Jak pożyczać i nie wpaść w długi

Jak pożyczać, żeby nie wpaść w długi?

Jakie są złote zasady pożyczania? Na co warto zwrócić uwagę zadłużając się? Jakie mamy możliwości i jakie działania powinniśmy podjąć, gdy spłata kredytu staje się być dla nas wyzwaniem? Na te i wiele innych pytań odpowiadają eksperci z BNP Paribas - Agnieszka Barnaś i Dawid Zięba.

Z pożyczaniem należy się oswoić

Na pewno w sytuacji, kiedy pożyczamy pieniądze pojawia się niepokój. Bardzo często, gdy się zadłużamy jest to kwota drastycznie większa niż nasze średnie miesięczne zarobki, np. gdy bierzemy pożyczkę na auto czy kredyt na dom. To zrozumiałe i każdy tak ma. Dlatego z pożyczaniem należy się oswoić i podchodzić do zadłużania w sposób racjonalny i wyważony.

Gdzie można pożyczać pieniądze?

Pożyczać pieniądze możesz m.in. od:

  • instytucji finansowych,
  • bliskich osób (rodzina i znajomi).

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, które z rozwiązań jest najlepsze. Każdy ze względu na swoją sytuację i potrzeby powinien dokonać wyboru indywidualnie. Zawsze w sposób rozsądny kalkulując korzyści i będąc świadomym potencjalnego ryzyka. Wady i zalety obu rozwiązań zostały przedstawione w nagraniu z naszego webinaru, który znajdziesz na końcu tego artykułu.

Na co kobiety najczęściej pożyczają pieniądze?

Kobiety zazwyczaj pożyczają mniejsze kwoty i przede wszystkim na sprzęt AGD lub wykonanie remontu, rzadziej na zakup samochodu. Bardzo rzadko Polki samodzielnie biorą kredyty na domy czy mieszkania. Są także postrzegane jako lepsze klientki dla banków i firm pożyczkowych, bo bardziej sumiennie spłacają swoje zadłużenia i rzadziej są tzw. „niesolidnymi kredytobiorcami”. Jednak bez względu na płeć droga od zapożyczenia się do finansowych kłopotów jest ściśle związana jest z naszą podstawą wobec decyzji życiowych i zadłużania się.

Kto ma zatem problemy ze spłatą swoich zobowiązań?

Zazwyczaj ze spłatą kredytu mają problem osoby, które zbyt optymistycznie albo niefrasobliwie podejmują decyzje życiowe i finansowe. Bardzo często są to ludzie podejmujący decyzje zakupowe impulsywnie i często zadłużający się w kilku miejscach na raz.

Co zrobić, gdy mamy wyzwanie ze spłatą naszego zadłużenia?

Warto zapamiętać jedną rzecz. Gdy wpadamy w kłopoty finansowe to nie stosujmy strategii na przeczekanie! Brak środków na spłatę zadłużenie to problem, który sam się nie rozwiąże. Pamiętajmy, że nieodbieranie telefonów czy niereagowanie na pisma ponaglające będzie źle odebrane przez kredytodawcę. Zamiast tego warto rozmawiać i negocjować. Wiem, że to trudne. Jednak miejmy na uwadze, że po drugiej strony telefonu czy okienka w banku zawsze jest człowiek, który może nam pomóc – musimy tylko tego chcieć, a nie uciekać od problemu.

3 złote zasady mądrego pożyczania:

  1. Pożyczam, gdy jestem pewna, że stać mnie na spłatę.
  2. Czytam umowę, tak aby nie zaskoczył mnie koszt pożyczki.
  3. Nie pożyczam pieniędzy na rzeczy zbyteczne.

Mam problem ze spłatą i co dalej?

Zadbaj o swój komfort psychiczny. Pierwszy przejaw zdrowia psychicznego to dbanie o własne dobro i postępowanie w zgodzie z własnymi pragnieniami. To trudne, szczególnie dla kobiet, ale to siebie należy postawić na pierwszym planie. Wtedy szczególnie:

  • Zadbaj o równowagę emocjonalną.
  • Nie bój się prosić o pomoc – komunikuj to co potrzebujesz.
  • Skup się na sobie i znajdź sobie przestrzeń do rozmyślań.
  • Poszukaj motywatorów do działania i odbuduj swoją energię.

Jak zadbasz o siebie to możesz zacząć działać i szybciej wyjść z kłopotów finansowych. Co powinnaś zrobić? Zobacz na nagraniu z webinaru Sukces TO JA „Mądre pożyczanie. Jak nie wpaść w długi?”, który poprowadzili doświadczeni eksperci z BNP Paribas.