1. Mądrze wykorzystaj potencjał i możliwości malucha
Dzieci szybciej uczą się języków niż dorośli. Czy to prawda? Na pewno z większą łatwością przychodzi im naśladowanie melodii języka obcego i dźwięków, których nie ma w języku ojczystym. Co więcej – sprawia im to prawdziwą radość. Warto wykorzystać ten ogromny potencjał i zapewnić dziecku jak najwięcej kontaktu z językiem obcym. Jeśli lubi oglądać bajki – zadbaj, by chociaż część z nich była w języku obcym. Śpiewajcie razem obcojęzyczne piosenki, słuchajcie nagrań i powtarzajcie słowa po native speakerze. Nie martw się, że maluch nie potrafi jeszcze rozszyfrować wszystkich znaczeń. Ważne, że w młodym wieku ma szansę „chłonąć” brzmienie języka, co niemalże gwarantuje mu opanowanie poprawnej wymowy.
2. Dopasuj materiały do wieku i zainteresowań dziecka
Dzieci powinny w pierwszej kolejności poznawać słownictwo, do którego łatwo im się odnieść, związane z najbliższym otoczeniem, czyli z takich grup tematycznych jak dom, człowiek, rodzina, szkoła, podwórko, zwierzęta, rośliny. Jeśli Twoja pociecha aktualnie nie widzi świata poza postaciami z najnowszego hitu Disneya – wykorzystaj ich wizerunek na przykład do ćwiczenia przymiotników czy słownictwa związanego z częściami ciała (wystarczy wydrukować zdjęcie ulubionego bohatera i wspólnie je opisać). To Ty wiesz najlepiej, co lubi Twoje dziecko – wykorzystaj tę wiedzę, sprytnie łącząc jego zainteresowania z nauką języka.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 4 kroki do skutecznej nauki języka
3. Pokaż dziecku, że nauka języka to frajda!
Warto jednak pamiętać, że nawet idealnie dobrane materiały nie zagwarantują koncentracji dziecka przez dłuższy czas. Maluchy zazwyczaj wytrzymują w skupieniu ok. 15–20 minut i nie ma sensu wymagać od nich więcej. Jeżeli sesje nauki będą regularne, tyle czasu w zupełności wystarczy. Gdy tylko zauważysz, że dziecko zaczyna się dekoncentrować, zachęć je do kontynuowania nauki w ruchu. To nie tylko motywuje, ale również ułatwia zapamiętywanie. Gdy liczycie po angielsku, podskakujcie lub róbcie przysiady. Wykorzystajcie wspólne chwile na połączenie rozrywki z nauką języka – zaopatrzcie się w FISZKI dla dzieci (dwustronne karty obrazkowe z angielskimi słówkami), które można wykorzystać w wielu zabawach i grach (np. domino, memorki, Piotruś, kwartet).
4. Zamiast oceniać – motywuj
Gdy Twoje dziecko wraca z lekcji angielskiego w przedszkolu czy w szkole, nie zasypuj go pytaniami, w rodzaju: czego się dziś nauczyłeś?, powiesz coś po angielsku? Nie zmuszaj go do mówienia. A gdy maluch sam zacznie się chwalić swoimi umiejętnościami, nie poprawiaj z uporem jego błędów. Pokaż dziecku, że opanowanie języka to szansa na poszerzenie horyzontów, poznawanie nowych, „magicznych” światów (przez podróże, obcojęzyczną literaturę itd.) i przede wszystkim – prawdziwa przyjemność, a nie tylko kolejna umiejętność, którą powinno opanować, żeby odnieść w życiu sukces. Bo to właśnie wykształcenie pozytywnych skojarzeń związanych z językiem obcym zaprocentuje w przyszłości tym, że młody człowiek sam będzie czuł potrzebę uczenia się języków i nikt nie będzie musiał go do tego szczególnie zachęcać.
***
Martyna Kubka, autorka i redaktorka FISZEK językowych, która po godzinach, w szkole językowej, entuzjazmem do nauki języków obcych zaraża dzieci i młodzież. Na blog.FISZKI.pl dzieli się pomysłami na ciekawe lekcje i podpowiada, jak skutecznie się uczyć.