jak sfinansować własny biznes

Chcesz założyć swoją firmę? Już działasz i szukasz pieniędzy na rozwój? Zobacz, jak sfinansować własny biznes!

Karolina Kłosowska

Czy kiedykolwiek myślałaś o założeniu własnej firmy? Jeśli tak, prawdopodobnie niejednokrotnie zastanawiałaś się, skąd wziąć pieniądze na jej stworzenie i rozwój. Postawiłaś już swoje pierwsze kroki w biznesie? Przeczytaj i dowiedz się, z jakich możliwości finansowania możesz skorzystać, by zrealizować plany dotyczące Twojej działalności.

Przedsiębiorco, sfinansuj się sam

Kapitał własny, dla wielu osób rozpoczynających karierę w roli przedsiębiorcy, jest pierwszym, najbardziej oczywistym sposobem finansowania. Zachęca przede wszystkim brak konieczności późniejszego spłacania zobowiązań. Jednak zebranie odpowiedniej sumy często wymaga czasu. W przypadku chęci podjęcia działań rozwojowych, korzystanie wyłącznie z własnych środków może być czynnikiem ograniczającym i spowalniającym wprowadzanie nowych rozwiązań czy zwiększanie zasobów firmy.

CZYTAJ TAKŻE NASZ PORADNIK PRZEDSIĘBIORCY: W JAKI SPOSÓB FUNDUSZE VENTURE CAPITAL ZABEZPIECZAJĄ DROGĘ WYJŚCIA Z INWESTYCJI?

Przeprowadzenie dużej inwestycji może być zatem trudne do zrealizowania, szczególnie, gdy czas jej wdrożenia musi być krótki.

Jeśli zdecydujesz się jednak na ten rodzaj finansowania, będziesz mogła zrobić to na dwa sposoby:
– przez wkład własny w firmę lub
– przez wykorzystanie zysków wygenerowanych przez spółkę w poprzednich okresach.

Musisz jednak wziąć pod uwagę, że koszt kapitału własnego z reguły przewyższa koszt kapitału obcego. Jeżeli poczucie niezależności i samodzielności finansowej przedsiębiorstwa nie jest dla ciebie najważniejszym kryterium wyboru, rozważ także inne formy pozyskiwania środków na rozwój.

Sprzedaj swój pomysł

Prowadzisz nowoczesny biznes o dużym potencjale wzrostu? Masz pasję, zaangażowanie i zdolności sprzedażowe? Spróbuj zainteresować swoją działalnością inwestora zewnętrznego. Baza polskich Aniołów Biznesu wciąż się powiększa, a fundusze typu Private Equity/Venture Capital chętnie oferują pomoc w realizacji innowacyjnych biznesplanów.

Projekty, które mają największe szanse na uzyskanie takiego finansowania to głównie przedsiębiorstwa z branży technologicznej w początkowym etapie rozwoju. Duże kwoty, jakimi dysponują umożliwią ci dynamiczny rozwój firmy. Korzystając z kapitału inwestorów, jednorazowo możesz uzyskać nawet od 100 tysięcy do 1 miliona złotych. Ponadto, korzyścią płynącą ze współpracy z Aniołem Biznesu lub funduszem PE/VC jest ich doświadczenie rynkowe, którym dzielą się z początkującymi przedsiębiorcami.

Czynnikiem, który może jednak zniechęcać do tej formy finansowania jest fakt, iż inwestor, w zamian za włożony wkład, wymaga z reguły prawa do udziału w zyskach lub do współdecydowania o spółce. Jeśli zależy ci na wyłączności w podejmowaniu kluczowych decyzji, rozważ również inne sposoby pozyskiwania kapitału.

Nie taki dług straszny, jak go malują

Popularną, choć nie najczęściej wykorzystywaną drogą pozyskania środków na rozwój firmy jest kapitał dłużny, głównie w formie kredytów i pożyczek. Niewątpliwą jego zaletą jest brak ingerencji w strukturę właścicielską spółki, ale też niższy koszt niż w przypadku kapitału własnego. Zaciąganie oprocentowanych zobowiązań długoterminowych pozwala również na uzyskiwanie korzyści podatkowych, ponieważ wartość odsetek traktowana jest jako koszt obniżający podstawę opodatkowania.

