Sheryl Sandberg | Why we have too few women leaders | 2010
Choć wykład został nagrany w 2010 r. wiele z problemów, o których mówi szefowa operacyjna Facebooka, Sheryl Sandberg wciąż jest aktualnych – kobiety wciąż walczą o to, żeby je doceniano, by awansowano je na stanowiska w kadrze zarządzającej, by mogły zarabiać tyle, ile mężczyźni na tych samych stanowiskach. Wciąż także borykają się z problemem godzenia ról i z poczuciem, że muszą starać się dwa razy bardziej, by być traktowane równorzędnie z mężczyznami. A jednak, jak przekonuje Sheryl Sandberg, świat biznesu, polityki i kultury potrzebuje kobiet. Zobaczcie, jakie ma rady dla tych, które odważą się i będą chciały sięgać po więcej.
Przeczytaj także książkę Sheryl Sandberg – “Włącz się do gry. Kobiety, praca i chęć przywództwa”.
Jacqueline Novogratz | Inspiring a life of immersion | 2010
„Kiedy patrzę na młodych ludzi, mówię im – Twoje zadanie nie polega na tym, żeby być perfekcyjnym, twoje zadanie polega na tym, żeby pozostać człowiekiem. Wszystko, to, co w życiu jest ważne ma swoją cenę. Liderzy zbyt rzadko się nad nią zastanawiają” – tak swój wykład rozpoczyna Jacqueline Novogratz, ekspertka od działalności społecznej i walki z biedą. Novogratz jeżdżąc po świecie spotyka się ze studentami – wielu z nich pyta ją jak znaleźć w życiu to, o co warto walczyć, jak nadać sens temu, co robimy. Jej odpowiedzi są proste – potrzebujemy liderów, którzy są odważni i nie zapominają o wartościach. Każda zmiana wymaga wrażliwości, dzięki której najważniejszy staje się nie zysk, jaki przyniesie, ale człowiek i jego potrzeby. Wspaniała inspiracja dla tych, którzy chcą być liderami zmian społecznych.
Halla Tómasdóttir | It’s time for women to run for office | 2016
Islandia uważana jest za najlepszy kraj do życia i pracy dla kobiet. To właśnie Islandki w 1975 r. zdecydowały się na bezprecedensowy strajk – wyszły z domu, z pracy, nie zrobiły obiadów, walcząc o równouprawnienie. W proteście wzięło udział 90% Islandek. 5 lat później w Islandii kobieta została prezydentem. Dziś kobiety znów powinny upomnieć się o swoje prawa, startując w wyborach i przyjmując odpowiedzialne stanowiska – przekonuje islandzka przedsiębiorczyni oraz kandydatka na prezydenta, Halla Tómasdóttir i opowiada jak poradzić sobie z presją, strachem, krytyką mediów, by stać się liderką i inspiracją dla innych kobiet.
Margaret Heffernan | Dare to disagree | 2012
Dr Alice Stewart w 1956 r. opublikowała badania, z których wynikało, że dzieci, których matki prześwietlano promieniami Rentgena w czasie ciąży znacznie częściej chorowały na raka. Badania były ogólnodostępne, ale lekarze udawali, że o nich nie wiedzą. Musiało minąć 25 lat, by w Wielkiej Brytanii i USA zakazano prześwietlania ciężarnych kobiet. Ta historia, którą przytacza Margaret Heffernan, pokazuje, że bycie miłym, zgodnym i otwartym to za mało, by dokonywać znaczących zmian. Wiele kobiet nie lubi konfliktów i jeśli może unika konfrontacji, ale sztuka mówienia „nie” i umiejętność walki o swoje zdanie, racje, wyniki badań, projekty to klucz do sukcesu oraz jedna z ważniejszych kompetencji liderki – przekonuje Heffernan.
Roselinde Torres | What it takes to be a great leader | 2013
Czy lider to ktoś w rodzaju superbohatera, który broni, chroni i dowodzi? To wizerunek lidera z poprzedniej epoki – mówi Rosalinde Torres. Badania, które przeprowadziła wraz ze współpracownikami wykazały, że w ponad połowie z 4 tysięcy firm mimo wdrażania różnego rodzaju programów mentoringowych i coachingowych, nie udało się wykształcić odpowiedniej liczby liderów mogących stawić czoła nowym wyzwaniom. Jak zatem być takim liderem? I jak działają współcześni liderzy, by osiągać sukcesy? Odpowiedź może Was zaskoczyć.