„To jest bardzo cenne, że kobiety i mężczyźni są różni. Różnorodność jest nam potrzebna. Jeżeli chodzi o role kobiet to ważna jest zmiana systemowa, czyli uwzględniająca różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami, a nie taka, która wymaga tej zmiany od kobiet. Ja chcę, aby kobiety były takie jaki są” – opowiada Natalia Hatalska, analityczka trendów i twórczyni infuture.institute. Podkreśla, że nie zależy jej na ocenianiu. Chce przede wszystkim mówić o faktach. Świat biznesu został stworzony przez mężczyzn i dla mężczyzn. Jest to efekt wielu czynników. Kobiety m.in. później w historii otrzymały możliwość nauki czy chociażby głosowania.
Natalia Hatalska wyjaśnia to na prostym i bardzo obrazowym przykładzie. W starym budownictwie toalety publiczne są stworzone zgodnie z zasadą równości, czyli zarówno ubikacji damskich jak i męskich jest tyle samo. „My kobiety doskonale wiemy, co widać w teatrach, kinach, na festiwalach – że mężczyźni idą do ubikacji i za chwilę wracają, natomiast u nas jest ogromna kolejka. Z czego to wynika? Z tego, że nie zostały wzięte pod uwagę różnice biologiczne, które wynikają z różnic pomiędzy płciami” – tłumaczy w prosty sposób Natalia Hatalska. Zasada równości teoretycznie została zastosowana. Przecież jest tyle samo ubikacji, ale… to nie jest sprawiedliwe. I rzeczywiście w nowym budownictwie możemy zauważyć zmiany, że publicznych toalet damskich jest więcej niż męskich, ale nadal niestety niewystarczająco. Sprawiedliwie nie znaczy po równo.
Gdy mówi się do kobiet: „Musisz iść po podwyżkę” to znowu zrównuje się ją z mężczyzną, który generalnie idzie po podwyżkę częściej niż kobieta. Oczywiście system wykorzystuje to, że kobieta po tę podwyżkę nie chodzi w myśl: Skoro nie chodzi, to jej nie chce, a zatem jej nie dostaje. Zamiast tego warto byłoby spojrzeć na to z innego strony: Kobiety rzadziej chodzą po podwyżki, zatem ja jako szef doceniam kobietę pracownika i dam jej podwyżkę niezależnie od tego czy o nią prosi czy nie. To jest właśnie zmiana systemowa!
W biznesie i na rynku pracy. W kontekście równości bardzo dużo mówi się teraz o parytetach. „Bardzo chcę, aby było więcej kobiet w świecie biznesowym, politycznym, ekonomicznym, społecznym, ale w mojej ocenie same parytety nic nie dadzą, jeżeli nie będzie wsparcia systemowego na niższych poziomach.” – wyjaśnia Natalia Hatalska i wskazuje na kolejny przykład. Weźmy pod uwagę kobietę, o której wiemy, że zawodowo pracuje na etacie, a na drugą zmianę pracuje w domu. Nawet jeśli jest w związku partnerskim to więcej obowiązków domowych leży na jej barkach, czyli to ona częściej rezygnuje z pracy, gdy dziecko jest chore albo odbiera dzieci z przedszkola, gotuje obiady czy robi pranie. Teraz wyobraźmy sobie, że w ramach parytetu ta sama kobieta zostaje członkiem zarządu dużej firmy. Nadaje się na to stanowisko i chciała tego awansu, a wprowadzenie parytetów umożliwiło jej to. My mamy taką tendencję systemową do tego, że „lepiej pracować więcej niż mniej”. Pracujemy w weekendy, zostajemy po godzinach, kolejne spotkanie się wydłuża do późna. I jeżeli ta tendencja systemowa i kultura pracy po godzinach się nie zmieni to taka kobieta prędzej czy później pomimo tych parytetów zrezygnuje. „Dlatego tak ważne jest wsparcie oddolne” – podsumowuje Natalia Hatalska i dodaje: „Istotne jest także, aby takim wsparciem systemowym objąć mężczyzn”.
Bo w naszej kulturze, jeżeli mężczyzna rezygnuje z pracy na rzecz prowadzenia domu to mówi się, że jest „niemęski”. Utarte schematy powodują, że w naszym społeczeństwie facet musi być macho, musi utrzymywać rodzinę, musi robić karierę i gdy wybiera inaczej to do razu czuje się mniej wartościowy. Z tego powodu „zmiana systemowa powinna dotykać nie tylko kobiet, ale także mężczyzn, aby mogli oni robić to co chcą, a nie to co się od nich wymaga” – dodaje Hatalska. Wielu mężczyzn nie chce się już trzymać tradycji za wszelką cenę, ale nie ma na to trochę przyzwolenia z kontekście kulturowo-społecznym.
Podczas spotkań biznesowych „kobiety mówią mniej. Rzadziej są dopuszczane do głosu, a kiedy zaczynają mówić to częściej się im przerywa”. Amerykańskie badania przeprowadzone wśród liderek biznesu dotyczące tego, na ile pomagają im spotkania na Zoomie w wypowiadaniu się, pozostawiają nas bez złudzeń. „45% kobiet powiedziało, że zdecydowanie trudniej było im zabrać głos, a 20% z nich czuło się w ogóle ignorowane” – opowiada Natalia Hatalska.
„Wiedza nie ma płci. A jednak i badania i nasze doświadczenia pokazują, że nie jest to takie oczywiste. Głos kobiet w ważnych tematach gospodarczych, politycznych czy kulturowych jest często pomijany. Brakuje reprezentacji żeńskiej i na konferencjach, i w panelach, i w mediach. A to duża strata” – opowiada Olga Kozierowska, Prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i inicjatorka akcji Wiedza Nie Ma Płci. „Ostatnie badanie Instytutu Zamenhoffa dotyczące wypowiadania się kobiet w mediach pokazuje, że w trakcie protestów związanych z ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego było więcej kobiet zapraszanych do mediów, ale po czterech tygodniach to wróciło do punktu wyjścia, czyli znowu byli zapraszani głównie mężczyźni.” – podkreśla Natalia Hatalska.
Od dawna mówi się o tym, że niektórzy wydawcy czy dziennikarze posiadają stałą listę ekspertów, z których korzystają. Są to osoby przez nich sprawdzone i popularne w mediach, czyli na tyle przewidywalne, że nie będzie żadnych niespodzianek na wizji i w wynikach oglądalności. W dużej mierze są to mężczyźni. Olga Kozierowska na swoim profilu na LinkedIn rozpoczęła dyskusję na temat tego, dlaczego tak mało kobiet występuje w rolach ekspertek w mediach. Wśród komentarzy bardzo często pojawiały się stwierdzenia, że ekspertki bardzo często nie korzystają z zaproszeń do nich skierowanych. I chyba w tym momencie powracamy do konieczności tej „zmiany systemowej” i zastanowienia się co zrobić, aby jednak głos kobiet został ujęty i usłyszany.
Całego podcastu z Olgi Kozierowskiej z Natalią Hatalską
Portal sukcespisanyszminka.pl
Fundacja WłączeniPlus
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
kontakt@wlaczeniplus.pl
40 1600 1462 1717 1383 1000 0001
Bank BNP Paribas Polska S.A.
www.patronite.pl/sukcespisanyszminka
Copyright © 2024 | WłączeniPlus