczną. Jest to korzystna sytuacja dla osób, które o długach i trwonieniu pieniędzy przez małżonka dowiadują się po czasie. Czy taka rozdzielność jest jednak skuteczna wobec wierzycieli?

Rozwód powoduje konieczność podziału majątku. Często zalicza się do niego mieszkanie kupione na wspólnie zaciągnięty kredyt. Jak rozwiązać ten problem? Sprawdź, co radzi prawnik.

Rozdzielność majątkową sąd może zarządzić w sytuacji, gdy dalsze trwanie wspólności majątkowej pociąga za sobą naruszenie lub poważne zagrożenie interesu majątkowego zainteresowanego. Sytuację taką usprawiedliwia np. alkoholizm czy skłonność do hazardu współmałżonka. Uzyskanie takiego orzeczenia jest możliwe również, gdy mimo tego, że doszło do rozpadu pożycia, małżonkowie nie decydują się jeszcze na rozwód czy separację formalną, a ich wzajemne relacje powodują, że nie są w stanie dojść do porozumienia w kwestiach finansowych.

Jak wygląda wsparcie dla rodziców rezygnujących z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem? Kto może się starać o świadczenie pielęgnacyjne. Sprawdź, co radzi prawnik.

Zasadą jest, że rozdzielność powstaje z dniem oznaczonym w wyroku – przeważnie między wytoczeniem powództwa a wydaniem wyroku. Jednak w wyjątkowych sytuacjach sąd może ustanowić rozdzielność z dniem wcześniejszym. W pozwie składanym do sądu rejonowego (wydział cywilny) należy w tym wypadku wskazać proponowaną datę zniesienia współwłasności. Należy jednak pamiętać, że ustanowienie rozdzielności nie może prowadzić do pokrzywdzenia wierzycieli. Z pokrzywdzeniem mamy do czynienia, gdy dłużnik ustanawia rozdzielność po to, aby uniemożliwić lub znacznie utrudnić spłacenie długów. Dzieje się tak, zarówno gdy dłużnik stanie się przez rozdzielność majątkową niewypłacalny lub niewypłacalny w wyższym stopniu niż był przed złożeniem powództwa. Sąd zbada dokładnie, czy rzeczywiście istnieją ważne powody uzasadniające ustanie współwłasności i na pewno uzależni decyzję od wysokości zadłużenia.

***

Patrycja Król, ukończyła studia prawnicze na UMK w Toruniu. Obecnie pracuje w kancelarii notarialnej.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!