Zwolnienie ze składek ZUS. Najczęściej zadawane pytania z odpowiedziami!

Marta Olczak-Klimek

Tarcza antykryzysowa już w swojej pierwszej odsłonie wprowadzała zwolnienie ze składek ZUS, w tarczy antykryzysowej 2.0. ustawodawca reagując na głosy przedsiębiorców zmienił niektóre kryteria, na podstawie których takie zwolnienie może przysługiwać. Jak więc ten mechanizm przedstawia się dla poszczególnych grup przedsiębiorców? Jakie warunki należy spełnić, aby je uzyskać?W poniższym artykule prezentujemy zebrane najważniejsze aktualne informacje z tym związane oraz podsumowujemy mechanizm zwolnień z opłacania składek ZUS.

W jakiej wysokości występuje zwolnienie ze składek ZUS?

Obecnie zwolnienie ze składek ZUS może nastąpić w dwóch wysokościach 100% należności składki za miesiąc albo 50% należności składki za miesiąc – i jest to zwolnienie na okres od marca do maja 2020 r.

Czy mogę skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS?

Zwolnienie z opłacania 100% należności składki za miesiąc przysługuje:

  • Osobom prowadzącym działalność gospodarczą – nie zatrudniającym pracowników
  • mikroprzedsiębiorcy – firmy, które we wnioskowanych okresach zgłaszały mniej niż 10 ubezpieczonych (nie wliczając pracowników młodocianych)
  • spółdzielniom socjalnym – bez względu na liczbę zatrudnionych
  • a także osobom duchownym

Natomiast o zwolnienie z opłacania 50% należności składki za miesiąc mogą ubiegać się mali przedsiębiorcy, tj. firmy, które we wnioskowanych okresach zgłaszały mniej niż 50 ubezpieczonych (nie wliczając pracowników młodocianych).

PRZECZYTAJ TAKŻE: KLAUZULA SIŁY WYŻSZEJ W UMOWIE. WSZYSTKO, CO MUSISZ O NIEJ WIEDZIEĆ!

Jak ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS?

W obydwu przypadkach podstawą do otrzymania takiego zwolnienia jest złożenie wniosku do ZUS. Wniosek ten można złożyć na trzy sposoby: drogą elektroniczną przez portal PUE ZUS, za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS w skrzynce na dokumenty. Termin na złożenie tego wniosku upływa 30 czerwca 2020 r.

Jakie warunki muszę spełnić?

Każdy przedsiębiorca ubiegający się o zwolnienie musi spełnić następujące warunki:

  • jego działalność musi być zarejestrowana i wykonywana przed 1 kwietnia 2020 r.,
  • musi mieć opłacane składki za własne ubezpieczenie przed 1 kwietnia 2020 r.,
  • przychód działalności za pierwszy miesiąc, za który składany jest wniosek nie przekracza kwoty 15.861 zł (tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r)
  • brak zaległości w płaceniu składek wobec ZUS na grudzień 2019 r.
  • niekorzystanie z programu „ulga na start” → te podmioty są bowiem zwolnione już wcześniej z opłacania składek na okres 6 miesięcy
  • do wniosku dołączyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec – maj 2020 r.

W przypadku, jeżeli wnioskodawca zdążył opłacić już składkę za marzec może wraz z wnioskiem o zwolnienie złożyć równoległy wniosek o wypłatę nadpłaconych środków, jednak wniosek ten musi zostać złożony zanim upłynie termin opłacenia składek za miesiąc kwiecień.

Co jednak, jeżeli na złożony wniosek otrzyma decyzję odmowną? Wtedy przedsiębiorca może złożyć wniosek do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy. Ma na to 14 dni od otrzymania decyzji.

***

O AUTORCE:

Marta Olczak-Klimek

Radca Prawny i przedsiębiorczyni, która od 2004 roku prowadzi kancelarię prawną. Ma wieloletnie i wielopłaszczyznowe doświadczenie w bieżącej, kompleksowej obsłudze prawnej krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych. Reprezentuje Klientów w skomplikowanych sprawach cywilnych i gospodarczych o złożonym charakterze, w tym z elementami zagranicznego prawodawstwa. Pozostaje team leaderem wielu transgranicznych sporów sądowych. Opracowuje strategie procesowe w wielowymiarowych sporach, towarzysząc klientowi na każdym etapie podejmowanych decyzji. Jako doświadczona przedsiębiorczyni, rozumiejąca szereg aspektów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, doradza klientom w ich działalności, dobierając pragmatycznie narzędzia prawne do potrzeb i wymogów rynkowych. Wraz z klientami tworzy polityki wewnętrzne, regulaminy, wzory umów i zasady ich stosowania oraz ład korporacyjny. Posiada doświadczenie z zakresu prawa pracy, które obejmuje nie tylko reprezentowanie stron w procesach z zakresu prawa pracy, lecz w szczególności współtworzy wraz z klientami konieczne do ich prawidłowego funkcjonowania procedury, regulacje wewnętrzne, w tym regulaminy pracy i wynagradzania.

Kancelaria OKW

Kancelaria OKW świadczy kompleksową i profesjonalną pomoc prawną, praktykując zachodni styl świadczenia usług prawnych. Nasi prawnicy zapewniają obsługę w języku polskim, angielskim i holenderskim. Partnerzy OKW – Marta Olczak-Klimek, Remco van der Kroft, Maciej Węgiełek, Karolina Lach-Guziak, Jan Szary oraz Elżbieta Kosińska van den Berg w unikalny sposób łączą dogłębną znajomość polskiego prawa z holenderskim podejściem do obsługi Klientów, charakteryzującym się pragmatyzmem oraz bezpośredniością w kontakcie. Partnerzy zawsze stawiają interes swoich Klientów w centrum uwagi, zachowując przy tym szeroki pogląd sprawy.Nasze usługi obejmują nie tylko szeroko pojęte doradztwo prawne, w tym udział w negocjacjach, prowadzenie szkoleń, tworzenie i opiniowanie umów, prowadzenie sporów sądowych, ale również stwarzanie korzystnych możliwości biznesowych dzięki rozległej sieci kontaktów i znajomości zagranicznych rynków. Zachęcamy naszych Klientów do wzajemnej komunikacji i wymiany doświadczeń biznesowych, której celem jest efektywne prowadzenie działalności gospodarczej. Więcej na: https://okwlaw.com/

Kancelaria OKW