Problemem, z jakim spotykają się nowopowstałe przedsiębiorstwa jest przede wszystkim konieczność uzyskania zdolności kredytowej. Firma musi stale posiadać środki pozwalające na spłatę zobowiązań. Do częstych wymogów stawianych przez banki należą też posiadanie zabezpieczenia oraz funkcjonowanie spółki przez określony czas (zwykle 12 miesięcy).

Średnio co trzecia spółka z branży małych i średnich przedsiębiorstw korzysta z umów leasingu. Są one wykorzystywane nie tylko w przypadku np. maszyn lub samochodów, ale też gruntów i nieruchomości. W przypadku leasingu operacyjnego nie wystąpi przeniesienie prawa własności. Przeciwieństwo stanowi leasing finansowy, który – z punktu widzenia przedsiębiorcy – jest bardziej korzystny. Jeśli zdecydujesz się na tę formę finansowania, już od początku trwania umowy będziesz właścicielem leasingowanego środka trwałego. Dzięki temu rozwiązaniu, Twoja firma będzie mogła zaliczyć odpisy amortyzacyjne do kosztów działalności, a w konsekwencji – zapłacisz mniejszy podatek.

Otwórz się na Europę

Trwa nabór wniosków o dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej. Łącznie, w latach 2014-2020 na wsparcie dla przedsiębiorstw przeznaczone zostanie 20 mld euro. Jeśli prowadzisz mikro, małą lub średnią firmę, masz bardzo duże szanse na uzyskanie dotacji. W zależności od celu, jaki chcesz sfinansować, możesz skorzystać z programów takich jak: Program Inteligentny Rozwój, Program Polska Cyfrowa, Programy Regionalne czy Program Polska Wschodnia (pod warunkiem, że prowadzisz działalność w województwie świętokrzyskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim lub podkarpackim).

Dzięki Funduszom Europejskim będziesz mogła uzyskać dofinansowanie między innymi na innowacje i badania rozwojowe, zwiększanie mocy produkcyjnych, informatyzację działalności, rozwiązania proekologiczne czy ekspansję zagraniczną. Pomoc ze środków unijnych może mieć formę zarówno bezzwrotnych dotacji, jak i kredytów, pożyczek oraz poręczeń na zasadach bardziej korzystnych niż w przypadku ofert komercyjnych. Informacje o aktualnie dostępnych dotacjach znajdziesz na Portalu Funduszy Europejskich.

Dodatkową pomoc w składaniu wniosku możesz uzyskać także w jednym z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Ponadto, będziesz miała możliwość wzięcia udziału w szkoleniach, seminariach lub kursach e-learningowych. Dzięki nim dowiesz się więcej o finansowaniu ze środków unijnych, Twoich szansach na uzyskanie takiego wsparcia, jak również poznasz praktyczne wskazówki dotyczące przygotowywania wniosku.

Który rodzaj finansowania będzie dla Ciebie najlepszy?

Wybór rodzaju dofinansowania uzależniony jest od wielu czynników. Decyduje m.in.:
• staż rynkowy i wielkość Twojej firmy,
• profil działalności,
• dotychczasowa historia finansowania,
• specyfika potrzeb inwestycyjnych.

Jeśli obawiasz się o swoją zdolność kredytową, cenisz niezależność i samodzielność w podejmowaniu decyzji – rozważ wykorzystanie własnych pieniędzy lub zysków wygospodarowanych przez Twoją firmę. Twoja działalność jest innowacyjna, opiera się na tworzeniu i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych? Poćwicz swoje umiejętności sprzedażowe i przedstaw swój pomysł inwestorowi zewnętrznemu. Prowadzisz firmę o stabilnej sytuacji finansowej, obecną na rynku od kilku lat? Porównaj oferty banków dotyczące kredytów dla przedsiębiorstw. Chcesz zainwestować w środek trwały, lecz nie jesteś w stanie od razu go kupić? Sprawdź możliwości leasingowania.

Szukasz wsparcia finansowego, by rozszerzyć i usprawnić działalność, przeprowadzić badania lub wdrożyć rozwiązania proekologiczne? Złóż wniosek o dotację do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Potrzebujesz więcej pomocy? Zgłoś się do profesjonalnych konsultantów biznesowych i opisz im Twoją sytuację. Nie czekaj, zrealizuj swoje marzenia i rozwijaj biznes!

***

Autorką tekstu jest Karolina Kłosowska, ekspertka z firmy ConQuest Consulting 

Przeczytaj także