Większość internautów, którzy zaczynają swoją przygodę ze stronami WWW, wybiera na pierwszą usługę hostingową serwer współdzielony. Jest on dosyć tani, ma wiele plusów, a zarządzanie nim jest stosunkowo łatwe. Z czasem jednak jego zasoby mogą stać się niewystarczające, a wtedy najlepszym rozwiązaniem może się okazać Managed Hosting. Czym on jest?
Serwer współdzielony na początek
Najczęściej w ofertach firm hostingowych znajdziesz serwery współdzielone, VPS i dedykowane. Te usługi różnią się pod wieloma względami. Najprostszym rozwiązaniem jest hosting współdzielony, na który decydujemy się m.in. ze względu na niską cenę. Zapewnia on wystarczające zasoby, aby móc prowadzić stronę firmową czy blog. Taki wybór wiąże się jednak z pewnymi minusami. Zacznijmy od tego, że w tym przypadku wszystkie zasoby danej maszyny są podzielone między wielu użytkowników. Administrator nakłada ograniczenia na każdego, kto ma konto na serwerze. Ilość przydzielonych zasobów zależy m.in. od tego, jaki pakiet wykupisz. Serwer współdzielony wiąże się z wieloma limitami, które mogą dotyczyć m.in.:
- transferu – na podobnej zasadzie, jak w przypadku telefonii komórkowej. Jest on wykorzystywany zawsze, kiedy ktoś pobiera plik lub go wysyła. W tym przypadku dotyczy to wyłącznie operacji, które przeprowadzane są na serwerze, np. każdego wejścia na stronę WWW;
- liczby skrzynek e-mail i wysyłanych dziennie wiadomości;
- obciążenia procesora, pamięci RAM;
- liczby używanych domen.
Wraz z rozwojem twojej działalności w sieci zasoby serwera współdzielonego mogą przestać być adekwatne do utrzymywanych usług. Możesz otrzymać od administratora powiadomienie, że powinieneś albo zoptymalizować skrypty, albo skorzystać z innego pakietu. W takim przypadku należy szybko reagować i zdecydować się na zmianę, żeby strona była cały czas dostępna.
Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być serwer VPS, który daje większe możliwości. W tym przypadku zasoby maszyny również są podzielone, ale np. między kilku użytkowników, a nie kilkuset, jak na hostingu współdzielonym. VPS pozwala zainstalować dowolny zestaw aplikacji, ma własny system plików, alokacji, zasobów czy użytkowników, ale do zarządzania serwerem potrzeba już większych umiejętności. Jeśli i to rozwiązanie nie spełni twoich oczekiwań, to weź pod uwagę najbardziej zaawansowaną usługę hostingową, jaką jest serwer dedykowany. Dzięki niej otrzymasz do dyspozycji wszystkie zasoby danej maszyny. Propozycja ta gwarantuje ogromne możliwości, ale wymaga też wiedzy z zakresu administracji. W wielu przypadkach konieczne może być zatrudnienie specjalisty, który będzie cię wspierać w zarządzaniu serwerem.
A może da się połączyć możliwości VPS-a i serwera dedykowanego z prostotą obsługi hostingu współdzielonego? Tak, jest to realne.
Managed Hosting – złoty środek?
Odpowiednim wyborem dla tych użytkowników, którzy potrzebują hostingu dedykowanego, ale jednocześnie zależy im na prostocie zarządzania usługą, jest Managed Hosting. Dzięki niemu dostajesz do dyspozycji serwer odpowiadający parametrami hostingowi dedykowanemu czy VPS-owi, ale korzystasz z niego w tak prosty sposób, jak z usługi współdzielonej. Otrzymujesz gwarantowane zasoby procesora czy pamięci RAM. Pliki twoich baz danych trafiają na dyski NVMe, które są nawet 10 razy szybsze niż standardowe SSD. 99,9 proc. operacji możesz wykonywać za pomocą prostego w obsłudze panelu zarządzania – jak w przypadku serwera współdzielonego. Dzięki gwarantowanym zasobom twoje strony nigdy nie będą działać wolno. Nie musisz zatrudniać administratora, gdyż możesz korzystać ze wsparcia zapewnianego przez specjalistów, którzy dbają o działanie usługi. Nie martwisz się limitem wysyłek wiadomości e-mail ani ograniczeniami transferu.
Dla kogo przeznaczony jest Managed Hosting?
Dla każdego, kto musi przenieść swoje strony WWW czy aplikacje na serwer VPS czy dedykowany i chce zarządzać usługą w łatwy sposób, bez zatrudnienia administratora. To wygodne rozwiązanie, które powinno zadowolić większość użytkowników.